Konšpirátor Alex Jones musí vyplatiť obetiam svojich lží odškodné

Porota v súdnom procese s Alexom Jonesom za ohováranie vo štvrtok nariadila krajne pravicovému konšpiračnému teoretikovi zaplatiť odškodné 4,1 milióna dolárov za jeho opakované tvrdenia, že smrteľná streľba v škole v Sandy Hook bola podvod.

Masaker na škole Sandy Hook sa odohral v piatok ráno, 14. decembra 2012 na základnej škole Sandy Hook v Newtowne v Connecticute. Dvacetiletý Adam Lanza najprv doma zastrelil svoju matku a následne odjel do 8 km vzdialenej základnej školy, kde zastrelil 26 ľudí, z toho 20 detí vo veku 6–7 rokov, z ktorých 18 zomrelo na mieste a dve v nemocnici. U strelca, ktorý následne spáchal sebevraždu, boli nájdené tri zbrane.

Alex Jones, en.wikipedia.org

Konšpirátor Alex Jones však tento masaker roky spochybňoval a tvrdil, že prípad sa medializuje kvôli presadeniu zákazu držania zbraní.

Súd s Alexom Jonesom

Porotcovia v texaskom Austine vyniesli svoj verdikt po prerokovaní približne jednu hodinu v stredu a sedem hodín vo štvrtok na konci deväťdňového súdneho procesu. Verdikt vynesený proti Jonesovi bol hlboko pod sumou 150 miliónov dolárov, ktoré žalobci požadovali.

Právny zástupca Mark Bankston vo vyhlásení v mene rodičov šesťročnej obete Sandyho Hooka, ktorej žaloba rozbehla proces, uviedol: „Pán Jones nebude dnes v noci ľahko spať.“

Bankston uviedol, že jeho klienti Neil Heslin a Scarlett Lewis boli „nadšení výsledkom a tešia sa, ako peniaze pána Jonesa zúročia“.

V samostatnej fáze v piatok majú porotcovia určiť, či Jones okrem odškodného, ​​ktoré mu bolo nariadené zaplatiť vo štvrtok, dlhuje aj nejaké represívne odškodné. „Vzhľadom na to, že sa ešte musí rozhodnúť o represívnej náhrade škody a mnohým ďalším nevyriešeným právnym záležitostiam je jasné, že čas pána Jonesa na americkej scéne sa konečne blíži ku koncu,“ dodal Bankston.

Prečítajte si: Európska únia pletie bič na konšpirátorov

Hrdina Jesse Lewis

Scarlett Lewisová v piatok rozprávala o odvahe svojho syna Jesseho Lewisa počas masakry, keď zomrel, keď varoval svojich spolužiakov, aby utiekli, keď sa strelec zastavil, aby nabil.

Jesse Lewis, chooselovemovement.org

“Dúfam, že som tiež prejavila tú neuveriteľnú odvahu, keď som sa mohla postaviť Alexovi Jonesovi, ktorý je tyran,” povedala podľa agentúry AP po piatkovom súde smútiaca matka. “Dúfam, že to inšpiruje ostatných ľudí, aby urobili to isté.”

Lewisovci sa postavili počas súdneho procesu a podrobne opísali duševné utrpenie, vyhrážky smrťou a obťažovanie zo strany okrajových konzervatívcov po tom, čo Jones vo svojom pravicovom konšpiračnom kanáli Infowars, ako aj do jeho ďalších mediálnych platforiem vytruboval lži, že 20 detí a šesť dospelých zavraždených pri masakre na škole v Connecticute v roku 2012 v skutočnosti nikdy nezomrelo.

Namiesto toho Jones celé roky tvrdil, že obete a ich blízki boli „krízovými aktérmi“, ktorí vykonali premyslenú lesť na vynútenie kontroly zbraní.

Rodičia zabitého dieťaťa potrebujú viac ako ospravedlnenie

Vo svojom vlastnom svedectve sa Jones ospravedlnil a pripustil, že masaker v roku 2012 na základnej škole v Newtown, Connecticut, bol „100% skutočný“. Desať z 12 porotcov podpísalo štvrtkový verdikt, čo bol minimálny počet potrebný na rozhodnutie, pretože prípad bol skôr občianskoprávny ako trestný.

Heslin a Lewis žalovali Jonesa za ohováranie a úmyselné vyvolávanie emočného stresu a Jones prehral štandardne, pretože v reakcii na žalobu žalobcov neposkytol žiadne dokumenty. Na základe toho sa 25. júla začal súdny proces, ktorého jediným cieľom bolo určiť, koľko peňazí dlhuje Jones rodičom Jesseho Lewisa ako odškodné.

