Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv

0
Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv

Známi americkí spisovatelia George R. R. Martin či John Grisham žalujú spoločnosť OpenAI za porušenie autorských práv pri učení jej chatbota ChatGPT. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Žalobu na federálnom súde na Manhattane podal Authors Guild (Spolok autorov). Okrem zmienených spomína aj spisovateľov ako Jonathan Franzen, Jodi Picoult a George Saunders.

Bez súhlasu autorov

Spoločnosť Open AI sa podľa žaloby angažuje v systematickej krádeži masového rozsahu. Tvrdí, že ChatGPT dostával údaje z kníh chránených autorským právom bez súhlasu autorov, sčasti preto, že bol schopný poskytnúť ich presné zhrnutia.

Viac o ChatGPT sa dozviete tu.

Žaloba poukázala aj na širšie obavy v mediálnom priemysle – že tento druh technológie „vytláča obsah, ktorého autorom je človek“.

OpenAI uviedla, že rešpektuje práva autorov a verí, že „by mali mať prospech z technológie umelej inteligencie“.

„Vedieme produktívne rozhovory s mnohými tvorcami z celého sveta, vrátane Authors Guild, a spolupracujeme na tom, aby sme pochopili a prediskutovali ich obavy týkajúce sa umelej inteligencie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti s tým, že veria, že budú pokračovať v hľadaní vzájomne výhodných spôsobov spolupráce.

Otvorený list

Autori podali žalobu po tom, čo podobné právne kroky podnikla v júli komička Sarah Silverman.

V tom istom mesiaci autori ako Margaret Atwood a Philip Pullman podpísali otvorený list vyzývajúci spoločnosti v oblasti umelej inteligencie, aby ich kompenzovali za využívanie ich diel.

ChatGPT a ďalšie veľké jazykové modely sa „učia“ analýzou obrovského množstva údajov, ktoré sa často získavajú online, pripomína BBC.

Viac k témam: ChatGPT, spisovatelia, Umelá inteligencia, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Krádež masového rozsahu? Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu