Martin Karabiňoš : Najlepšia káva je tá, čo hosťovi chutí

0
Martin Karabiňoš : Najlepšia káva je tá, čo hosťovi chutí

Ako si splniť to, čo si vysnívame? Ako takpovediac od nuly vybudovať vlastnú značku kávy a vlastnú pražiareň? Ako si správne pripraviť kávu? Čo znamená latte art? Je instantná káva vôbec káva?

Na tieto a mnohé iné otázky odpovedal zaujímavý a inšpiratívny muž Martin Karabiňoš z Prešova. Aktuálne pôsobí v Banskej Bystrici. Ako sa dostal k vlastnému biznisu? Bol to jeho sen od detstva? Čo ho motivuje a ťahá dopredu? Vypočujte si ďalší z podcastov akčných mužov.

S Martinom sa rozprávala moderátorka Lucia Hurajtová.

Cesta ku káve

Martinova cesta ku káve bola veľmi zaujímavá. Po skončení strojníckej strednej školy sa rozhodol neísť na vysokú školu. Počas práci v pizzérii v Prešove zistil, že ho veľmi baví kontakt s ľuďmi a pri procese zmeny značky kávy zistil, že káva je to pravé orechové, čomu sa chce venovať. „Urobil som si baristický kurz a následne, keď som menil zamestnanie, tak káva ma chytila tak, že som hľadal a vyhľadával taký podnik, kde by som v káve mohol napredovať“, hovorí Martin.

Chyby v príprave kávy

„Všeobecný problém je, že ak si kávu ľudia zalejú ráno a vrátia sa ku nej poobede. V mojom ponímaní je problém, ak je káva v kontakte s vodou viac ako 4 minúty. Tak môže vylučovať zo seba to, čo môže ľuďom spôsobovať problém. Káva ako taká nie je príčinou problému, ale ak človek má žalúdočné ťažkosti, tak môže dôjsť k podráždeniu a potom si povieme, že tá káva nie je dobrá.  Nie je to o tom, že káva je zlá, ale že bola zle pripravená.

Najväčší problém pre Slovákov podľa mňa je, správne si pripraviť kávu. Nebavím sa o instantnej, to je akoby už druhýkrát pripravená káva. Často sa pýtam na kurzoch, ako je možné, že káva sa rozpustí? Niečo, čo je tuhé, zrazu zmizne? Instantná káva sa vyrába tak, že práve ona je už akoby raz vylúhovaná a pomocou rôznych procesov sa dá akoby naspäť dokopy  a urobí sa z nej čiastočne tuhá hmota.

V našej kaviarničke napr. zalievanú kávičku nerobíme. Urobím napr. väčšiu filtrovanú kávuJ, to je podľa mňa správne pripravená káva“, hovorí dvojnásobný majster Slovenka v baristike.

Vypočujte si aj podcast s právničkou Máriou Dvončovou: Ľuďom odporúčam premýšľať vopred. Neriešiť veci až na poslednú chvíľu.

Rozdiel medzi baristom a barmanom

„Barman ovláda prípravu coctailov a drinkov ako takých. Pracuje väčšinou pracuje vo večerných hodinách“, vysvetľuje Martin. Podľa neho je barista človek, ktorý by mal poznať históriu kávy, mal by vedieť pripraviť všetky kávové nápoje. Práca za kávovarom by nemala byť problém. Sám som opatrný, či som barista alebo nie som. Stále sa mám čo učiť“.

Silná motivácia ísť stále vpred

Martin priznáva, že nie vždy to bolo jednoduché. Keď otváral, bol neznámy. Nebolo mu najľahšie, ak bol v kaviarničke sám dve hodiny a nikde nikoho. Hoci sa snaží zapadnúť, predsa len, nie je tunajší, ostáva „cezpoľným“. Jeho vízia však bola neskončiť ani jeden deň s nulou. Našťastie, taký deň ešte nezažil a dúfa, že ani nikdy nepríde. Martin sa snaží ku každému hosťovi pristupovať individuálne. Pýta sa, či im chutilo, zaujíma sa o nich. Sám hovorí: „Dôležité je nastavenie mysle. Ak si verím, dokážem aj hory posúvať….Musím však veriť, že sa to dá, že všetko je reálne. Najľahšie je povedať si, že sa to nedá. Ak človek nemá víziu v lepší zajtrajšok, tak obrazne pácha samovraždu.“

V podcaste sa dozviete aj:

Prečo sa do kávy kreslí? Čo je tzv. latte art?

Ako si správne pripraviť kávu doma?

Čo si myslí ako odborník o americkej káve?

Existuje alebo neexistuje picolo?

Prečo sa rozhodol ostať na Slovensku a nešiel do zahraničia?

žiadne príspevky na zobrazenie