Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti

0
Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti

8.8.2023 (SITA.sk) – Kremeľ „zdvojnásobuje“ poskytovanie ťažkej techniky Ruskej národnej garde Rosgvardia, keďže ju považuje za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti režimu. V utorok to uviedlo britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Britský rezort obrany poukazuje na to, že ruský vodca Vladimir Putin 4. augusta podpísal legislatívu, ktorá umožňuje poskytnutie ťažkých zbraní pre Rosgvardiu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Šéf Rosgvardie a bývalý ochrankár Putina Viktor Zolotov podľa britského ministerstva obrany už skôr navrhol, aby Ruskú národnú gardu vyzbrojili delostrelectvom a útočnými vrtuľníkmi.

Rosgvardia podľa Zolotova „vynikajúco“ konala počas krátkej vzbury žoldnierskej Wagnerovej skupiny proti ruskému vedeniu z 23. a 24. júna. Podľa britskej spravodajskej služby však „nie sú dôkazy, že Rosgvardia uskutočnila nejakú efektívnu akciu“ s cieľom potlačiť vzburu.

Rosgvardiu Putin vytvoril v roku 2016 prezidentským dekrétom a je samostatnou silou nezačlenenou do ruskej armády. Britské ministerstvo obrany odhaduje, že Rosgvardia má do 200-tisíc príslušníkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Národná garda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie