Marcela Korčeková: „Optimizmus a pozitívne myslenie sa dá natrénovať“

1
Marcela Korčeková:  „Optimizmus a pozitívne myslenie sa dá natrénovať“

Marcelu Korčekovú fascinuje ľudská psychika a preto sa rozhodla vyštudovať psychológiu. Už niekoľko rokov sa zaoberá témou, ktorú začala praktizovať na Slovensku ako prvá – fertility koučingom. Pomáha ženám otehotnieť a tvrdí, že keď je žena vyrovnaná a šťastná, má viac energie, a potom ľahšie otehotnie.

Vyštudovala si psychológiu, čo ťa motivovalo vybrať si práve tento odbor?

Spomínam si, že som sa na gymnáziu rozhodovala medzi žurnalistikou a psychológiou. Bavilo ma písať, veľa som aj čítala a tie psychologické zápletky a charakteristiky hlavných hrdinov ma vždy fascinovali. Moja slovenčinárka bola úžasná a inšpirovala ma k písaniu, tvrdila, že mám talent. Nakoniec vo mne zvíťazila túžba po poznaní ako funguje ľudská psychika a čo všetko dokáže. To ma fascinuje dodnes. Vždy som bola empatická a ľudské osudy ma zaujímali.

Ako si spomínaš na svoje pracovné začiatky?

Začínala som ako psychologička vo väznici a to bola veľmi dobrá škola, naučila som sa neposudzovať ľudí a vážiť si, čo mám. Posudzovanie a odsudzovanie druhých je totiž to najjednoduchšie, čo môžete urobiť,  oveľa ťažšie je ľudí chápať a pomáhať im rozvíjať to dobré, čo je v nich. To je presne to, čo mňa veľmi baví a v čom vidím zmysel. Pretože hodnoty máme všetci, len niektorí z nás sa správajú veľmi deštruktívne. Keďže prostredie väznice bolo negatívne, bola som rada, keď som po 6 rokoch odišla. Potom moja pracovná kariéra bola väčšinou v HR, vo vzdelávacích agentúrach, a od roku 2010 mám vlastnú koučingovú prax.

Kedy si sa rozhodla, že sa budeš zaoberať koučingom, a to práve s témou plodnosti, ktorá bola u nás dovtedy trochu neznámou oblasťou najmä z pohľadu psychológie?

Koučing ako metóda rozvoja osobnosti ma oslovil počas pobytu v zahraničí. Študovať som ho začala až v SR. Ukončila som Ericksonovu školu koučingu pod názvom „Koučing veda i umenie“, autorkou tejto školy je kanadská psychologička Marilyn W. Atkinson. Myšlienka na fertility koučing sa zrodila priamo počas môjho štúdia koučingu v pražskom Koučing centre. V tom čase som už vedela, že môj sen mať rodinu je definitívne na konci snaženia a práve koučing mi pomohol sa s tým vyrovnať.

Mám 15 ročnú skúsenosť s cestou mojej plodnosti a hoci nebola úspešná, viem dnes adekvátne pomôcť ženám, ktoré sú na tejto ceste, aby ich cesta bola oveľa ľahšia, menej bolestnejšia a viac dobrodružnejšia ako bola tá moja. Inšpirovala ma k tomu asi najviac moja mentorka koučingu Zerrin Baser, ktorá sa ma opýtala akej reči potencionálnych klientov rozumiem? To bola zásadná otázka, pretože presne rozumiem ženám, ktoré sa snažia o dieťa a zatiaľ nie sú úspešné, rozumiem tej bolesti, nádeji, sklamaniam, tým „kolotočom emócii“, ktorými prechádzajú, pretože tým všetkým som si prešla sama. V roku 2010 som založila ako prvá v SR Fertility Coaching a túto značku dnes už pozná a má s ňou skúsenosť nejedna žena, pár, ktorých cesta za dieťaťom bola o niečo dlhšia ako pre iných.

Nie je tajomstvom, že s touto témou si sa kedysi zaoberala aj kvôli sebe, a napísala si o tom aj knihu. Napriek týmto životným skúsenostiam si vyrovnaná a šťastná žena. Kde berieš túto pozitívnu energiu a optimizmus?

Myslím si, že je to súčasť môjho daru, narodila som sa s tým, za to som vďačná asi osudu. Vždy som mala zmysel pre humor a dobro, aj keď vo svojej podstate som rebel, pretože svet nie je taký ideálny, ako by som si želala. Musím však priznať, že téma dieťa bola pre mňa veľmi ťažká a tam môj optimizmus a energia dostali zabrať. Až keď som to celé prijala a stotožnila sa s realitou, začala moja energia a zmysel pre humor opäť prevažovať v mojom živote. Osobne verím, že optimizmus a pozitívne myslenie sa dá natrénovať, ale keď to v génoch nemáte, je to drina. Verím, že všetko je možné, je to otázka mentálneho nastavenia. Znie to veľmi jednoducho, ale ľudská psychika je veľmi zložitý mechanizmus. Tu platí to isté ako v prípade nášho tela, keď sa o psychiku nestaráme, následky sú fatálne.Marcela korcekova

Ako prebieha koučing? Zvykneš dávať otázky, alebo sa pokúšaš nájsť aj odpovede?  Či dávaš klientovi nejaký návod alebo úlohy?

Koučing je proces zmeny, samozrejme tá zmena je pozitívna a smeruje k tomu, čo klient chce. Základný nástroj koučingu sú otázky, ale to nie je všetko. Celý ten proces má svoju štruktúru a techniky. Stane sa, že klient na začiatku nevie, čo presne chce, ale to je len ten povrch, keď začneme pracovať a objavovať nájde si všetky odpovede, ktoré potrebuje k pozitívnej zmene. Ten proces je pre mňa stále fascinujúci a stále viac som v tom doma. Aj tu platí tréning robí majstra a ja rastiem spolu s mojimi klientmi. Robím svoju prácu s nadšením a láskou a všetky úspechy klientov sú mojou hnacou silou. Teším sa z ich úspechov a oslavujeme ich spolu, pretože každý úspech je príjemné osláviť.

