Letecká spoločnosť Singapore Air už nebude prepúšťať tehotné letušky

0
Letecká spoločnosť Singapore Air už nebude prepúšťať tehotné letušky
pexels.com

V leteckej brandži donedávna platilo diskriminačné pravidlo, že tehotná členka posádky musela odísť po predložení rodného listu dieťaťa. Teraz sa už môže rozhodnúť „pracovať v dočasnom pozemnom pripútaní“.

Spoločnosť Singapore Airlines Ltd. uviedla, že tehotná členka palubnej posádky môže zostať zamestnankyňou, čím zrušili dlhoročné a často kritizované pravidlo, že museli opustiť leteckú spoločnosť.

Vo vyhlásení v reakcii na článok v Straits Times v pondelok spoločnosť Singapore Air uviedla, že tehotná členka posádky „si môže zvoliť prácu v dočasnom pozemnom zariadení“ a po materskej dovolenke môže pokračovať v lietaní.

Tehotné museli ísť preč

Pred novými pravidlami, ktoré nadobudli účinnosť 15. júla, letušky, ktoré prezradili, že sú tehotné, boli prepustené na bezplatnú dovolenku a nútené opustiť leteckú spoločnosť deň po predložení rodného listu svojho dieťaťa, uviedli noviny.

Prečítajte si: Toto sú najhoršie miesta v lietadle, hovoria experti

pixabay.com

Pre tehotnú členku posádky neboli k dispozícii žiadne pozemné práce, a aby mohli znova lietať, museli sa znova uchádzať o novú prácu v rámci programu, ktorý nezaručoval opätovné zamestnanie.

Singapore Air zachovávala túto politiku aj napriek viac ako desaťročiu kritiky. Už v roku 2010 skupiny pre rodovú rovnosť odbíjali pravidlá ako diskriminačné a nespravodlivé. Keďže letecký priemysel čelí nedostatku pracovnej sily po pandémii, dopravca konečne zmierňuje svoj prístup.

Spoločnosť Singapore Air vo svojom vyhlásení uviedla, že podľa svojej predchádzajúcej politiky „palubné sprievodkyne opustili službu, keď boli tehotné“. Pozemné umiestnenie tehotných palubných sprievodkýň trvá najmenej tri mesiace a až deväť mesiacov, uviedla letecká spoločnosť.

„Pokračujeme v tvrdej práci, aby sme si udržali našich talentovaných ľudí,“ dodali.

Prečítajte si: Za týchto 10 vecí vás môžu vyhodiť z lietadla

Podmienky spojené s umiestneniami však nie sú jasné

The Straits Times – s odvolaním sa na obežník od Singapore Air – informovali, že tehotná členka palubnej posádky bude mať stále voľno bez nároku platu. Budú sa môcť uchádzať o miesto na zemi a letecká spoločnosť ponúkne toľko pracovných miest, koľko bude možné, aby si udržali svoje platy, informovali noviny.

pixabay.com

Výkonná riaditeľka Asociácie žien pre akciu a výskum Corinna Lim v ​​článku uviedla, že stále existujú šedé oblasti, ktorými sa Singapore Air nezaoberala. „Existujú ďalšie pravidlá, explicitné alebo implicitné, ktoré zakazujú matkám po pôrode lietať na SIA, ako napríklad požiadavka na telesnú stavbu. Chudnutie dieťaťa si vyžaduje čas, zvyčajne šesť až 12 mesiacov, „povedala Corinna Lim.

Spoločnosť Singapore Air na otázku odpovedala, že podľa Straits Times zachováva „rovnaké štandardy starostlivosti o všetkých palubných sprievodcov“.

Letecká spoločnosť neodpovedala agentúre Bloomberg na otázku, či tehotná palubná posádka mala podľa revidovanej politiky zaručenú pozemnú úlohu.

Zdroj: bloomberg.com

žiadne príspevky na zobrazenie