Koučka a autorka Daniela Rau: Moje knihy sú také rôznorodé ako môj vlastný život

0
Koučka a autorka Daniela Rau: Moje knihy sú také rôznorodé ako môj vlastný život

„Je ešte tak veľa vecí, ktoré sa mám naučiť, pochopiť, zdieľať medzi ľudí a možno ich tým aj inšpirovať. Aby žili životy, ktoré inšpirujú ich,“ hovorí Daniela Rau, medzinárodne certifikovaná NLP koučka a LifeBalance mentorka.

Daniela má ešte vášeň pre knihy, psychológiu a kváskovanie, je autorka a vydavateľka ôsmich knižných bestsellerov a autorka podcastu Život na MAXIMUM.

V rozhovore nám prezradila:

  • ako začala podnikať,
  • ako sa rozhodla napísať knihu,
  • prečo si vybrala tému kváskovania,
  • ako vznikla Kronika života,
  • aké sú prekážky, ktoré luďom bránia plniť si sny.
  • ako objaviť svoj cieľ alebo víziu?

Roky ste pracovali v rôznych spoločnostiach. Čo vás primälo k tomu, že ste začali uvažovať o podnikaní?

To, že nemôžem ísť deťom na vianočný večierok v škôlke. Vážne (úsmev). To bolo tou poslednou kvapkou, keď pohár pretiekol. Vtedy u mňa prišlo rozhodnutie, že takto sa mi to nepáči. Že makám, makám, no plním sny niekoho iného a ja nemám čas na to, na čom mi skutočne záleží. Tým, že som vtedy pracovala na riadiacej pozícii v jednej spoločnosti s celoslovenskou pôsobnosťou, a častokrát som bola odcestovaná mimo mesto, v ktorom bývame, a takisto aj môj manžel, tak sa často stávalo to, že bolo treba ísť do štvrtej hodiny do škôlky pre našich dvoch synov, a my sme boli niekde na druhej strany republiky. Babky u nás, žiaľ, nefungovali, čo sa týka takejto pomoci s deťmi, a tak to zostávalo na nás s manželom.

Tým, že spoločnosť mala hlavnú sezónu predaja pred Vianocami, tak si pamätám, akým veľkým problémom bolo, či môžem odísť deťom o druhej na vianočnú besiedku. Ako ma to mrzelo a bolelo. Alebo si pamätám moje vlastné výčitky svedomia, keď som chcela ísť z práce domov normálne, na konci pracovnej doby, no nemohla som. Toto obdobie bolo pre mňa veľkou skúškou a ja za neho úprimne ďakujem. Naozaj. Lebo ma veľmi veľa naučilo o tom, čo v živote vlastne chcem a čo nechcem.

Čo bolo vašou prvou podnikateľskou skúsenosťou?

Ako sa to vezme. Lebo najprv odišiel z istoty zamestnania štátnej správy môj manžel a splnil si svoj životný sen: otvorili sme si Relaxačné centrum. Bolo krásne, no trvalo to krátko. Vonkajšie okolnosti zariadili to, že Relaxačné centrum musel zatvoriť a otvoril si Jazykovú školu so špeciálnym zrýchleným spôsobom učenia sa jazykov. Tá fungovala niekoľko rokov a vo viacerých mestách Slovenska. To boli jeho splnené veľké sny.

Moje sa začali koncom roka 2009, keď som odišla zo zamestnania ja a spustili sme náš prvý eshop s darčekovým tovarom, ktorý funguje dodnes.

A tak začala naša éra celorodinného podnikania.

Čo vás inšpirovalo venovať sa sfére osobného rozvoja a koučingu?

Vlastný pád na dno. Chvíľa pred 20 rokmi, keď som plakala na zemi, s dvoma malými deťmi, na materskej dovolenke. Hoci sme mali kde bývať (hoci štyria v jednoizbáku), mali sme čo jesť a mala som milujúcu a milovanú rodinu, nezastaviteľne som schúlená na zemi našej kuchyne plakala, že vnútri som prázdna a niečo mi chýba. Že hoci mám predsa všetko, tak nemám vnútri seba nič, nevedela som to popísať, no cítila som to tak bytostne.

A vtedy, v tej kuchyni na zemi, prišlo ďalšie rozhodnutie môjho života: takto sa už nikdy viac nechcem cítiť! Vtedy som si povedala, že ja som tá, ktorá pre to musí niečo urobiť. A tak som začala namiesto seriálov v telke čítať knihy. Internet vtedy ešte len začínal, ale v knihách sa už vtedy dalo nájsť mnoho múdra.

Následne sme začali absolvovať aj s manželom množstvo tréningov osobnostnostného rozvoja. Doma a aj v zahraničí, či už Tony Robbins, Andy Winson, Robin Sharma, Joe Dispenza a mnoho ďalších. Za tých 20 rokov sme do vzdelávania investovali viac ako 100-tisíc eur. Ale neľutujem ani jedno jediné. Vďaka tomu sme teraz ľuďmi, akými sme.

To neznamená, že by sme nemali rôzne výzvy v živote a že by sme sa nemali kam ešte posúvať. Ale viem, že dané všetky tréningy a to, čo sme sa na nich naučili, nám pomohli tieto životné výzvy ľahšie zvládnuť.  A dovolím si povedať, že čím som ďalej na svojej ceste, tak tým viac hovorím, že ešte koľko veľa toho neviem. Že je ešte tak veľa vecí, ktoré sa mám naučiť, pochopiť, zdieľať medzi ľudí a možno ich tým aj inšpirovať. Aby žili životy, ktoré inšpirujú ich. A vďaka tomu všetci dokážeme tento svet urobiť krajším a lepším.

Prečo vás oslovil práve NLP koučing a aká bola vaša cesta štúdia?

Tým, som už roky na sebe pracovala, tak ma začali oslovovať ľudia, ktorí chceli odo mňa pomoc v nejakej ich životnej výzve. Či už ženy, muži alebo tínedžeri. A práve NLP ponúka konkrétne nástroje a techniky, ktorými im viem pomôcť. Naučilo ma viac počúvať a najmä počuť to, čo v skutočnosti daný človek hovorí. A položiť mu následne trefné otázky, ktorými si vie prísť na správne odpovede. Vyšší stupeň NLP Master ma naučilo vidieť a vnímať to, čo prebieha na pozadí v našej mysli. Milujem a čoraz viac ma fascinuje to, ako náš úžasne funguje a čo všetko dokáže.

Ste autorkou viacerých kníh, mohli by ste sa podeliť o krátky prehľad vašich publikácií?

Sú to všetko knihy, ktoré nejakým spôsobom pomáhajú ľuďom. To ich všetky spája. A každá z nich, aktuálne je ich osem, ktoré vznikli z nášho pera, a aj sme si ich vydali, sú z úplne iných oblastí. Sú také rôznorodé ako môj vlastný život. A ono ich vždy život vlastne aj priniesol. Vždy vyplynuli z nášho života doma.

Prvú knihu, 500-stranovú knihu Kronika života, sme chceli dať môjmu otcovi na okrúhle narodeniny. Miluje rozprávať príbehy zo svojho života, tak aby ich mal kde zapísať. Aby ho mohli vďaka zachovaniu nielen fotiek, ale najmä príbehov k nim, spoznať aj ďalšie generácie. No taká kniha vtedy vôbec neexistovala. A tak sme sa ju rozhodli v roku 2014 napísať.

Ako to prebiehalo?

Netušili sme ako sa píše kniha, ako sa technicky tvorí, čo treba na jej vydanie. A už tobôž sme nemali na jej vydanie peniaze. Ale … začali sme. Stránku po stránke, týždeň po týždni, až po jeden a pol roku vznikla. A predáva sa úspešne doteraz. A dokonca ju majú vo svojich knižniciach aj známe osobnosti Slovenska. Adela Banášová, Martin Nikodým, majiteľ Martinusu Michal Meško, Jaroslav Slávik, rôzni primátori miest, zo športovcov Marián Hossa, speváci, speváčky,…

Kronikou života to všetko odštartovalo a potom sa to už dialo.

Za tých 10 rokov sme sa naučili v oblasti tvorby, písania, vydávania a aj marketingu kníh veľmi veľa. Napísali a vydali 8 kníh, dva kalendáre, dve z kníh sú preložené aj do češtiny. A teraz už pomáhame ďalším prvoautorom s napísaním ich vlastných kníh. Pod našou taktovkou v Bookmarketing mentoringu už vznikli tri nádherné a zmysluplné knihy.

Vaše knihy o kváskovaní sa stali bestsellermi. Ako ste sa začali venovať kváskovaniu, čo vás k tomu priviedlo? Bol za tým aj fakt, že ste mamou dvoch detí a chceli ste obohatiť a rozšíriť sortiment jedál?

Áno, knihy Kváskovanie si získali srdcia obrovského množstva najmä žien. A tak ako aj ku predchádzajúcim dvom knihám – Kronike života a Zdravým desiatam nielen pre deti – tak aj ku Kváskovaniu ma privial samotný môj život.

Tým, že som v tej dobe už niekoľko rokov písala svoj blog, v ktorom som písala aj o zaujímavých zdravých potravinách – nakoľko mám vyštudovaný potravinársky smer na vysokej škole chemickotechnologickej, tak téma potravín ma vždy bavila. A tak v rámci písania článkov som objavila „nejaký kvások“ a začala som ho prelúskavať, čo to je a začalo som piecť. No zistila som, že nemám z kadiaľ čerpať hodnoverné informácie a recepty. Že v mnohom sa informácie, ktoré dostupné boli, rozchádzali.

A tak ako naším heslom je „ak to neexistuje, tak to urob ty“, som oslovila dve žienky, ktoré boli v danej oblasti na Slovensku najlepšie. S jednou z nich som sa stretla, a ešte v ten deň začala vznikať prvá kniha Kváskovanie. Ona rozumela cestu, ja knihám a bolo (úsmev).

Ako vznikli ďalšie diely Kváskovania?

A ostatné knihy Kváskovanie už vyplynuli od ľudí, že chceli ďalšie recepty. A tak sa stalo aj to, že práve vďaka čitateľom, získali knihy titul kniha roka 2019 v Panta Rhei Awards v kategórii životný štýl, či kniha Kváskovanie 1 bola viac ako 777 dní v rebríčku TOP100 najviac predávaných kníh.

No nezostalo to len pri knihách Kváskovanie a s manželom sme napísali aj ďalšiu úspešnú knihu a to z oblasti motivácie: MY BIG VISION BOOK – Moja veľká kniha snov, vízií a cieľov, ktorá sa stala po svojom vyjdení z tlače TOP1 v rebríčku medzi motivačnými knihami.

Vašou obľúbenou témou je aj napĺňanie snov a cieľov. Ako jasná vízia prispieva k osobnému alebo profesionálnemu úspechu?

A sme zase pri mojom milovanom mozgu a mojej fascinácii tým, čo všetko dokáže. Mozog každého jedného z nás dokáže neuveriteľné veci. Si zoberte, že mozog je niečo, čo má každý z nás a neustále 24 hodín 365 dní v roku k dispozícii. A môžeme neustále využívať jeho úžasné schopnosti.

A keď svojmu mozgu vieme, ako dopomôcť, napríklad aj tým, že mu vieme povedať svoju jasnú víziu toho, čo v živote chceme a čo nechceme, tak mu brutálne uľahčíme prácu. Náš mozog túži potom, aby mohol šetriť energiu na podstatnejšie veci (fungovanie srdca, pľúc, atď), tak uvíta takéto „šetrenie energie“ tým, že mu povieme, čo chceme (úsmev). On vďaka tomu bude vedieť oveľa rýchlejšie vyhodnocovať všetky podnety, ktoré naše telo zmyslami vníma.

O tejto téme by som vedela rozprávať hodiny a hodiny. A aj preto o nej robievam na rôznych konferenciách prednášky a aj workshopy. A dokonca teraz spúšťame s manželom novučičký online kurz Kompas cieľov, do ktorého sme odovzdali mnohé naše dlhoročné skúsenosti týkajúce sa tejto oblasti. Aby ľuďom pomáhal nájsť seba samých a to, čo je ich zmyslom života. Aby už nemuseli sedieť na zemi a plakať, že nevedia ako a čo majú robiť.

Aké môžu byť tieto ciele?

