Mariana Kardošová: “Rozlúčiť sa s obrazom je ako odovzdať niekomu časť zo seba.”

0
Mariana Kardošová: “Rozlúčiť sa s obrazom je ako odovzdať niekomu časť zo seba.”

Mariana Kardošová je mladá dáma, ktorá dokázala skĺbiť dva svoje talenty – matematické myslenie a tvorivú stránku. Vyštudovala dve vysoké školy a popri svojej práci vo finančnom sektore sa pustila do vybudovania portálu na predaj umeleckých diel – Happy Melon Gallery, kde chce propagovať slovenskú tvorbu. A popritom aj sama maľuje abstraktné obrazy s príbehom v pozadí…

Čo si vyštudovala a ako si spomínaš na svoje prvé zamestnanie?

Od detstva ma to ťahalo k umeniu. V materskej škôlke som medzi deťmi vynikala práve tým, že moje kresby boli na môj vtedajší vek veľmi vyspelé a realistické. Keď som neskôr nastúpila do školy, tak som zasa začala vynikať v matematike. Matematické olympiády sa stali mojou každoročnou pasiou a výzvou, ktorú som dokázala aj dosť úspešne zvládať. Pochopila som, že mojimi silnými stránkami sú matematika a kreativita. Na VŠ som teda nastúpila na odbor matematika a výtvarná výchova na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Veľmi neštandardná kombinácia a často sa to stretávalo s nepochopením a pochybnosťami na strane matematikov, aj umelcov. V treťom ročníku som si k tomu ešte pridala externé štúdium na Fakulte managementu, odbor Finančný management. Tam som začala prvý krát snívať o podnikaní a vlastnej firme, no nemala som na to ešte to správne odhodlanie, skúsenosti a odvahu. Po škole som sa zamestnala v reklamnej agentúre ako Account manager.

Čomu sa venuješ teraz?

Pracujem už dlho v oblasti financií v zahraničných firmách. Pred približne dvoma rokmi som však začala reálne zvažovať a formovať svoj vlastný podnikateľský projekt, ktorý som koncom júla spustila. Ide o online projekt Happy Melon Gallery, ako inak – v oblasti umenia, keďže je to oblasť, ktorú dlhodobo sledujem, mám v nej prehľad a je tam aj moje srdce. Teraz úplne chápem rady, ktoré som predtým vela krát počula, a to, že podnikaj v oblasti, ktorú miluješ, ináč je pravdepodobné, že vyhoríš. Nakoľko človek sa stretne s mnohými výzvami počas cesty, je dobré, ak má tú správnu motiváciu, ktorá ho drží nad vodou. Stránka je teda čerstvo spustená a aktuálne som vo fáze, keď hľadám výtvarníkov, umelcov, ktorí sú šikovní a chcú predávať svoje veci aj online.

Kedy si začala mať vzťah k umeniu?

Myslím, že v detstve všetky deti radi kreslia a sú veľmi kreatívne. Až potom neskôr to niekam mizne. U mňa to nezmizlo. I keď nemôžem povedať, že by som sa tvorbe intenzívne celý čas venovala. Boli obdobia, kedy vôbec, a obdobia, kedy som cítila veľkú chuť tvoriť. No na výstavy som vždy rada chodila a vždy ma bavilo pozerať sa na unikátne kreatívne nápady a vizuálne zaujímavé veci.

Akú techniku používaš pri maľovaní? Ako by si opísala svoje obrazy?

Nepasujem sa do role nejakej umelkyne. Maľujem najmä pre svoj vlastný dobrý pocit, a keď sa to niekomu páči, a dokonca, chce to mať doma, len ma to dodatočne poteší. I keď rozlúčiť sa s obrazom je ako odovzdať niekomu časť zo seba. Na chvíľu trochu intímny pocit. Maľujem akrylom a tušom na plátno. Preferujem väčšie rozmery a posledné roky robím najmä abstrakciu, ktorá má však vždy nejaký príbeh v pozadí.

malba, obraz, dielo

Marana Kardošová: Lost in your space

Prezradím, že aj ty si mala už svoju výstavu. V akých priestoroch sa nachádzala? Bolo zložité niečo také zorganizovať?

