12 užitočných zručností, ktoré sa môžete naučiť aj doma

0
12 užitočných zručností, ktoré sa môžete naučiť aj doma

Uprostred pandémie koronavírusu milióny z nás hľadajú spôsoby, ako sa doma zabaviť. Ale ak sa vaša izolácia obmedzuje len na prepínanie televíznych programov a raziu v chladničke, môže byť čas na nový prístup.

Osvojenie si novej zručnosti je osvedčeným prínosom pre duševné zdravie a odbúravanie stresu. Tu je niekoľko zručností, ktoré si môžete osvojiť počas prestojov súvisiacich s koronavírusom, od napínania mozgových závitov až po pretiahnutie svojich svalov.

1. Výučba nového jazyka

Možno ste si vždy chceli nájsť čas na naučenie sa španielčiny alebo mandarínčiny – a teraz už neexistujú žiadne prekážky vo výuke nového jazyku. Duolingo, Babbel či Tandem sú aplikácie s odbornými kurzami pre každého od úplných začiatočníkov až po tých, ktorí chcú len doladiť svoju plynulosť. Bezplatné aplikácie vás zapoja do konverzácie a poskytujú spätnú väzbu v reálnom čase, takže môžete rýchlo a spoľahlivo hovoriť na akúkoľvek tému.

ucenie
Foto: pixabay.com

2. Varenie

Namiesto objednania donášky jedla si skúste pripraviť niečo nad rámec vašich pravidelných rýchlych večerí. Ak existuje recept, ktorý ste vždy chceli vyskúšať, alebo kuchárska technika, ktorú ste ešte nedokázali zvládnuť, máte teraz šancu stať sa amatérskym kuchárom. Ak hľadáte inšpiráciu, profesionáli z Bon Appétit predvádzajú svoje umenie v kanáli na YouTube. Tam vám pomôžu zdokonaľovať vaše schopnosti na tvorbu nových jedál z toho, čo máte v komore.

3. Pečenie

Zvládli ste večeru – a čo bude ako dezert? Namiesto toho, aby ste si opäť kúpili koláč, dolaďte svoje zručnosti v pečení a sami si niečo vytvorte. Malé špecializované obchody s potravinami majú súpravy na pečenie, ktoré vám pomôžu vytvoriť sladké majstrovské dielo. Takže si ich zadovážte a uvidíte, čo s nimi dokážete.

4. Tvorba podcastov

Máte príbeh, ktorý chcete zdieľať so svetom? Teraz je ideálny čas na spustenie podcastu. Úplným minimom potrebným na záznam je počítač s mikrofónom na USB a prístupom na internet. Skúste spraviť svoju prvú epizódu a ak vám to pôjde, pokračujte s kvalitnejšou výbavou. Aj keď na začiatok potrebujete iba myšlienku, online je veľa užitočných článkov o oslovení poslucháčov, ako aj o procese nahrávania, úprav a publikovania od začiatku do konca. Z amatérskeho podcastu sa do profesionálneho dostanete behom chvíle.

5. Čítanie

Ak čítate tento článok, pravdepodobne je čítanie zručnosť, ktorú ste už zvládli – možno už pred niekoľkými desaťročiami. Ak ste však zabudli, ako čítať pre zábavu alebo dokonca, ako si na to vyhradiť čas, máte teraz šancu vrátiť sa do starých koľají. Aj keď je veľa knižníc zatvorených, stále je k dispozícii množstvo elektronických kníh a zvukových kníh, ktoré si môžete požičať online. Chcete čítať a rozprávať sa o svojom čítaní? Vyskúšajte online knižný klub, napríklad na Facebooku alebo si rozšírte obzory na Instagrame, kde je veľa recenzentov.

cita
unsplash.com

6. Krížovky

Skvelým spôsobom, ako zapojiť mozog počas home office, je logická hra. Či už ide o tradičnú krížovku alebo knihu sudoku, aj puzzle sú psychicky podnetné a ľahko dostupné. Čím viac vylúštite, tým lepšie a rýchlejšie ich budete dokončovať, a nebudete to vnímať ako zabijak času, ale skôr ako skutočnú zručnosť, ktorú ste získali.

7. Cvičenie

Ak je to práve vaše telo, ktoré si vyžaduje cvičenie, skontrolujte, či miestne fitnes štúdia poskytujú online hodiny s inštruktormi. Určite viete, ako cvičiť, ale naozaj ste sa pokúsili zvládnuť umenie? Existuje veľa možností, ako začať. Domáci cyklistický gigant Peloton zavrel svoje kamenné dvere, spoločnosť však ponúka novým používateľom 90-dňovú skúšobnú verziu svojej aplikácie. Spoločnosť Planet Fitness ponúka „Home Work-Ins“ vysielané naživo o 19:00 denne na svojej facebookovej stránke. A je ich oveľa viac aj v slovenskej verzii.

8. Gitara

Ak chcete svoje brnkanie pretaviť do skutočne príjemného zvuku, nie je lepší čas konečne si osvojiť akustickú gitaru, ako keď ste v izolácii. Ocenená ľudová umelkyňa Laura Marling vedie na svojej instagramovej stránke každú nedeľu sériu „návodov na hranie na gitaru“. Keď prelomíte základné postupnosti akordov v niektorých z jej najväčších hitov, budete už čoskoro brnkať spolu. Rovnako sú skvelé aplikácie napríklad na výučbu piana.

pixabay.com

9. Pletenie

Chcete si osvojiť zručnosť, ktorá je trochu staršia? Vďaka svojej opakujúcej sa povahe je pletenie pravdepodobne jednou z najdôležitejších aktivít v tejto oblasti. Nájdite si na YouTube plný obsah pre začiatočníkov s pletenými vzormi, s návodmi, ako zvládnuť základný steh, až po prepájanie farieb a vzorov. V zime budete mať už úplne nový, jedinečný šál.

10. Tanec

Iste viete, ako sa pohybovať na tanečnom parkete, ale predstavte si, že vystúpite ako úplný tanečný majster. Tanečníci, choreografi a štúdiá sú stále v strehu – teraz prostredníctvom online platforiem, ako sú Instagram Live a Zoom. Vďaka množstvu možností – od začiatočníkov po profesionálov, od baletu po Bollywood – môžete tancovať v kuchyni a vyskúšať nové štýly s nulovým tlakom na výkon.

pixabay.com

11. Vylepšenie domácnosti

Vždy ste sa spoliehali na pomoc zvonku, keď ste potrebovali opraviť niečo na dome? Ušetrite peniaze a získajte pocit úspechu, keď si osvojíte zručnosti domáceho kutilstva. Existuje veľa projektov, ktoré môžete zvládnuť a ktoré nevyžadujú príliš veľa úsilia ani predchádzajúce znalosti – začnite od malých a prepracujte sa k úlohám na úrovni expertov. Existuje veľa online sprievodcov, ktorí vám môžu pomôcť, napríklad Glass Doctor „How to build a DIY Window Box“.

12. Záhradníčenie

Ak máte to šťastie, že máte k dispozícii zelený priestor, prečo ho nevyužiť naplno zvládnutím niektorých záhradníckych zručností? Vyhľadávanie na Google alebo YouTube môže poskytnúť množstvo informácií o tom, akým rastlinám sa vo vašej oblasti darí, ako sa o ne starať, udržiavať zdravú pôdu. Pocit uspokojenia vám prinesie vyčistenie buriny, zasadenie cibule a keď budete svedkom toho, ako sa vaša tvrdá práca vypláca. Navyše budete mať krásny priestor na relaxáciu.

Pozrite si, aké skvelé benefity má záhradničenie na psychické zdravie

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu