Kto je Kamala Harrisová a ako zmení USA

0
Kto je Kamala Harrisová a ako zmení USA

Ešte pred pár mesiacmi ju v Európe poznala iba hŕstka nadšencov sledujúcich dianie za oceánom. Novembrové prezidentské voľby však všetko zmenili a kalifornská senátorka sa razom vypracovala na jednu z najvplyvnejších žien planéty, ktorej bude už čoskoro zverená moc meniť USA.

56-ročná rodáčka z Kalifornie má za sebou bohatú politickú kariéru, počas ktorej sa viackrát zviditeľnila aktívnym a priebojným prístupom k najcitlivejším spoločenským témam. Zrejme aj to zavážilo, že Joe Biden si ju vybral ako kandidátku na post viceprezidentky USA. Súhra tohto tandemu sa ukázala už v kampani, čo vyústilo do veľkého volebného víťazstva. Kamala Harrisová tak môže po boku novozvoleného prezidenta napĺňať idey o „novej“ Amerike.

Foto: www.pixabay.com

Z osobného života Kamaly Harrisovej

Výrazný vplyv na idey a politické postoje, ktoré Kamala zastáva, malo už jej detstvo. Keďže sa narodila do rodiny biologičky s indickým pôvodom a profesora ekonómie pochádzajúceho z Jamajky, multietnické prostredie sa podpísalo na formovaní jej protirasistických postojov. Tie hájila už počas štúdia politológie, ekonómie a práva, po ktorom dlhé roky pracovala ako právnička na prokuratúrach aj na radnici v San Franciscu. Bezdetná baptistka sa v roku 2014 vydala za Douglasa Emhoffa, advokáta židovského pôvodu, s ktorým žije dodnes. Spoločne vlastnia majetok vo výške 5,8 mil. USD, aspoň toľko dosahoval pred vstupom do kampane. 

Kariéra budúcej viceprezidentky USA

Nemalou čiastkou prispela do spoločnej kasy Kamaly a Douglasa aj budúca viceprezidentka. Slušné peniaze zarábala už ako právnička pracujúca v štátnych úradoch. Práve tam sa začala vážnejšie zaoberať politikou, čo ju viedlo k vstupu do Demokratickej strany. Od roku 2004 pôsobila ako kalifornská štátna zástupkyňa. V rokoch 2011-2017 bola dokonca ministerkou spravodlivosti v Kalifornii, odkiaľ sa dokázala prepracovať až do Senátu. V ňom si budovala čoraz väčší politický vplyv, ktorý zúročila práve v posledných prezidentských voľbách.

Prvenstvami vyšliapala cestu ďalším

Doposiaľ úspešná Kamalina kariéra je „ozdobená“ aj historickými prvenstvami. To, že sa ako prvá žena a prvá Afroameričanka stane viceprezidentkou USA, je verejne známe. Už predtým ale dosiahla iné významné prvenstvo, ktorým bolo zvolenie prvej ženy do funkcie generálnej prokurátorky Kalifornie za Demokratickú stranu. Udialo sa tak ešte v roku 2010, čím Kamala definitívne otvorila brány k takejto vysokej pozícii ďalším ženám vrátane tých, čo pochádzajú z afroamerických alebo iných etnických kruhov.

Akú politiku bude Kamala pesadzovať?

Ako od liberálnejšej demokratky, no s relatívne stredovými názormi blízkymi Bidenovi, sa od nej očakáva nastolenie viacerých zásadných spoločenských otázok. Kľúčovou agendou, ktorú bude presadzovať, by mali byť témy príbuzné jej dlhoročnému politickému pôsobeniu, najmä rasová diverzita, potratová politika či dostupnejšia zdravotná starostlivosť.

Rasová diverzita – Jednou z hlavných tém bude desegregation busing. Cieľom je vniesť na americké školy rasovú diverzitu, čím by sa vyvážil pomer detí jednotlivých rás a zabránilo by sa tak rasovej segregácii.

Potratová politika – Ďalšou z kľúčových tém sú potraty. Pri tých Kamala zastáva myšlienku postupnej liberalizácie, čoho výsledkom by malo byť menej obmedzení v súvislosti s umelým prerušením tehotenstva.

Zdravotná starostlivosť – Ľudí z chudobnejších vrstiev oslovila snahou o zavedenie štátom uhrádzaného poistenia.Jej cieľom je zaistiť Američanom lacnejšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Ochrana azylových miest – Ako dieťa prisťahovalcov má blízko aj k väčšej ochrane práv imigrantov. Už dlhšie je známa podporou tzv. azylových miest a ochranou práv nelegálnych migrantov, na ktorých by sa podľa jej vyjadrení nemali uplatňovať imigračné zákony USA.

Postihovanie záškolákov – Kamala sa viackrát zmienila o potrebe vzdelania pre všetky deti. Vzhľadom na to je takisto za prísnejšie postihovanie záškolákov, obzvlášť tých s kriminálnou činnosťou.

Legalizácia marihuany – Liberálnejšie postoje zastáva aj v otázkach drog a trestov za ich užívanie. V minulosti sa najviac venovala tematike marihuany, ktorá by podľa nej mala byť legálna.

V rámci svojej agendy by mala Kamala Harrisová otvárať aj ďalšie témy od tých etických až po ekonomické. Ktoré z nich to budú a ktoré návrhy sa jej spoločne s prezidentom Bidenom podarí presadiť, to nám odhalia postupné kroky tohto tandemu nastupujúceho do svojho úradu 20. januára.

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie