Lenka Sršňová: Novú kolekciu treba ešte dostať do života

0
Lenka Sršňová: Novú kolekciu treba ešte dostať do života

„Zbožňujem pocit, keď mi zákazníčka povie, že ju v mojom odeve niekto pochválil ako super vyzerá. Vtedy viem, že šaty sú na správnom mieste, že žijú svoj príbeh,“ hovorí jedna z najvýraznejších súčasných slovenských odevných dizajnérok, Lenka Sršňová. Svoj ateliér otvorila v roku 2009 a jej novú kolekciu budete mať možnosť vidieť aj na Fashion Live! 2023 v Bratislave.

V rozhovore pre Akčné ženy Lenka Sršňová prezradila:

  • o jej dileme, či sa vôbec zúčastniť Fashion Live! 2023,
  • aký je jej najobľúbenejší kúsok,
  • kde čerpá inšpiráciu,
  • či sa vníma viac ako umelec alebo ako biznis žena.

Budete súčasťou aj tohtoročných Mercedes-Benz Fashion Live! Na čo sa môžeme od vás tešiť?

Priznám sa, že pôvodne som tento rok neplánovala zúčastniť sa MBFL, chcela som si dať pauzu. Nakoniec však koncept, ktorý som mala v hlave, a celkové načasovanie doby, ktorú žijeme a všetky okolnosti čo sa dali do pohybu ma presvedčili a idem (smiech). Mám veľkú chuť tvoriť, no tým, že som už mamina, sú v mojom živote už aj iné priority. Nakoniec som sa však rozhodla ísť.

Zvolila som si klasickejšiu tému – svadobné šaty. Kolekcia bude oslava lásky vo všetkých jej podobách. Svieže modely ponúknu netradičný pohľad na svadobnú tematiku a neostanú verné len tradičnej bielej farbe. V kolekcii rozpracovávam myšlienku modulárnosti odevov, ktorá ponúka využitie svadobných šiat nielen na jednu príležitosť, ale dáva modelom pridanú „reuse“ hodnotu. Pracujem s témou modulárnosti šiat. Aj pri samotnej tvorbe, aj pri stretnutí s nevestami sa stretávam, že nechcú šaty iba na jedno použitie. Mení sa celkový trend, ženy chcú šaty ešte vynosiť, recyklovať. Šaty vyjadrujú osobnosť človeka, chcú byť nosené, použité. S touto ideou idem do kolekcie, sú to modely, ktoré sú modulárne a budú fungovať aj na iných podujatiach ako len na svadbe.

Koľko šiat pripravujete a ako budú farebne ladené?

Zatiaľ mám pripravených asi dvadsať modelov. Farebné prevedenie bude zrejme prekvapenie pre mojich stálych divákov. Začala som pri bielej, no neskončím iba pri nej (smiech). Dávam si však pauzu od divokých vzorov, takže je to pre mňa trošku taká meditácia a veľmi ma to baví. Po toľkých rokoch práce so potlačou je to aj z mojej strany o niečom inom a myslím, že to má dobré načasovanie.

V minuloročnej kolekcii Mixy, som mixovala všetky doterajšie vzory a kolekcie. Táto téma je pre mňa stále nevyčerpaná, ateliér mám plný materiálov a dezénov, ktoré som ešte stále nestihla spracovať. V tomto stále pokračujem, no zároveň chcem obohatiť svoje portfólio aj o inú polohu módy, nakoľko svadobným šatám sa venujem v zákazkvej tvorbe, avšak nie všetci to o mne vedia.

CLIQUE / Fashion Ballet ‘23, Kostýmový dizajn: @lenkasrsnova, foto: @jurajzilincarphotography (c) @baletsnd

Človek asi očakáva od vás takú veselosť, plnosť farieb… No ako umelec robíte zrejme to, čo cítite, však?

Niekedy je potrebné vykročiť z komfortnej zóny… Kolekcia je ešte stále v procese. Vzor síce netvorím primárne tlačou, ale teraz ho vytváram štruktúrami a krajčírskym detailom. Sama som veľmi  zvedavá, kam ma tvorba zavedie.  Uvidíme.

Ako dlho trvá takáto kolekcia?

Vždy je to rôzne. Začínam ideou, konceptom, skicami,výberom materiálov a potom sa postupne všetko nabaľuje na seba. Ťažko sa hovorí, ako dlho to trvá. Jedna časť je vytvoriť kolekciu, odprezentovať ju, ale potom ju treba ešte nafotiť a predať… Prehliadka je len medzikrok, aj keď pre mnohých vyzerá, ako koniec procesu. Povedala by som, že Fashion Live! je len taký polčas (úsmev). Modely a kolekciu treba ešte dostať do života zákazníčok.

Aké materiály používate?

Naozaj veľmi rôzne materiály. Hodváb, prírodný materiál, syntetika, organza, krajka, flitre. Tento raz je to taká koláž v rôznych materiáloch, štruktúrach, ale aj odtieňoch bielej, doplnená aj o odvážnejšie farby.

Čo vás všeobecne inšpiruje pri tvorbe?

Inšpiruje ma svet okolo mňa, rovnako moja potreba tvoriť a tvorbou niečo zadefinovať, alebo povedať, reagovať na prostredie v ktorom žijem.

Lenka Sršňová s Tamarou Heribanovou a Babsy Heribanovou na @bratislavafashion.live 2022

Ide vo všeobecnosti skôr o momentálny pocit?

V širšom kontexte sa snažím spracovať tému, či motív, ktorý som ešte v tvorbe nerobila, aby som si rozšírila portfólio. Niekedy nadväzujem aj na minulosť.  Chcem, aby si ľudia mohli vybrať aj zo starších, i nových kolekcií, aby mali diverzitu, aby našli aj nové kúsky, ale aj tie overené často prispôsobím novej téme a jemne upravím. Z tohto dôvodu som sa aktuálne rozhodla v kolekcii venovať čistým linkám a textúram tvorených volánom a opustiť vzor, ktorý však vo svojej tvorbe neopúšťam, stále s ním pracujem v rámci spomínaného konceptu Mixi, či starších stále aktuálnych kolekcií, ako je napríklad Bloom. Rok zbehne tak rýchlo, že ani nevieme ako a už bude ďalší Fashion Live!, ďalšia prezentácia, preto mám v ponuke stále aj staršie kolekcie.

Klasická téma svadobných šiat mi však otvára dvere nie úplne klasickej prezentácii. Kolekcia v sebe nesie odkaz, ktorý búra tradičné stereotypy a necháva vyniknúť lásku, ktorá je tu pre všetkých.

Aký je váš obľúbený kúsok, resp. ten najobľúbenejší pre vaše zákazníčky?

Ťažko povedať, veľmi  závisí od konkrétneho človeka, čo rád nosí. Vo svojom portfóliu mám naozaj širokú škálu odevov, od športovejších cez casual až po spoločenské kúsky. Každá kolekcia prinesie bestseller, ktorý je najlichotivejší pre zákazníčku a funguje perfektne. Ale niekedy aj mňa samotnú prekvapia niektoré modely, ktoré si zadefinujem ako kúsky na mólo, a paradoxne sa stanú predávanými modelmi. To ma vždy milo prekvapí.

Rovnako sa venujem aj zákazkam na mieru, na individuálne príležitosti. To je práve tá poloha tvorby, ktorú bežný človek, ktorý sleduje Fashion Live! alebo fashion scénu, nepozná. Pre mňa sú to veľmi krásne príbehy a aj samotná tvorba, ktorú prežívate so zákazníkom je výnimočná. Dôvera, ktorú vám vloží do rúk pre výnimočný deň, event, udalosť ako napríklad svadba, účasť na výnimočnej udalosti,alebo narodenie dieťaťa. Je to úžasný pocit prežívať to spolu s týmito konkrétnymi ľuďmi a mať možnosť pričiniť sa o to, aby daný deň bol pre nich ešte viac výnimočný vďaka odevu.

Môžeme povedať, že aj šaty či kolekcie majú svoj jedinečný príbeh?

Určite. U mňa je to pravidlo. Každá kolekcia má svoj mikropríbeh. Pri odeve na mieru sú to individuálne príbehy, ktoré bude možno raz niekto za 50 rokov rozprávať svojim vnúčatám, v zmysle „tieto šaty symbolizujú etapu môjho života, je v nich zapracovaná táto udalosť, robil mi ich ten a te a toto sme prežili, keď sme ich robili…“ Pre mňa je toto veľmi vzácna vec a myslím si, že práve dnes zákazník vyhľadáva práve takúto prdanú hodnotu. Šaty vyrobené len pre neho, kedy je pri procese tvorby, vie do toho zasiahnuť, šaty majú presne jeho proporcie a zohľadňujú jeho potreby. Je to zážitok, ktorý v bežných obchodoch človek nezažije. Práve túto skutočnosť vnímam ako pridanú hodnotu módy, ktorú tvorím a viem ľuďom ponúknuť.

@mariannatomanova muah @mischeldoublew modelka @eva_fama

Čo je vaša obľúbená časť procesu? The best of the best?

Najviac si užiívam pocit pri odovzdávaní šiat, keď si zákazník pri pohľade do zrkadla povie „waw!“, prípadne, keď mi potom prichádzajú fotky ako odev zákazník nosí., Ako v danom kúsku vyzerali, čo v ňom zažili. Príbehy, ako im odev pochválil niekto v autobuse alebo okomentoval na ulici štýlom „slečna, vy vyzeráte úžasne.“ A toto sú momenty, keď odev začne žiť ďalej. Je to stav, keď odev začne žiť s človekom.

Samozrejme, baví ma aj samotná tvorba, je to krásny proces. Ale tvorbou to nekončí, odev žije ďalej a tá spätná väzba je niečo, čo vám dá zmysle, prečo to robíte…

Ako sa vnímate ako podnikateľka?

(Smiech). Myslím, že som viac umelec ako biznis žena. Neustále ma baví tvoriť, a pripravovať aj tento Fashion Live! Je toho dôkazom.  Neskutočne ma to baví. Je to vzrušujúce. Počas roka človek pracuje na krásnych projektoch, ale sú to zákazky. Vytvoriť novú kolekciu, či už pre Fashion Live!, alebo inú prezentáciu, to je radosť. Moja predstava a vízia, ktorú viem raz za rok zákazníkom ponúknuť a inšpirovať ich.

Ocitáte sa aj v zahraničí alebo vaši zákazníci sú aj zo zahraničia?

Áno, sú. Veľakrát sú to Slovenky žijúce v zahraničí a chcú nosiť niečo slovenské. Pred koronou som veľa chodievala aj ja do zahraničia na podujatia aj prehliadky, kde sa prezentoval slovenský dizajn. Tak som oslovila aj Slovenky žijúce v zahraničí a dodnes si objednávajú.

Ak by ste sa mali vrátiť späť v čase do 14 rokov vášho podnikania, je niečo, čo by ste urobili inak?

(Smiech). Čas sa nedá vrátiť späť, ani veci, ktoré sa už stali sa nedajú urobiť inak. Neriešim to. Neviem, či je niečo, čo by som robila inak. Mám nastavenie, že všetko je tak, ako je a veci sa dejú. Niektoré prídu a človek sa popasuje, za niektorými idete cielene krok po kroku. A keď sa vyskytne problém alebo sa niečo urobí zle, beriem to ako poučenie do budúcna. Každá zlá vec, každé zlé rozhodnutie je na konci dňa pozitívne a posunie vás ďalej. Treba to tak brať a nepanikáriť pri problémoch, život ide ďalej.

Aké tri akčné rady by ste dali začínajúcim podnikateľkám?

Nevzdávať sa.

Byť úprimná v práci.

Vytrvať. Makať. Robiť svoju prácu poctivo. Nehľadať skratky.

Zdroj foto: https://www.instagram.com/lenkasrsnova/

 

žiadne príspevky na zobrazenie