Zápisky z denníka…
Inner balance in inner space without pain.
Ráno sa napojí na vnútornú krabičku a zmonitoruje energiu na tento deň.
Softvér sa potí. Radšej vstane, možno sa to pohne a dozvie sa, aký bude mať deň.
Pomaly rozchodiť, trocha sa natiahnuť, piť, niečo zjesť, rýchlo si ísť niečo nakúpiť.
Zrazu sa niečo na monitore pohne. Konečne.
Takže, ako to máme na dnes rozvrhnuté? Bude jej energia stačiť?
Ale, nejaká chyba. Na obrazovke je len napísané ERROR – INCORRECT DATA.
Zapne autopilota, ani nevie, čo robí. Nevie, či to dokončila. Je unavená.
Miluje sny, v ktorých pláva v čistej chladivej vode.
Je skoré chladné ráno a ostatní ešte spia. Ide prázdnou ulicou pre čerstvé pečivo. Potom sú spolu. Jedia, idú von. Len tak.
Vnútorná krabička je asi pokazená. Kde nájde servis, ktorý ju reštartuje?
Skúsi tam zadať dáta, ktoré snáď bude vedieť spracovať.
Trocha to oklame. Aj seba.
© s.útulňa
Ak si chcete prečítať niečo o selfbrandingu, prečítajte si tento článok.
Máte pocit, že niečo podobné zažívate aj Vy?
Ste uväznený vo svojom tele, vo svojej hlave?
Neviete sa pohnúť zo situácie, ktorá Vás obťažuje?
Je veľa otázok, ktoré si môžete dať v súvislosti s tým, čo prežívate ťažko, čo Vás trápi, hnevá. Dôležité sú odpovede, motivácia niečo s tým urobiť a aktivita. Pohnime s nežiadúcou situáciou. Na začiatok si budeme stačiť my samy a urobíme si malý seba-koučing.
V prvom rade si uvedomme, že každý problém má riešenie. Berme ho ako výzvu, nevzdávajme sa. Dajme si znova šancu a buďme trpezliví. Toto sú základné predpoklady na to, aby sme sa posunuli ďalej. Možno budete prekvapení, že zopár jednoduchých zručností a techník dokáže vytvoriť štartovaciu čiaru pre udržateľné životné zmeny. Jednoduché využívanie techník, ktoré majú svoje korene v psychológii, psychoterapii, manažmente, vo vodcovských teóriách vám pomôže otestovať svoje schopnosti bez toho, aby ste museli preštudovať veľa odborného textu. Osvojením si zopár pravidiel a ich používaním si vytvoríte priestor pre všetky aktivity, ktoré sa vám zdajú ťažko zvládnuteľné. Vy a vaše vnútorné zdroje rozhodnete o tom, čo je pre vás dôležité a vhodné a ako si vytvoriť úspešnú cestu k dosiahnutiu cieľa.
Nech sa páči, tu je 10 tipov.
TIP 1: NAPÍŠTE TO!
Zachyťte svoje myšlienky, pocity a plány na papier.
Kvantitatívny výskum ukázal, že deprimovaní ľudia sú v priemere úspešnejší, ak sledujú svoje pocity a myšlienky a zaznamenávajú si ich na papier.
TIP 2: DÁVAJTE SI SPRÁVNE OTÁZKY A POČKAJTE SI NA ODPOVEĎ!
Pýtajte sa na to, ako sa to DÁ vyriešiť.
Pri seba-tréningu si klaďte také otázky, ktoré vás posunú smerom k riešeniu, nie smerom k problému. Najprv sa zamerajte na malé problémy a ich možnosti riešenia.
TIP 3: POCHVÁĽTE SA A NENECHAJTE SVOJ ÚSPECH NA OSUD!
Zaznamenávajte svoje úspechy písomne bez ohľadu na to, aké malé sa vám môžu zdať.
Čím viac prijímate a uznávate svoje reálne úspechy, tým viac posilňujete svoju sebadôveru a sebaúctu.
TIP 4: DODRŽTE SĽUBY!
Reálne zhodnoťte svoje možnosti a sľúbte sebe alebo druhým len to, čo dokážete splniť.
Dohodnite si termín na vykonanie úlohy s malou časovou rezervou. Ak sa vám podarí úlohu splniť pred termínom, zožnete úspech.
TIP 5: NAUČTE SA HOVORIŤ NIE!
Vyjadrujte asertívne svoje potreby.
Najväčším úspechom je, keď si do života povinnosti nepridávame, ale ich odoberáme. Vytvorte si zoznam a rozpoznávajte kto a čo vás brzdí. Keď sa zbavíte vecí a ľudí, vytvoríte si priestor pre to, čo skutočne chcete.
TIP 6: NETRÁPTE SA A PRIZNAJTE SVOJE CHYBY!
Je ťažké si pripustiť vlastné chyby.
Naučiť sa prijímať aj svoje temné stránky a nedostatky, nám môže zmierniť tlak, ktorý na seba vyvíjame my samy alebo iní. Čím viac svoje chyby prijímame, sme k sebe láskavý, tým viac našich silných stránok a zručností, vypláva na povrch.
TIP 7: ZMINIMALIZUJTE ÚSILIE A ZÍSKAJTE VIAC ČASU!
Ako by sme mohli urobiť menej za viac? Oberáme sa o čas robením vecí, v ktorých nie sme dobrý. Namiesto toho sa zamyslime a nájdime odborníka v tejto oblasti. Zastavme práve teraz plytvanie časom a úsilím v oblastiach, kde nie sme silný a získame priestor na prácu v oblastiach, v ktorých sa cítime dobre.
TIP 8: DOPĹŇAJTE ENERGIU TAK AKO TO POTREBUJETE VY!
Každý má niečo, čo robí rád, tak ako to cíti, a tak si prirodzene dopĺňa energiu. Pre niektorých je to príroda, dobrá kniha alebo počúvanie hudby. Čokoľvek to je, musíte si na to vedome urobiť čas vo svojom rozvrhu. Často je to prvá oblasť života, ktorú zanedbávame, keď sme zaneprázdnení. Vytvorte si zoznam svojich záľub a naplánujte si ich do denníka tak, ako akúkoľvek inú dôležitú schôdzku.
TIP 9: MALÝMI VECAMI SA ZAČÍNAJÚ TIE VEĽKÉ!
Dosiahnite svoj cieľ pomocou malých postupných krokov. Príliš veľké množstvo úloh môže utlmiť vaše úsilie a chuť ich riešiť. Každá dokončená malá akcia vás postupne priblíži k cieľu, ktorý sa snažíte dosiahnuť.
TIP 10: DOVOĽTE ÚSPECHU PRÍSŤ!
Pri ceste za cieľom môžete dôjsť k bodu, z ktorého sa neviete posunúť ďalej. Prosto, všetky vaše riešenia zlyhávajú, nefungujú. Skúste sa preto zastaviť. Upokojte sa, zvoľnite a nechajte to ísť svojou cestou. Budete ohromení koľko dobrého vám príde do cesty, aké dvere sa otvoria bez veľkého úsilia a aké možnosti náhle dostanete.
—————————————————————————————————————————
Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2845726/
http://ericmaisel.com/wp-content/uploads/downloads/2011/07/ten_tips_for_self_coaching.pdf