Mala som dve samostatné výstavy a chystám v septembri ďalšiu. Bude v galérii Tvorivô pri Modrom kostolíku na Bezručovej 1 v Bratislave. Predtým to bolo v Kafé Lampy v Petržalke a vo Fuge na Nám. SNP. Zložitosť organizácie súvisí s tým, čo človek od výstavy očakáva. Ak sú ciele nastavené tak, že autor očakáva publicitu a/alebo predaj, organizácia vyžaduje viac úsilia. Vtedy je potrebné zapojiť média, spraviť adekvátne promo, pripraviť propagačný materiál atď. Aj umenie je biznis, ak sa ním človek chce živiť. V tom prípade potrebuje byť umelec aj dobrý obchodník a marketér.

Povedz nám niečo o svojom projekte Happy Melon Gallery. Ako si dostala nápad na jeho vytvorenie?

Ako som už spomínala, umenie je dlhodobo v mojom srdci a sledujem ho dlhé roky. Viem, že je veľa nadaných a kreatívnych ľudí, ktorí tvoria zaujímavé a pekné veci. No často býva problém tie veci predať. Na druhej strane, ak sa s bežnými ľuďmi bavím o tom, či by si umenie kúpili, veľa krát počujem odpoveď, že umeniu nerozumejú a ani netušia, kde by ho kúpili. Často tiež majú pocit, že umenie je drahé a pre vybranú skupinu bohatých ľudí. No nemusí to ani zďaleka byť tak. Je veľa kvalitného a cenovo dostupného umenia, ktoré by dokázalo ozvláštniť bežný interiér a dodať mu originalitu a šmrnc. Ľudia nepotrebujú byť odborníci na umenie, aby dokázali posúdiť, či sa im niečo páči alebo nie, resp. či ich niečo upútalo alebo nie. A ani na to nepotrebujú veľký budget. Dá sa nájsť kľudne aj pekná vec do 100 eur. Záleží len na vkuse. Na Slovensku som nenašla stránku, ktorá by sa venovala umeniu a bola by zároveň prehľadná a jednoduchá na filtrovanie a vyhľadávanie toho, čo človek preferuje, aby na nete nemusel tráviť dlhé hodiny. Taktiež si klient vie pozrieť, ako by dielo vyzeralo v modelovom interiéri. Stránku, ktorá ponúka rôzne štýly a cenové hladiny, kde má klient dodatočne možnosť dohodnúť si s autorom cenu a taktiež zadať mu objednávku na mieru, ak túži po niečom špecifickom, čo nikde nenašiel. Chcem sa téme umenie venovať viac do hĺbky v blogoch a dávať priestor umelcom pre ich propagáciu. Plánov je veľa…

Podľa čoho vyberáš diela do Happy Melon Gallery?

Stránku nebudujem ako sektársky klub pre vyvolených. Osobne mám rada kvalitné zaujímavé kúsky, no na tom vôbec nezáleží, čo mám rada ja. Podstatné je to, čo sa páči ľuďom. Je dobré, ak tam bude všehochuť, aby si každý našiel to svoje. Či už chce investovať 50 alebo 5000 eur, či sa mu páčia krajinky, alebo abstrakcia, alebo čokoľvek iné. Originál je vždy zaujímavejší ako napr. obraz z obchodu s nábytkom alebo reprodukcia tlačená na plátne.

Prečítajte si aj článok Ako na ateliér v byte.

https://www.instagram.com/p/Bm6N8I4D3YT/?taken-by=happymelongallery

Ktorý umelec je pre teba inšpiratívny? Máš nejakého obľúbeného autora alebo umelecký smer?

Inšpiratívnych autorov je veľa. Aj z histórie, aj zo súčasnosti. Prechodila som veľa galérií, klasických aj moderných, art-fairs, bola som na rôznych umeleckých akciách, a všade ma niečo zaujalo. Taktiež toho veľa sledujem na internete. Je ťažké z toho množstva vybrať to naj.  Páči sa mi napr. Jean-Michel Basquiat, Marek Ormandík, Aegon Schiele, David LaChapelle, Dina Goldstein – je toho naozaj veľa.

Ako vnímaš umenie na Slovensku a slovenských umelcov?

Je veľa zaujímavých tvorcov, aj veľa komerčných, čo sa však nemusí vzájomne vylučovať. Je však škoda, že záujem o umenie je na Slovensku v porovnaní so západnými štátmi o niečo nižší. Myslím si, že to odzrkadľuje aj celkový stav v spoločnosti. Veľa úspešných ľudí investuje práve do umenia. No ak človek nemá naplnené základné potreby, ťažko bude riešiť veci ako je napr. umenie. A tiež povrchnosť, ktorú podsúvajú médiá, má svoje následky. Človek má však umenie hlboko v sebe. Už naši predkovia v jaskyniach tvorili a budú tvoriť aj naši vnuci a pravnuci. Umenie je večný a univerzálny jazyk, ktorý zhmotňuje pocity, myšlienky, poskytuje únik od nudy a životnej rutiny. Prináša unikátnu krásu a jedinečnosť. To platí tak na Slovensku, ako aj inde na svete.

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

Toto je veľmi ťažké ohodnotiť. Bolo viac momentov, ktoré som považovala v tej dobe, keď sa udiali, za úspech. No po čase zovšedneli. Dôležité je asi byť šťastná a naplnená, žiť v pravde a podľa seba, nie podľa očakávaní spoločnosti alebo okolia. To považujem za najväčší úspech.

https://www.instagram.com/p/BmO1LP9jLmj/?taken-by=happymelongallery

Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcnosti?

Venovať sa Happy Melon Gallery a rozvíjať ju ďalej. Mám veľa nápadov, ktoré však zatiaľ nebudem prezrádzať.

Ako zvykneš tráviť svoj voľný čas?

Som celkom akčná žena. Rada skúšam rôzne veci a skúmam nové miesta. Chodievam cvičiť, na rôzne akcie typu koncert, divadlo, vernisáž, stand-up, rada sa vzdelávam v oblastiach, ktoré ma bavia a ktoré potrebujem. Mám rada aj domácu pohodu s blízkymi ľuďmi. Všeličo.

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Záleží tiež na tom, čo je tým snom. No určite by si mali veriť a nebáť sa. Jedna z najväčších ľútostí je z vecí, ktoré sme tužili urobiť a neurobili ich. Akcia nás vždy posunie vpred viac ako pasivita. Minimálne sa po ceste za snom naučíme niečo nové a spoznáme nových ľudí, čo nám otvorí ďalšie možnosti.

Dôležité je tiež stanoviť si ciele a spraviť si plán. Nie len bezhlavo a bez rozmyslu ísť za nejakým neurčitým snom. Racionálne formovanie „sna“ je potrebné, aby „sen“ prestal byť len snom a preniesol sa do reality.

Tiež sa netreba báť vecí, ktoré momentálne neovládame. Buď ich ovláda niekto iný a pomôže nám s danou vecou. Alebo sa tú danú vec naučíme robiť. Nič nie je také zložité, ako sa na začiatku zdá byť.

https://www.instagram.com/p/BmlnwsLDGfU/?taken-by=happymelongallery

Kde sa s tebou vieme stretnúť? Kde si môžeme pozrieť tvoje maľby?

Rada vás uvidím na vernisáži 20.septembra o 18:00 v Galérii Tvorivô na Bezručovej 1 v Bratislave. Dáme vínko, pagáče a môžeme sa porozprávať o čomkoľvek . Bude tam aj zaujímavý hudobný program. A samozrejme, virtuálne sa vidíme na mojej stránke, FB stránke  alebo Instagrame.

žiadne príspevky na zobrazenie