Malá izba a veľké potreby: ako zariadiť malú detskú izbu?

0
Malá izba a veľké potreby: ako zariadiť malú detskú izbu?

Detská izba je zároveň centrom hry, učenia, spoznávania sveta a regenerácie. Dnes má však táto miestnosť v mnohých bytoch alebo domoch pomerne malé rozmery. Ako by mala byť zariadená, aby stále plnila svoje funkcie? Na čo by ste mali dbať pri zariaďovaní izby, aby spĺňala potreby malého človeka?

Aké funkcie musí spĺňať detská izba?

Detská izba má niekoľko rôznych funkcií. Musí poskytovať priestor pre:

  • regenerácia – miestnosť musí obsahovať priestor na relaxáciu. Je to predovšetkým posteľ, ale okrem nej tu môže byť aj kreslo alebo napríklad závesné kreslo na upokojenie pred spaním;
  • učenie a objavovanie sveta – písací stôl alebo stolík, na ktorom môže malý chemik písať, čítať, kresliť alebo napríklad robiť pokusy, umožní dieťaťu spoznávať svet a rozvíjať svoje schopnosti v príjemnom prostredí;
  • hra – koberec na podlahe alebo vzdelávací stôl umožnia dieťaťu tráviť čas spôsobom, ktorý je preň najzmysluplnejší. Je však dôležité pamätať na to, že deti sa učia o svete prostredníctvom hry. Je dôležité poskytnúť na to vhodné podmienky;
  • Ukladanie vecí – dieťa, rovnako ako dospelý, má veľa vecí. Hračky, oblečenie, knihy alebo iné doplnky je potrebné niekam uložiť. Takto bude mať každá vec svoje miesto a udržiavanie poriadku nebude ťažké.

Ak v miestnosti poskytnete priestor pre rôzne zóny, stane sa funkčnou. Zároveň sa stane obľúbeným miestom dieťaťa v dome. Dôležité je, že aj veľmi malú miestnosť môžete skvele zorganizovať a rozvinúť. Musíte len vedieť, čomu venovať pozornosť, aby bol výsledok usporiadania uspokojivý.

Na aké aspekty sa oplatí dbať pri zariaďovaní malej miestnosti?

Izba vášho dieťaťa nie je taká veľká, ako ste očakávali, a premýšľate, ako ju zariadiť? Dbajte na 3 body uvedené nižšie a vytvoríte priestor, ktorý sa opticky zväčší, bude funkčný a pohodlný na používanie.

Farby stien

Tmavé farby pôsobia ohromujúco a opticky zmenšujú priestor – interiér sa vďaka nim zdá menší, než v skutočnosti je. V malých detských izbách sa preto odporúča vyhnúť farbám, ako je tmavomodrá, fialová alebo tmavozelená. Svetlé farby, ako je napríklad béžová, pastelová ružová, detská modrá alebo žltá, pôsobia oveľa lepšie ako tieto. Pri výbere konkrétneho odtieňa sa poraďte so svojím dieťaťom – ak to jeho vek dovoľuje. Možnosť podieľať sa na procese výzdoby ich izby bude pre ne určite cenná. Dodá to vášmu dieťatku sebadôveru a dá mu pocit, že na jeho slovách alebo názoroch záleží.

Výber správnej postele

V malých interiéroch je dôležitý každý centimeter priestoru. Pri výbere nábytku, vrátane postele, sa na to oplatí myslieť. V tomto prípade sa výborne hodí detská poschodová posteľ. Zaberie takmer toľko miesta ako štandardná posteľ a môžu na nej spať dve osoby – súrodenci alebo vaše dieťa a jeho kamarát, keď ho pozvete na noc. Navyše na trhu nájdete aj poschodové postele, ktoré sa skladajú z jednej časti na spanie a napríklad z písacieho stola umiestneného pod ňou. Ide o spôsob maximálneho využitia priestoru, ktorý stojí za zváženie. Tento typ nábytku poskytuje priestor na spanie, ako aj na štúdium alebo odkladanie vecí.

Priestranný nábytok

Deti majú často veľa vecí. Veď na každodenné fungovanie potrebujú oblečenie, spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň, učebné pomôcky a hračky a každá z týchto vecí musí mať svoje miesto. Preto sa oplatí postarať sa nielen o detskú poschodovú posteľ, ale aj o ostatný nábytok. Mali by byť priestranné – s množstvom políc a zásuviek a nielen so správnou výškou a šírkou, ale aj hĺbkou. Priestranná skriňa pojme všetky potrebné veci a bude mať priestor aj na nové veci, keď dieťa vyrastie alebo zmení záujmy.

Malá miestnosť je veľkou výzvou a malý človek znamená veľké potreby. Aby ste to všetko zvládli, musíte staviť na premyslený dizajn interiéru. Veľmi dôležitý bude správny výber farby stien, premyslený nákup postele (zvážte poschodovú posteľ pre deti) a rozhodnutie o priestrannom nábytku.

žiadne príspevky na zobrazenie