Rastúci tlak na veľké nadnárodné firmy zo strany ekologicky mysliacich spotrebiteľov už prináša prvé výsledky. Čoraz viac spoločností totiž začína siahať po udržateľnejších materiáloch a šetrnejších výrobných procesoch. Čoskoro sa k nim má zaradiť aj LEGO.
Dánsky veľkovýrobca hračkárskych stavebníc pre deti aj dospelých je už zopár rokov terčom ekologických aktivistov. Tí mu vyčítajú používanie plastových materiálov, ktoré sú záťažou pre životné prostredie. Problémom sú samotné kocky, ktoré nechýbajú v žiadnej zo stavebníc. Vedenie spoločnosti LEGO na to odpovedá prípravami na spustenie výroby nových kociek z recyklovaného plastu.
Využitie šetrných materiálov bolo otázkou času
Iniciatíva dánskej spoločnosti zakomponovať do výroby stavebníc šetrnejšie materiály nie je žiadnou novinkou. Predstavitelia firmy ohlásili transformáciu niektorých výrobných procesov ešte v roku 2018. Následne prišli viaceré výskumy, ktoré skúmali možnosti využitia rôznych alternatívnych materiálov založených na rastlinnej báze. Tie však nedisponovali dostatočnou pevnosťou a tvarovateľnosťou, takže do hry musel vstúpiť iný materiál, ktorý by plnil nároky na kvalitu a udržateľnosť. Po mesiacoch prebiehajúcich výskumov sa ako najlepšia alternatíva ukázal recyklovaný plast.
Prvý prototyp recyklovanej kocky je na svete
Nájsť vhodný materiál, ktorý by splnil kvalitatívne nároky kladené na jednotlivé komponenty LEGO stavebnice, nebolo jednoduché. Vedci zodpovední za vývoj nového materiálu údajne otestovali vyše 200 variantov recyklovaného plastu, kým našli ten najkvalitnejší a najšetrnejší. Vďaka nemu bolo možné vyrobiť prvú recyklovanú kocku, ktorá je schopná nahradiť doteraz využívané komponenty z nového plastu. Hotový dielik bol následne oficiálne predstavený ako prvý prototyp, podľa ktorého sa budú vyrábať jednotlivé tehličky aj v sériovej výrobe. Kocka ale musí prejsť ďalšími testami, ktoré definitívne potvrdia, či je materiál schopný plniť úlohu.
Ako materiál poslúžia recyklované PET fľaše
Na výrobu nových kociek sa nemôže používať akýkoľvek recyklovaný plast. Aby boli dieliky LEGO stavebnice dostatočne pevné a odolné voči mechanickým poškodeniam, zhotovovať sa musia výhradne z recyklovaných PET fliaš. Tie výrobcovi neposkytujú len patričnú pevnosť a odolnosť. Vďaka použitiu tohto prvku sa pri výrobe dá ušetriť množstvo materiálu, čo zvýši celkový udržateľný efekt. Z jednej 1-litrovej recyklovanej PET fľaše sa totiž dá vyrobiť až 10 menších dielikov.
Recyklované kocky majú byť rovnako kvalitné
So zaradením recyklovaných PET fliaš do výroby sa spája viacero otáznikov. Tým najväčším je kvalitatívna úroveň nových kociek. Prvý prototyp síce ukázal, že recyklované dieliky majú rovnakú kvalitu ako doposiaľ vyrábané kocky, no na potvrdenie vysokej kvalitatívnej úrovne nového komponentu budú potrebné spomínané testy. Pri tých sa má odhaliť, či je recyklovaná kocka aj rovnako bezpečná a či používanie LEGO stavebnice z takéhoto materiálu nebude mať negatívny dopad na zdravie používateľov.
Nové kocky LEGO v predaji od budúceho roka
Séria naplánovaných testov spomalí uvedenie recyklovaných stavebníc na trh. Testovanie má prebiehať niekoľko mesiacov, takže prvé stavebnice z nového materiálu sa do predaja dostanú najskôr počas budúceho roka, aj to iba v prípade úspešných výsledkov jednotlivých testov. Vedenie spoločnosti LEGO zatiaľ neohlásilo žiadne bližšie termíny. Zákazníci a zberatelia sa zatiaľ nedozvedia ani to, či sa zakomponovaním tohto recyklovaného materiálu do výroby zmení prevedenie jednotlivých modelov stavebníc a či sa bude meniť ich cena.
Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com