Tipy na ekologické bývanie

1
Tipy na ekologické bývanie

V súčasnosti čoraz viac ľudí dbá na zlepšenie kvality životného prostredia. Životné prostredie je dlhodobo v zlom stave a vyzerá to tak, že konečne prichádza zmena k lepšiemu. Kým pozornosť sa sústredí predovšetkým na triedenie odpadu a zníženie emisií v ovzduší, zlepšiť kvalitu životného prostredia môžeme aj ekologickým bývaním. Každý z nás predsa túži po ekologickom, príjemnejšom a hlavne zdravšom prostredí pre život.

Účinná izolácia domu

Únik tepla počas vykurovacej sezóny a prenikanie horúceho vzduchu počas leta trápi nejednu domácnosť. Problémom je predovšetkým absencia izolácie. Ak chceme bývať ekologicky, musíme sa zamerať na izoláciu domu. Práve vďaka nej sa nám podarí zabrániť prenikaniu horúceho vzduchu cez letné mesiace do interiéru a úniku teplého vzduchu počas vykurovacej sezóny do exteriéru. Účinná izolácia domu je riešením, ak chceme šetriť energiu a mať zdravšie prostredie pre život.

Predokenné rolety ako ochrana pred únikom tepla

Veľkým pomocníkom sú aj predokenné rolety. Okrem doladenia vzhľadu domu majú aj oveľa dôležitejšie prednosti. Môžeme spomenúť predovšetkým zaistenie súkromia a hlavne ochranu pred únikom tepla cez okná. S montážou nie je problém, namontujete ich totiž na akúkoľvek budovu. Dokázalo sa, že cez okná uniká až 30 % tepla. Ak si ale namontujete predokenné rolety, zabránite tak výrazným tepelným stratám a budete regulovať teplotu v interiéri.

Čo sa týka regulácie teploty, podobný účinok majú aj vonkajšie žalúzie, ktoré dokážu zachytiť veľké percento slnečnej energie.

Okrem ochrany pre únikom tepla dokážu tieto rolety znížiť aj hladinu hluku. Ak žijete na rušnej ulici, oceníte to. Jednoducho sa ovládajú a máte možnosť vybrať si, či budete rolety ovládať elektronicky, alebo ručne.

Ak je súčasťou vášho domu aj garáž, odporúčame vám zainvestovať do garážových brán s kvalitným tesnením. Ak máte z garáže plynulý prechod do obytnej časti, zaobstaranie si garážových brán s dobrým tesnením je veľmi dôležité.

Šetrite pitnú vodu

Ak chcete bývať ekologicky a téma ekologického bývania je vám blízka, okrem izolácie domu odporúčame tiež šetriť vodou. Pitná voda je vo viacerých regiónoch nedostatkom a práve preto by sme ňou mali šetriť.

Šetriť vodou dokážete aj pri hygiene. Vyhnite sa napúšťaniu plnej vane a namiesto toho uprednostňujte sprchovanie pod úspornými sprchovými hlavicami.

Vodou ušetríte aj pri umývaní riadov. Riady najprv vyčistite v nádobe s čistiacim prostriedkom a následne ich poumývajte v nádobe s čistou vodou. Miniete podstatne menej vody, ako keby ste riady umývali pod tečúcou vodou.

Vodou môžete šetriť aj na záhrade. Napríklad na polievanie záhrady používajte úžitkovú vodu, ideálne však dažďovú. Na zber dažďovej vody využijete plastové sudy, poprípade podzemné nádrže na dažďovú vodu.

Dažďovou vodou odporúčame umývať aj dlažbu a schody pred vchodovými dverami, dlažbu na terase, či schody do pivnice.

Prečítajte si: Ako nakupovať lacno a ekologicky?

Umiestnite do domácnosti rastliny, ktoré pohlcujú škodliviny

Ak chcete ekologické bývanie, umiestnite do domácnosti rastliny, ktoré pohlcujú škodliviny. Do tejto skupiny rastlín radíme obľúbenú aloe vera, bambusovú palmu, dracénu, figovník malolistý, alebo nenáročnú Sansevieriu, známejšiu pod názvom Svokrin jazyk.

Odporúčame obmedziť používanie chemikálií. Napríklad na čistenie kuchynskej pracovnej dosky, či kuchynského drezu môžete použiť ocot. Na čistenie škár v kúpeľni vám vie pomôcť sóda bikarbóna.

Ekologické riešenie využitia energie v domácnosti vám prinesú aj úsporné žiarovky. Šetrenie a úspora energie v domácnosti je tá správna cesta za ekologickým bývaním. Vezmite si naše rady k srdcu a bývajte aj vy ekologickejšie.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

  1. Ekologické bývanie má jednoduchú víziu: dom by mal byť presvetlený, vzdušný, nemala by v ňom byť nadmerná vlhkosť, ale ani príliš suchá klíma nie je dvakrát dobrá.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu