Ako na ateliér v byte

2
Ako na ateliér v byte
foto: Eva Šugárová

Maľujete? Kreslíte? Výtvarníčite inak?

Ak vás kreatívna tvorba začne vytískať z domova, budete mať na výber: prenajať si samostatný nezávislý priestor alebo sa pokúsiť ateliér zrealizovať doma, ako súčasť bytu alebo domu. Som maliarka a vybrala som si druhú možnosť.

Prečo? A ako na to?

Ateliér v byte – prečo ÁNO

Akýkoľvek prenájom by znamenal dlhodobý výdavok. Som Žilinčanka, moje mesto nemá zázemie výtvarnej vysokej školy, vyhovujúci priestor „grátis“ nešlo nájsť. Maľujem na plátna max. do rozmeru 1 meter, spreje používam iba občasne. Postačil mi teda priestor 3x4m.

umelec, maliar, tvorba, ateliér
Foto: Eva Šugárová

Ako vybrať miestnosť

Rozhoduje svetlo. Ideálne je rozptýlené, hodí sa veľké okno smerom na sever (aby ste mali svetlo zhruba rovnaké celý deň). A tiež je fajn mať poruke zdroj vody. Verte, že za umývaním (rúk, štetcov, neporiadku) sa nabeháte často.

A pozor na podlahu, lamino plávačka veľa mokrého čistenia neznesie. Pre ateliéry sa všeobecne hodí betón, vinyl, PVC.
Ja som si neštandardne zvolila drevo. Milujem totiž pobehovať okolo tvorby bosá.

Najväčšie riziko neporiadku okolo maliarskeho stojanu som vyriešila plastovou ochrannou podložkou. Po 2 rokoch používania – jednoznačne spokojnosť.

Prečítajte si aj článok Tajomstvo kapsulového šatníka.

umelec, maliar, tvorba, ateliér
Foto: Eva Šugárová

Čím zariadiť

Ateliér hlavne neprepchajte nábytkom. Budete potrebovať priestor a okrem neho už iba zatváraciu skrinku na skladovanie, plytké nástenné police, jeden pevný stôl a jeden príručný na kolieskach.

Čo bolo najlepšou kúpou

Práve príručný stolík na kolieskach. Ten môj má tri poschodia a používam ho denne. Striedavo ho presúvam medzi stolom, na ktorom kreslím pastely a medzi maliarskym stojanom. Zároveň pojme kopec materiálu, takže je doplnením úložného priestoru. Druhá najužitočnejšia vec je plytký plastový organizér, v ktorom držím tubičky s farbami. Vždy ho celý vytiahnem zo skrinky a pokladám navrch príručného stolíka. Keby som mala presúvať všetky tubičky postupne, porazí ma.

Čo sa ukázalo byť zbytočné

Kreslo. Zaberalo kopec miesta, ale myslela som, že v ňom budem z odstupu meditovať, čo ďalej s ktorým obrazom. Na tento účel bohate stačí stolička bez operadla, na ktorej zároveň sedím, keď kreslím.

A čo umelé svetlo?

Ak tvoríte po večeroch, odporúčam LED stropný panel. Nevytvára tiene. Úplná topka je LEDka s ovládaním teploty svetla a zmenou intenzity žiarenia. Ja som mala pri klasickom osvetlení problém s posudzovaním farieb.

umelec, maliar, tvorba, ateliér
Foto: Eva Šugárová

Na záver:

  • ak pri tvorbe striedavo sedíte a stojíte, bude sa vám hodiť stolička, na ktorej sa dá meniť výška (pri státí sa o ňu môžete iba zľahka opierať),
  • pozor na olejové farby, čím viac ich riedite, tým viac terpentínu a tým viac pachu, nezadržia ho ani dvere,
  • odporúčam plytké nástenné police do hĺbky 13cm, sú dobré na odskladovanie plátien aj ako výstavka pre nafotenie, zároveň ale z priestoru nezaberajú veľa miesta,
  • závesy používam vyslovene iba na chránenie farieb pred slnkom
  • pri kreslení alebo maľbe na menšie plátna vzniká menej neporiadku, ako by ste čakali,
  • zaobstarajte si jeden dva pekné rámy na rozmery, ktoré najčastejšie maľujete/kreslíte, dielka môžete do nich vystaviť a nafotiť.

Máte otázku, ktorú som v téme domáceho ateliéru nezodpovedala? Napíšte mi. Rada poradím.

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE