Lukašenko prepustí vážne chorých politických väzňov, najmenej šesť z nich už za mrežami zomrelo

0
Lukašenko prepustí vážne chorých politických väzňov, najmenej šesť z nich už za mrežami zomrelo

3.7.2024 (SITA.sk) – Bieloruský vodca Alexander Lukašenko v utorok oznámil, že prepustí niektorých vážne chorých politických väzňov. Medzi väzňami, ktorí budú oslobodení, sú podľa neho aj tí, ktorí počas protivládnych protestov v roku 2020 „rozbíjali krajinu na kusy“. Koľkých oslobodia, nepovedal.

Zomrelo najmenej šesť väzňov

Je to po prvý raz od masových protestov, ktoré vyvolalo jeho spochybňované znovuzvolenie v auguste 2020, čo Lukašenko spomenul prepustenie politických väzňov z humanitárnych dôvodov.

Podľa ľudskoprávnej skupiny Viasna je v Bielorusku v súčasnosti 1 409 politických väzňov. Najmenej šesť väzňov zomrelo za mrežami, tvrdia ľudskoprávni aktivisti.

Predstaviteľ Viasny Pavel Sapelka pre agentúru AP povedal, že k začiatku mája bolo najmenej 254 politických väzňov obzvlášť ohrozených na zdraví a 91 vo vážnom stave.

V bieloruskom väzení človek rýchlo ochorie

Bieloruské väznice „mučia“ všetkých politických väzňov tým, že ich zbavujú lekárskej starostlivosti a informácií z vonkajšieho sveta, povedal Sapelka. „Zdravý človek v bieloruskom väzení rýchlo ochorie,“ skonštatoval.

Exilová opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, ktorej manžel Siarhej je odsúdený na takmer 20 rokov väzenia, pre AP povedala, že denne v Bielorusku zatknú z politických dôvodov 15-20 ľudí.

Naliehavé prepustenie ľudí v kritickom stave nie je politická, ale humanitárna záležitosť. Mali by byť prepustení bez akýchkoľvek podmienok,“ povedala Cichanovská.

Viac k témam: Bieloruský prezident, Politickí väzni, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Lukašenko prepustí vážne chorých politických väzňov, najmenej šesť z nich už za mrežami zomrelo © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie