Prečo je záhradníčenie také dobré pre psychické zdravie?

S pribúdajúcim výskumom, ktorý potvrdzuje, že záhradníctvo môže mať merateľné výhody pre duševné aj fyzické zdravie, sa množia aj články o jeho pozitívnych dopadoch.

Ako zvedavý človek som sa chcela však dozvedieť, v čom konkrétne spočíva benefi pri pestovaní rastlín. Ak by sme vedlei odpovedať na túto otázku, mohli by sme zo záhradníctva urobiť ešte účinnejšie terapeutické cvičenie.

Čo je na záhrade také úžasné, že má taký pozoruhodný terapeutický účinok? Postavte ľudí na bežiace pásy pred obrazovky premietajúce rôzne výhľady. Tí, ktorí sa pozerajú na zelené pozadie, cítili, že cvičenie je jednoduchšie, mali lepšiu náladu a lepšie sebavedomie ako tí, ktorí výhľad nemali. Keď však boli spustené podobné experimenty s cvičením, kde cvičiacim zobrazovali rovnaký pohľad, ale čiernobiely alebo s červeným filtrom, nevykazovali rovnaké výhody ako tie obrazovky, ktoré mali prevažne zelené pozadie.

Zelená povzbudzuje, ale stačí len farba?

Teoreticky by to mohlo znamenať, že pestovanie stálezelenených rastlín by mohlo pomôcť zvýšiť terapeutickú účinnosť záhradníckej práce. Musia to byť vôbec rastliny? Nemôže mať tento efekt iba maľovanie plotov na zeleno? Alebo mohli by spustiť plastové rastliny podobnú reakciu?

Foto: pixabay.com

Výskum ukázal, že cvičenia všímavosti, ktoré zameriavajú pozornosť človeka na prítomnosť a zastavujú našu myseľ v putovaní do minulosti alebo pred obavami o budúcnosť, sú dôležitým terapeutickým nástrojom. Záhradníčenie je klasickým príkladom takého cvičenia všímavosti, kde si vyčistíte myšlienky a zameráte sa na to, čo je pred vami, najmä vzhľadom na sezónny charakter záhradníctva.

Mnoho východných kultúr, ktoré majú dlhoročnú tradíciu všímavosti, je v skutočnosti zameraných na krásu sezónnych rastlín, ako je napríklad čerešňový kvet, práve kvôli ich pominuteľnosti. Podľa môjho názoru je teda nepravdepodobné, že falošné rastliny a zelený plot poskytnú všetky tieto výhody. V súčasnosti sa tento trend dosť často objavuje v spojení so slovom mindfulness.

Pozitívny vplyv počas izolácie

Rovnako často sa hovorí, že jedna z kľúčových výhod záhradníčenia súvisí so sociálnymi interakciami, ktoré môže táto činnosť podporovať. Štúdie vykonané v komunitných záhradách skutočne zistili, že záhradníctvo na týchto miestach má významný pozitívny vplyv na jeden z kľúčových faktorov zlého duševného zdravia – osamelosť a izoláciu.

Foto: pixabay.com

Jedným z jednoduchých spôsobov, ako to realizovať, je venovať viac času a energie vašej predzáhradke. Zistila som, že takéto záhradníčenie okamžite podnieti viac rozhovorov so susedmi. Aj keď pre introvertov, ako som ja, chatovanie s pol tuctom neznámych ľuďí denne nemusí vždy vyjsť prirodzene.

Zdá sa, že pokus izolovať výhody záhradníctva od vedeckého súboru pokynov je oveľa zložitejší, ako by si človek myslel. Každá z týchto výhod hrá iba veľmi malú úlohu v oveľa zložitejšej hádanke. A relatívna dôležitosť každého dielu sa pravdepodobne bude u každého človeka veľmi líšiť.

Pokiaľ ide o záhradnícku terapiu, najlepšou radou je, že nezáleží na tom, ako to robíte, ale urobte to tak, ako vám to najlepšie vyhovuje.

Zdroj: James Wong, theguardian.com