Prichádzaš do styku so ženami, ktorým sa nedarí otehotnieť, aké máš výsledky?

Dnes je na svete aj vďaka Fertility Coachingu 62 detí a o troch ďalších viem, že sú na ceste. Mojou prvoradou úlohou je pomôcť žene či páru nadobudnúť rovnováhu v živote, nájsť svoje zdroje energie a ono to veľmi úzko súvisí aj s tehotenstvom. Moja teória je, že keď je žena vyrovnaná, šťastná, má viac energie, a tá je potrebná na otehotnenie. Opäť to možno znie veľmi jednoducho, ale verte mi je to otázka času, trpezlivosti a práce na sebe kým sa úspech dostaví. Mám aj príklady, ktoré hraničia so „zázrakom“, ale podstata je v psychickom nastavení jednotlivca.

Podotýkam, nie každý je toho schopný, každý má na to potenciál, ale to nestačí. Vždy, keď príde u klientky k vytúženému tehotenstvu, je to celý komplex snaženia – psychika, telo, životný štýl, partnerstvo, medicínska liečba. Moje klientky sa počas koučingu veľa učia o sebe, vnímajú sa komplexne aj s nedostatkami a prekážkami, a keď to dokážu prijať a zapracovať na sebe, dejú sa veci.

Chcem v tejto oblasti robiť aj osvetu, lebo málo žien/párov si uvedomuje, že psychika pôsobí aj na ich schopnosť otehotnieť, a preto robím prednášky na túto tému, začala som v júni tohto roku a pretože prednášky majú veľký ohlas u účastníkov – dokonca aj mužov, tak ich budem robiť pravidelne.

Prečítajte si aj: 10 tipov na sebakoučing

Na svojich workshopoch sa zaoberáš aj témou sebavedomie. Prečo podľa teba vzniká u žien stav, že majú obavu prejaviť svoju osobnosť?

Podľa mňa u nás je celkovo sebavedomie jednotlivca niekde v úzadí a lavírujeme medzi nízkym sebavedomím a aroganciou. Nás žien sa viacej týka to nízke sebavedomie. Súvisí to s výchovou, systémom školstva a celkovo s nastavením spoločnosti. Akoby nebolo žiadúce, aby sme mali zdravé sebavedomie. Sebavedomie veľmi úzko súvisí s odvahou presadiť svoje práva a zároveň rešpektovať práva druhých, a to vnímam ako veľký deficit v tejto spoločnosti. Pociťujem veľkú potrebu to zmeniť, pretože to je kľúč k mentálnemu zdraviu.

S akými problémami ešte za tebou ženy prichádzajú?

Témy sú rôzne, seba prijatie, seba láska, partnerské vzťahy, šťastie… Akosi všetko so všetkým súvisí. Mňa baví pomôcť ľuďom pozrieť sa na svoj život z nadhľadu, jediný recept, ktorý klientom dávam je – smejte sa veľa a často, okrem iného je to dobré pre imunitný systém.

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

Za svoj najväčší úspech považujem, že pribúdajú rána, keď sa zobudím s pocitom absolútneho šťastia a objektívne na to nie je dôvod. To je podľa mňa pravé šťastie, je to pocit, ktorý máš zo seba a svojho života. Ale nesúvisí to s mojou kariérou, peniazmi, úspechmi, súkromným životom. Šťastie je téma, ktorej sa už roky venujem a je to jedna z tém koučovacích sedení a mám ju veľmi rada.

Ako zvykneš oddychovať?

Relax je pre mňa dôležitý, lebo moja práca je psychicky náročná. Snažím sa o rovnováhu,  preto musím relaxovať fyzicky, teda chodiť po horách, lesoch, veľa sa hýbať. Podľa mňa dnes sa ľudia málo hýbu, a z toho majú veľa problémov. Keď môžem idem všade peši, chodím často peši, denne prejdem aspoň 5000 krokov. Milujem tanec, latino hudba mi učarovala a preto tancujem aj doma v kuchyni. Okrem toho chodím pravidelne na zumbu. Mám aj vášeň pre dobré jedlo a rada pečiem a varím, to tiež je moja forma relaxu, ale potom sa zase musím viac hýbať. Divadlo a kino musí byť aspoň raz za mesiac, preferujem komédie, u nás je divadlo na vysokej úrovni, veľmi rada ho navštevujem. Cestovanie je tiež to, čo ma v živote veľmi obohatilo.

Aké máš ďalšie plány do budúcnosti? Čo je tvoj najväčší sen?

Plánov a snov mám veľmi veľa, plánujem sa veľa učiť vo svojom odbore a byť aktívna do vysokého veku, verím, že je to aj otázka mentálneho nastavenia a s touto témou tu chcem tiež začať pracovať – dala som tomu taký milý názov KÓD MLADOSTI V HLAVE. V súkromí mám hlavne cestovateľské sny a plány, mám pár destinácií, kde ma to ťahá, napríklad India, stráviť pár mesiacov v Taliansku a učiť sa ich jazyk.  Mojím najväčším snom je prispieť k tomu, aby svet bol ešte krajší a ľudia ľudskejší.

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Všetko, čo robíte, robte s láskou a nadšením
  2. Buďte trpezlivé, láskavé k sebe a odvážne
  3. Veľa sa učte nielen v odbore, v ktorom sa chcete presadiť, ale snažte sa vnímať seba a rozvíjať sa osobnostne

žiadne príspevky na zobrazenie