Ľudia varili už pred 780 000 rokmi, dokazuje to nový prelomový objav

0
Ľudia varili už pred 780 000 rokmi, dokazuje to nový prelomový objav
unsplash.com

Varenie bolo základným krokom vo vývoji ľudstva. „Približne pred 1 až 2 miliónmi rokov sa začali ľudia vyvíjať – ich postava bola vyššia a rástol im aj mozog. Predpokladá sa, že túto zmenu spôsobila strava bohatá na kalórie, a najmä varenie,“ povedal David Braun, profesor antropológie na Columbian College of Arts and vedy.

Vedci si však nie sú istí, kedy si ľudia túto zručnosť vyvinuli. Nová štúdia publikovaná v časopise Nature Ecology and Evolution má potenciálnu odpoveď: Homo erectus – predchodca moderných ľudí – varil jedlo pred 780 000 rokmi.

Predchádzajúci výskum stanovil tento dátum ako pred 170 000 rokmi; existujú dôkazy, že ranní ľudia Homo sapiens a neandertálci používali oheň na varenie zeleniny a mäsa. Závery štúdie môžu posunúť bežne chápanú časovú os ľudského vývoja. Čítajte ďalej a zistite, čo vedci zistili a prečo by to mohlo výrazne ovplyvniť vedu.

1. Nálezy rýb pečených v rúre

V štúdii sa vedci zamerali na archeologické nálezisko v Izraeli Gesher Benot Ya’aqov, ktoré je staré asi 780 000 rokov. V regióne žili komunity Homo erectus, ktoré si pochutnávali na divine, ovocí a zelenine a sladkovodných rybách. Odborníci však nevedeli, či jedlo jedli surové alebo varené.

Pri analýze zvyškov rybích zubov nájdených v blízkosti krbov na mieste výskumný tím zistil, že komunita skutočne varila tieto jedlá pri teplote medzi 275 stupňov a 480 stupňami Fahrenheita. To naznačuje, že boli varené v nejakej hlinenej peci.

Prečítajte si: 8 najväčších objavov za posledný rok

unsplash.com

2. „Významný evolučný pokrok“

„Nevieme presne, ako boli ryby varené, ale vzhľadom na nedostatok dôkazov o vystavení vysokým teplotám je zrejmé, že neboli varené priamo v ohni a neboli vhadzované do ohňa ako odpad alebo ako materiál na spálenie,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Jens Najorka, výskumník z Prírodovedného múzea v Londýne.

„Získanie zručností potrebných na varenie jedla znamená významný evolučný pokrok, pretože poskytlo ďalšie prostriedky na optimálne využitie dostupných potravinových zdrojov,“ povedala Naama Goren-Inbar, riaditeľka vykopávok. „Je dokonca možné, že varenie sa neobmedzovalo len na ryby, ale zahŕňalo aj rôzne druhy zvierat a rastlín.“

Prečítajte si 17 faktov o čase, z ktorých sa vám zakrúti hlava

3. Skrytý talent Homo Erectus

„Doteraz nikto nedokázal, že Homo erectus varil jedlo,“ hovorí spoluautorka štúdie Irit Zohar z Tel Avivskej univerzity v Izraeli. Toto je prvý dôkaz, že homo erectus mal kognitívnu schopnosť ovládať oheň a variť jedlo.“ Nová štúdia ukazuje, že predkovia moderných ľudí pripravovali jedlo oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. „Posunutie tohto dátumu o viac ako 600 000 rokov späť má za dôsledky rekonštrukciu evolučnej histórie pravekých ľudí,“ povedal Jens Najorka.

unsplash.com

4. Ryby ako skorá strava?

Zohar hovorí, že dôležitosť rýb ako stabilného zdroja potravy pre raných ľudí bola prehliadaná. Ryby sú bohaté na bielkoviny a ďalšie živiny a sú dostupnejšie ako zver. „Niektorí ľudia si myslia, že raní ľudia jedli ryby len vtedy, keď nemali k dispozícii nič iné. Naša štúdia naznačuje, že to nie je pravda – zistili sme, že ryby boli varené v každom ročnom období, čo naznačuje, že boli dôležitou zložkou stravy,“ hovorí Zohar.

5. Nie sú potrebné žiadne nástroje

Vedci sa domnievajú, že raní ľudia nepoužívali na lov rýb nič sofistikované, ale napriek tomu mali zjavný úspech. „Neexistujú žiadne dôkazy o rybárskej technológii. Autori našli na mieste 5 000 zubov – to je vážne množstvo varených rýb v malej komunite,“ povedal Braun. Podľa autorov plytké vody umožnili lov rýb pomerne ľahko. „Myslíme si, že používali ruky, ako to ľudia robia aj dnes pri riečnych rybách,“ povedal Zohar.

Zdroj: Bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie