Kyberzločinci nezaháľajú ani počas Black Friday nákupov

0
Kyberzločinci nezaháľajú ani počas Black Friday nákupov

S blížiacim sa nákupným sviatkom Black Friday, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube aj v našich končinách, si svoju príležitosť nenechávajú ujsť ani kyberzločinci. V ich hľadáčiku sa tento rok ocitli najmä zákazníci e-shopov s oblečením, topánkami, darčekmi, hračkami a šperkami.

Cenné informácie pre čierny trh

Spotrebitelia, ktorí budú v nadchádzajúcich týždňoch hľadať výhodné ponuky v týchto kategóriách, by preto mali byť pri online nákupoch obozretní.

Tieto zistenia vyplývajú zo správy „Black Friday Alert 2019: Online taška plná hrozieb“, ktorú pripravila spoločnosť Kaspersky s cieľom vyhodnotiť riziká, ktorým môžu spotrebitelia čeliť počas tohto nákupného ošiaľu.

Prečítajte si aj článok o tom, na čo si dávať pozor pri nakupovaní online aj offline

„Rastúci záujem kyberzločincov o získanie prihlasovacích údajov zákazníkov do online e-shopov je pochopiteľný. V niektorých prípadoch sú totiž s týmito účtami spojené aj informácie o kreditnej karte alebo vernostných programových kartách, takže získanie prístupu k používateľskému účtu v e-shope by tiež mohol znamenať aj prístup k peniazom používateľa,“ hovorí Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

„A aj keby nedošlo k priamemu finančnému zisku, súkromné účty obsahujú veľa cenných informácií o používateľoch, ktoré by sa dali ďalej speňažiť, ako je napríklad história nákupu alebo informácie týkajúce sa dodacej adresy, atď. Takéto informácie sú na čiernom trhu veľmi cenné a takmer s istotou sa nájde niekto, kto by ich kúpil. Dobrou správou pre spotrebiteľov je, že jednoduchými preventívnymi opatreniami a ostražitosťou môžu zostať v bezpečí,“ uviedol Miroslav Kořen.

Najväčšie zľavy a špeciálne ponuky

Black Friday je pravdepodobne najočakávanejším obdobím maloobchodného predaja na svete, keď značky ponúkajú spotrebiteľom tie najväčšie zľavy, ako aj špeciálne reklamné ponuky. Tento rok sa koná 29. novembra.

Kyberzločinci takisto považujú toto obdobie za veľmi bohaté a to najmä na príležitosti ako prilákať kupujúcich do podvodných schém a okradnúť ich o peniaze.

Ako teda nakupovať online?

1. Pripájajte sa z bezpečného miesta a zariadenia

Základným pravidlom bezpečného nakupovania je pripájanie sa z dôveryhodného a bezpečného zariadenia. Využívate mobilné bankovníctvo? Platby realizujte len zo svojho smartfónu či tabletu. Do služieb elektronického bankovníctva sa neprihlasujte cez free wi-fi.

2. Kontrolujte stránky, na ktorých nakupujete

Pri eshopoch, ktoré požadujú osobné informácie, vždy hľadajte https:// alebo zámok v URL lište prehliadača. Klikom na ikonu zámku si overte platnosť certifikátu.
URL adresy Internet bankingu zadávajte vždy ručne. Vyhnete sa tak podvodným stránkam napodobňujúcim tie oficiálne. Po ukončení transakcie sa vždy odhláste.

3. Nenakupujte značkový tovar v eshopoch za podozrivo nízke ceny

Nedajte sa nachytať na rôzne falošné ponuky propagované cez Facebook alebo váš email, ktoré ponúkajú výpredaj značkového tovaru za podozrivo nízke ceny, niekedy v zľave aj – 90%. Častokrát ide o podvodné a nezabezpečené webové stránky, so servermi umiestnenými najmä v Čine, ktoré pri platbe zbierajú údaje o platobných kartách používateľov.

Útočník tak získa všetky informácie potrebné k tomu, aby uskutočnil finančný prevod z danej karty a vami objednaný tovar je falošný, nekvalitný a väčšinou vám ho ani nedoručia. Podvodníci zneužívajú meno známeho výrobcu a vašu dôverčivosť.
Môže sa preto stať, že objednaný tovar nedostanete a podvodníci sa navyše pokúsia zneužiť aj údaje z vašej platobnej karty!

Možnosťou je platba cez paypal, ktorá sa dá v prípade nejakého problému (že nedostanete tovar), reklamovať. Ak ste neobdržali tovar a vytvoríte žiadosť o prešetrenie transakcie, je veľká pravdepodobnosť, že paypal vám platbu vráti.

4. Zabezpečte sa silnými heslami

Prihlasovacie heslo do internetového bankovníctva pravidelne meňte. Vytvárajte si také, v ktorých použijete minimálne malé písmená, tiež veľké písmená a aj číslice – a budú mať aspoň 8 znakov. Nevyužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciach. Tipy na silné heslá nájdete tu. A nikomu nedávajte svoje osobné údaje a heslá!

Zdroje: Webnoviny.sk – Kyberzločinci nezaháľajú ani počas Black Friday nákupov, varuje spoločnosť Kaspersky © SITA Všetky práva vyhradené, VÚB: banky.sk/bezpecne-platby-na-internete

žiadne príspevky na zobrazenie