Mnoho ľudí si myslí, že sny a ciele musia byť len hmotné veci. Ale nie je tomu tak! Vaším cieľom môže byť aj to, akým človekom chcete byť. Akou mamou. Akou partnerkou. Akou kolegyňou, priateľkou, dcérou, sestrou… sa túžite stať. A na základe toho, kým sa chceš stať, by si mala prispôsobiť svoje správanie už teraz.

Ale to by bola znovu dlhá debata (úsmev). Je to téma, ktorú proste milujem. A dovolím si povedať, že za tie roky vzdelávania sa a aj práce na mne samotnej, sa v nej už aj vyznám. I keď s pokorou poviem, že vždy je čo sa učiť a kam sa posúvať vpred.

Lebo ako sa hovorí „keď si najmúdrejší v miestnosti, nie si v správnej miestnosti“ a týmto heslom sa pri mojom vzdelávaní riadim.

Aké sú podľa vás bežné prekážky, ktorým jednotlivci čelia, keď sa snažia definovať svoju životnú víziu?

Že nevedia, čo chcú. A kým vlastne sú. Snažia sa roky vyhovieť všetkým ľuďom naokolo, a pritom tam niekde po ceste stratili sami seba. A tak najprv potrebujú oprášiť a nájsť pod tými všetkými nánosmi a „šupkami“ tú ženu (muža), ktorou v skutočnosti sú. No je to krásne objavovanie. Milujem byť pri tom a pomáhať im v tom.

A aké sú najčastejšie prekážky, ktoré ľuďom bránia naplniť svoj sen?

Ľudia čakajú na dokonalé POTOM. Možno to poznáte aj sami u seba a aj ja som si tým v minulosti prešla. „Potom, keď deti odrastú“, „Potom, keď budem mať viac času“, „Potom, keď budeme mať viac peňazí“. Čakáme neustále na nejaké dokonalé potom, ktoré vlastne ani neexistuje. Pretože to „potom“, keď nastane, zase nebudete považovať za dokonalé. A tak vám život pretečie pomedzi prsty a vy sa len obzriete, že veď ten život akosi utiekol a vy ste nič nestihli…

Aké stratégie odporúčate, aby jednotlivcom pomohli objaviť ich zmysel života alebo víziu?

Nech ste kdekoľvek vo svojom živote a čokoľvek riešite, tak vďačnosť je tým prvým kľúčom. Poďakovať vždy životu za to, čo máme, kde sme a s kým sme. Lebo až keď si začneme vážiť, to, čo máme v živote teraz, tak si budeme vážiť to, čo príde. Ak nebudeme spokojní teraz, tak nás nenaplní ani neviem aké dokonalé „potom“.

A čo by som doporučila ako ďalší krok? Postupne ísť krok za krokom. Objavovať, kto vlastne som. Čo ma baví a čo nie. Čo potrebujem vo svojom živote najprv pustiť, poriešiť, aby som mohol, mohla budovať niečo nové.

Proste sa nezastavovať a pracovať na tom, akým človekom chcem byť o dva, päť, desať rokov. Presne toto všetko odovzdávame ľuďom aj v online kurze Kompas cieľov, ktorý práve dokončujeme.

Mohli by ste sa podeliť o nejaký príbeh úspechu niekoho, kto aplikoval princípy načrtnuté vo vašej knihe alebo prekonal významnú životnú zmenu?

Niet nad vlastnú skúsenosť. Aspoň teda ja som ten psychologický typ, že najviac verím veciam, ktoré si sama prežijem a vyskúšam. Tak to je aj s mojimi snami a cieľmi, ktoré si dávam. Niekedy bolo až vtipné, akým nepredvídateľným spôsobom sa naplnili. To, že naša kniha dostane nejaké významné ocenenie, som mala nalepené na nástenke cieľov. No aj som na to zabudla… a po troch rokoch sa to splnilo.

Alebo to, že som chcela ešte viac inšpirovať ľudí, odovzdávať im svoje skúsenosti z oblasti psychológie a osobného rastu a zrazu prišiel za mnou kamarát, ktorý mal už skúsenosti s podcastmi, s vetou: „Hello, Dani, kedy my dvaja budeme konečne nahrávať podcast?“ A tak ešte v ten deň sme mali vykreovaných asi 50 tém na náš podcast Život na Maximum, ktorý nahrávame v Panta Rhei už viac ako rok a pol (úsmev).

