Levočská nemocnica pomohla pri výskume historických artefaktov, sochy svätých putovali na röntgen

20.5.2021 (Webnoviny.sk) – V levočskej nemocnici vo štvrtok realizovali röntgenové a CT snímky 1,2 metra vysokej sochy sv. Antona Pustovníka a ďalších troch menších sôch. Ide o súčasť výskumu historických artefaktov.

Väčšia socha pochádza z Kostola sv. Juraja v Poprade – Spišskej Sobote. Tri ďalšie sú z Kostola Obetovania Pána v Slovenskej Vsi.

Zistia stav sôch

Podľa odborníka na reštaurovanie drevených plastík Štefana Siváňa môžu snímky CT prístroja pomôcť pri určení stavu väčšej sochy, v prípade menších určiť datovanie ich vzniku.

Socha sv. Antona Pustovníka bola umiestnená v bočnom oltári rímskokatolíckeho Kostola sv. Juraja. „Tieto snímky nám umožnia preskúmať stav drevenej hmoty, prípadne i povrchových vrstiev sochy, narušenie drevokazným hmyzom či iné sekundárne zásahy v hmotnej skladbe sochy,“ priblížil Siváň.

Tri menšie sochy tvoria kompozíciu Kalvárie. „Ide o postavy sv. Jána a Panny Márie, ktoré sú pravdepodobne iného datovania ako ukrižovaný Ježiš Kristus. Práve to je predmetom nášho skúmania a snímky realizované pomocou CT prístroja môžu pomôcť pri určení datovania jeho vzniku,“ vysvetlil reštaurátor.

Nerobili to prvýkrát

V prípade sôch Panny Márie a svätého Jána apoštola môže ísť podľa jeho slov o ďalšie potenciálne diela z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Snímky realizovali prvýkrát v nových priestoroch rádiodiagnostického oddelenia nemocnice. Podľa jeho vedúceho technika Jaroslava Kováča ide o raritu, ale nie novinku.

„V starých priestoroch sme to absolvovali už niekoľkokrát a máme s tým už nejaké skúsenosti. Počas môjho pôsobenia sme s naším tímom uskutočňovali napríklad röntgenovú snímku obrazu, ale aj iných veľkých sôch a historických diel,” poznamenal.

Viac k témam: historický výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Levočská nemocnica pomohla pri výskume historických artefaktov, sochy svätých putovali na röntgen © SITA Všetky práva vyhradené.