Rodičia Jesseho Lewisa povedali, že by potrebovali oveľa viac ako len ospravedlnenie, a prosili, aby porotcovia brali Jonesa na zodpovednosť po tom, čo tvrdili, že znemožnil páru vyliečiť sa zo zabitia ich dieťaťa.

Prečítate si: Sexista a mizogýn doplatil na svoje útoky voči ženám

Konšpiračné teórie Alexa Jonesa

Jonesove nepravdy o vraždách v Sandy Hook sú súčasťou väčšieho množstva dezinformácií a teórií, za ktoré sa musel ospravedlniť – vrátane jeho vychvaľovania takzvaného „Pizzagate“ sprisahania, ktoré nepravdivo tvrdilo, že pizzeria vo Washingtone DC zatajuje krúžok na zneužívanie detí. Tento mýtus, ktorý konzumovali milióny Jonesových stúpencov, podnietil muža, aby tam v roku 2016 išiel s vysokovýkonnou puškou a vystrelil dovnútra.

Základná škola v Sandy Hook, en.wikipedia.org

Pred súdnym procesom sa Jones snažil finančne chrániť svoju mediálnu spoločnosť Free Speech Systems, v ktorej sídli Infowars. Spoločnosť Free Speech Systems nedávno požiadala o federálnu ochranu pred bankrotom, čo prinútilo rodiny zo školy Sandy Hook podať samostatnú žalobu, v ktorej tvrdí, že spoločnosť používa fiktívne entity na ochranu miliónov Jonesových a jeho rodiny.

Jonesov právnik Andino Reynal sa snažil presvedčiť porotcov, že je nerozumné očakávať, že jeho klient dokáže predvídať zneužívanie, ktoré Heslin a Scarlett Lewis museli podstúpiť.

Reynal požiadal porotcov, aby obmedzili náhradu škody jeho klienta na jeden dolár, napriek dôkazom počas súdneho procesu, že Infowars zarábal viac ako 800 000 dolárov denne niekoľko dní. Jones medzitým prípad vykreslil ako útok na práva na slobodu prejavu, ktoré mu zaručuje prvý dodatok americkej ústavy.

Jones uznal, že jeho postoje k vraždám Sandyho Hooka boli klamstvá

Napriek tomu, vo výmene názorov s Reynalom, keď bol na svedka, Jones uznal, že jeho postoje k vraždám Sandyho Hooka boli bezohľadné klamstvá.

“Stretol som sa s rodičmi,” povedal Jones počas procesu. “Je to 100% skutočné.”

Právny tím žalobcov podrobil Jonesa zničujúcemu krížovému výsluchu. V jednej z najpamätnejších epizód súdneho procesu Bankston Jonesovi prezradil, že jeho právnický tím to „pokazil“ a poskytol „každú textovú správu“, ktorú Jones napísal za posledné dva roky.

Tieto správy obsahovali texty, ktoré boli v rozpore s tvrdeniami, ktoré Jones pod prísahou urobil v predchádzajúcom vyhlásení, že v telefóne nemá nič o masakre v Sandy Hook. Bankston povedal, že informoval Jonesových právnikov o očividne chybnom úniku informácií, ale obhajoba nikdy nepodnikla kroky na označenie komunikácie ako „privilegovanej“, čo by ich mohlo držať mimo súdu.

Bankston pred predsedajúcou sudkyňou Mayou Guerra Gamble prerušil výsluch tým, že sa Jonesa spýtal, či pozná definíciu krivej výpovede – zločin klamstva pod prísahou. Jones povedal, že áno, ale tvrdil, že sa nikdy nesnažil nič skrývať na svojom telefóne, čo vysvetľovalo, že jeho právnici neúmyselne poslali ďalej jeho textové správy.

Alex Jones na premiere filmu A Scanner Darkly

V telefóne sa môžu nachádzať aj iné texty

Bankston vo štvrtok uviedol, že výbor Kongresu, ktorý vyšetruje útok na americký Kapitol zo 6. januára, požiadal, aby poskytol texty od Jonesa, prominentného podporovateľa bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Protrumpovský dav vykonal útok na Kapitol a výbor chce zrejme vidieť, akú komunikáciu mohol mať tím zvrhnutého prezidenta s Jonesom. Bankston uviedol, že má v úmysle vyhovieť žiadosti, pokiaľ mu sudca nenariadi inak.

Dodatok

Medzitým, po vražde svojho syna, Scarlett Lewis založila nadáciu Choose Love, ktorej poslaním je podporovať sociálne a emocionálne vzdelávanie, ako aj všeobecný súcit v školách. Názov nadácie ctí odkaz, ktorý Jesse zanechal na tabuli krátko predtým, ako bol zabitý.

Zdroj: theguardian.com, en.wikipedia.org