Ako si zachovať motiváciu pri naplňovaní svojich snov alebo opustení starých paradigiem?

Ako sa to hovorí? „Motivácia je ako smrad, po týždni vyprchá“. A ja súhlasím. Áno, ako ste si možno všimli, mám rada humor, lebo robí život ľahším a zábavnejším. A to je jedným z kľúčov. Hrať sa so životom. Nepos*ať sa z neho a kráčať, reagovať na situácie, ktoré prináša. A verte, že aj mne mne dáva mnohokrát zabrať. No ako zvyknem hovoriť: „Nechcime, aby sa nám situácie prestali diať. Ale chcime ich s väčšou ľahkosťou zvládať.

A čo nám k motivácii okrem humoru a ľahkosti pomôže? Napríklad aj to, akými ľuďmi sa obklopíme. Možno to znie ako klišé, ale náš mozog automaticky sa naučí veci od ľudí, ktorí sú okolo nás. Ak budete obklopení ľuďmi, ktorí milujú športovať a robia to denno denne, hádajte, čo sa po čase stane?

A k našim starým vzorcom, paradigmám a limitujúcim presvedčeniam by som povedala len toľko, že sú to vetičky, ktorým sme my sami uverili. Tým, že sme ich počuli pravdepodobne od nejakého človeka, ktorého sme považovali za autoritu, či už rodičov, babku, dedka, učiteľku, tak sme ich prijali za svoje a ani nám nenapadlo sa zamyslieť, že dané vety a označenia typu „ty to nedokážeš“, „ty si nemehlo“ atď., nemusia byť vôbec pravdou. Ako deti sme ich ani nemali ako odfiltrovať a rozpoznať, pretože náš mozog na to nemal ešte vyvinuté niektoré časti. A preto sme všetky vety brali ako svätú pravdu a riadime sa nimi až do dospelosti. Ale to bolo znovu na dlhú tému, lebo znovu sme pri tej fascinujúcej téme mozog.

A mimochodom o Limitujúcich presvedčeniach sme tiež napísali jeden z našich ebookov (úsmev). A ďalší ebook s názvom Neurovízia, ktorý si viete dokonca stiahnuť zdarma, je o fungovaní mozgu a o tom, ako viete s ním pracovať, aby ste začali žiť život, po akom túžite.

Daniela a Zdenko Rau

Ako môžu jednotlivci efektívne zvládať strach alebo neistotu, ktoré často sprevádzajú významné životné zmeny?

Ako zvládať strach? Nebojovať s ním, ale prijať ho. Prijať to, že cítiť strach alebo mať obavy je normálnou súčasťou života. A možno rozlíšiť to, či mám z niečoho strach alebo je to rešpekt k danej situácii.

Tým, že svoj strach prijmete za niečo normálne, prestane mať takú silu. Prestane mať vás zviazaného v jeho rukách. Stačí svojmu strachu poďakovať, že je pri vás. Lebo on vám len poukazuje na to, že sa chystáte urobiť niečo, čo ste možno doteraz neurobili. Alebo ste aktuálne v situácii, v ktorej ste doteraz neboli. Vaša amygdala (časť mozgu) je ako váš osobný strážca, ktorý vám prostredníctvom strachu a iných „nepríjemných pocitov“ ukazuje, že máte dať pozor. Ale nič vám nehovorí o tom, že sa máte zastaviť. Máte ísť, len byť viac opatrní.

Čo by ste poradili niekomu, kto sa cíti zaseknutý a neschopný posunúť sa vpred pri definovaní svojej vízie alebo pri rozhodovaní o zmene života?

Povedala by som mu vetu: „Nie je čas strácať čas.“ Nájdite si kouča, mentora, kohokoľvek, kto už má skúsenosti s tým, čo chcete vy. Nečakajte.  Nájdite si niekoho, kto sa vás vie spýtať tie správne otázky, na ktoré keď si vy sami odpoviete, zrazu objavíte nové možnosti a riešenia. Nájdete ten správny smer pre vás.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, aby sa im podarilo dosiahnuť realizáciu svojich snov…

Nečakaj na dokonalé potom.

Začni skôr, ako si pripravená.

A ŽI.

Bodka.

 

žiadne príspevky na zobrazenie