Martina Slabejová: Našim dcéram musíme vštepovať guráž a vieru v seba

0
Martina Slabejová: Našim dcéram musíme vštepovať guráž a vieru v seba

„Všade, kde sa dá, podporujeme ženy,“ hovorí nová riaditeľka AmCham Slovakia, Martina Slabejová.

Martina má za sebou bohaté pracovné skúsenosti – pôsobila ako riaditeľka pre verejný sektor v CEE v spoločnosti Microsoft Ldt., a tiež ako generálna riaditeľka oddelenia správy informatizácie spoločnosti na Úrade vicepremiéra pre investície a informatiku. Vo februári sa stala výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham Slovakia).

V rozhovore sme sa Martiny Slabejovej opýtali:

  • na čo sa teší ako nová riaditeľka a čo považuje za najväčšie výzvy,
  • o čom najčastejšie diskutuje s predstaviteľmi vlády,
  • ako sa snaží Amcham zlepšiť prostredie pre podnikateľov,
  • ako Amcham Slovakia podporuje ženy.

Ste novou výkonnou riaditeľkou AmCham Slovakia. Čo bude pre vás osobne najväčšou výzvou na tejto pozícii?

Pracovať na pozícii výkonnej riaditeľky AmCham je v prvom rade česť a táto práca mi dáva zmysel. Zároveň je to príležitosť využiť skúsenosti a zručnosti z oblastí, kde som pôsobila. Obhajujeme spolu s kolegami a našimi členmi témy a oblasti, ktoré sú dôležité pre spoločnosť a pre lepšie podnikateľské prostredie, a to považujem za zmysluplné. Svoje pôsobenie v AmCham nevnímam ako výzvu, neprišla som do AmCham ani súperiť, ani bojovať. Konfliktov, boja a agresivity je naokolo toľko, že netreba prilievať olej do ohňa. Ja sa chcem pričiniť o tvorbu dobrých a osožných riešení pre Slovensko.

Pred čím máte rešpekt a na čo sa, naopak, tešíte?

Teší ma spolupráca s našimi členskými organizáciami, baví ma, keď môžem obhajovať ich záujmy a napomáhať vytvoreniu lepšieho podnikateľského prostredia na Slovensku. Teší ma práca s mojimi kolegami, veľa sa od nich učím.

Za dôležité považujem prepájanie verejného sektora so súkromným a cez pracovné skupiny a piliere Americkej obchodnej komory poukázať na to, kde je napríklad priestor zlepšiť, zjednodušiť legislatívu, alebo implementovať konkrétne opatrenie.

Baví ma organizovať diskusie so zástupcami politických strán na témy, ktoré sú pre občanov a podnikateľov dôležité, konkrétne: zdravotníctvo, vzdelávanie, digitalizácia, právny štát a demokracia. Menej veselé je však sledovať priepastné rozdiely v pripravenosti zástupcov politických strán a neochotu prijímať spätnú väzbu.

Predtým ste pôsobili v IT firme Microsoft. Ako sa vám pracovalo v kolektíve, kde väčšinou dominujú muži? Cítili ste na svojej líderskej pozícii rešpekt?

Od roku 2006 som sa venovala primárne spolupráci s verejnou správou (ministerstvá, školstvo, zdravotníctvo, samospráva, defence a iné), najskôr na Slovensku, neskôr v regióne strednej a východnej Európy. Vyšlo to nejak tak, že WorldWide Public Sektor team v Microsofte riadili v tom čase tri dámy (2006-2016). Všetky tri boli skúsené manažérky.

Pozvali sme ich na Slovensko a odprezentovali im našu krajinu, ktorá však z pohľadu IT giganta akým je Microsoft predstavovala veľmi malé percento biznisu. Napriek tomu, že biznis Slovenska nebol pre Microsoft veľký, vždy som cítila v ich prístupe podporu, rešpekt a záujem. Takto sa správa líder. Každopádne môžem potvrdiť, že Microsoft dlhodobo a koncepčne pracoval na zapojení žien do riadiacich a manažérskych pozícií, ja sama som dostala šancu riadiť Government Busienss Line v priestore CEE.

Máte nejaké konkrétne ciele, čo by ste chceli na pozícii v AmCham dosiahnuť, resp. kam AmCham Slovakia posunúť?

AmCham sa dlhodobo venuje správnym témam, ktoré je dôležité ďalej rozvíjať, podporovať, ukazovať a prinášať inovácie. Aktivity ako právny štát, podpora talentu, podpora regiónov a podpora inovácií je aktuálna, prítomná a Slovensko má k dispozícii nástroje a finančné zdroje, ako tieto oblasti zveľaďovať a podporovať. AmCham je a naďalej chce byť súčasťou tohto procesu. Preto sa podieľame na príprave rôznych odporúčaní pre súkromnú sféru, ale aj verejnú správu.

Napríklad nedávno to bolo 9 odporúčaní pre transparentosť výberových konaní do regulačných a kontrolných orgánov, s cieľom obsadiť tieto pozície profesionálmi. Taktiež spomeniem materiál konkurencieschopné Slovensko, či pravidelná ročenka Slovensko v číslach. Organizujeme podujatia s cieľom mapovania súčasného potenciálu východného Slovenska, alebo diskusie na tému nového stavebného zákona, 5 krokov ako zavádzať inklúziu a diverzitu do praxe, či podujatia na tému ESG.

V rámci tejto pozície komunikujete skôr so súkromným sektorom (podnikateľmi) alebo aj so štátnym sektorom? Máte reálne „páky“ na ovplyvnenie nejakých vecí v prospech podnikateľov?

V mesiacoch máj a jún sme sme zorganizovali niekoľko politických diskusií s predstaviteľmi politických strán na témy, akými sú: digitalizácia, dáta a governence, vzdelávanie a celoživotné vzdelávanie, zdravotníctvo a ďalšie. V septembri pripravujeme pokračovanie diskusií v uvedených témach, aby sme sa dozvedeli, aké budú priority budúcich vládnych predstaviteľov. Pravidelne sa stretávame s predstaviteľmi vlády, aby sme diskutovali o potrebách a prioritách súkromného sektora.

Naši členovia robia mnohé skvelé aktivity, ktoré štátu pomáhajú v mnohých ohľadoch, napr. Program digitálnych koordinátorov, v rámci ktorých súkromné spoločnosti pomáhajú učiteľom základných a stredných škôl lepšie zvládať digitálne výzvy tejto doby. Alebo aktivity organizácií ako AjTy v IT, KINIT alebo Junior Achivement. Veľa prospešných aktivít robia naši členovia v zdravotníctve, vede a inováciách. O tom všetkom potrebujeme neustále diskutovať s vládnymi predstaviteľmi a snažiť sa škálovať tieto aktivity ďalej.

Po nástupe do funkcie ste uviedli, že SR má veľkú možnosť implementovať plán obnovy a odolnosti a využiť podporu nového programového obdobia v prospech každého občana v krajine. Nemôže však práve aktuálna nestabilná politická situácia a prichádzajúce voľby znemožniť, resp. skomplikovať práve implementáciu a čerpanie prostriedkov?

Myslím si, že riešením na už komplikované čerpanie akýchkoľvek fondov v našej krajine je jediné, a to poďakovať sa starému systému a prestať ho používať. Ani sa nepokúšajme v tom pokračovať a pochopiť ako systém funguje. Je potrebné vystavať systém odznova a zjednodušiť ho, alebo prebrať systém inej krajiny, kde im to čerpanie ide lepšie ako nám. Napríklad v Poľsku fondy vyčerpali na 100%.

V čom by si SR mohlo brať príklad z okolitých členských štátov EÚ?

V profesionalizácii verejnej správy, v motivácii pracovníkov verejnej správy sa vzdelávať, ideálne systematicky, zavedením KPIs, v zjedodušení procesov a nastavení governence štátu na základe dát. Vo vymožiteľnosti úloh. Ale určite existuje aj veľa oblastí, z ktorých by sa iné krajiny mohli učiť od nás (úsmev).

Nedávno sa konala konferencia Empower Women, kde sa riešilo zastúpenie žien na líderských pozíciách. Ako podľa vás motivovať ženy, aby sa stali politickými líderkami, podnikateľkami alebo sa hlásili na vyššie pozície?

Nedávano som bola na výlete na Baťovom kanáli. Úžasná technická pamiatka, odporúčam aj pre rodiny s deťmi. Prestávku sme si spravili v obci Petrov. V malom miestnom bufete tam dievčatá ponúkali občerstvenie a chutnými domácimi palacinkami a marhuľovým džemom, v krásnom prostredí, ktoré tam vytvorili. Postarší pán vo vyťahaných kraťasoch skonštatoval, že sa mu ten bufet, jeho ponuka a služby páči tak veľmi, že keby mohol, zostane tam pracovať, ako ich manažér. Dievčatá sa rozpačito usmiali a sklopili slušne zrak, bolo im to trápne.

Pekné, slušné dievčatá, ktoré dostali super nápad a vybudovali si svojou prácou renomé dobrej služby a kvalitného produktu, nemali dosť guráže, aby pánovi, ktorý sa bez práce pasoval na ich manažéra, povedali, že šéfky sú tam predsa ony. Guráž, sebaúcta a sebavedomie, resp. viera v seba, sú veci, čo musíme našim dcéram a mladým kolegom vštepovať. Niet sa čoho báť.

Aké podujatia najbližšie chystáte v rámci AmCham pre podporu žien?

Pristupujeme k tomu prakticky a všade, kde sa dá, ženy podporujeme. Či je to počet žien v AmCham Board of Directors, do ktorého sme v júni kooptovali 3 výkonné riaditeľky, alebo pri politických predvolebných diskusiách, kde trváme na účasti žien v diskusnom paneli, alebo sú to podujatia zamerané na podporu žien v oblasti STEM. V novembri pripravujeme aktivitu, ktorá bude súvisieť s inklúziou, generačnými rozdielmi a podporou žien v líderských pozíciách.

Aké rady by ste odporučili ženám na ceste za svojím snom?

– Vieru v seba a pasiu v tom, čo robia. Tam kde je pasia, je aj energia.
– Profesionalitu a guráž, t. j. povedať si nahlas a sebavedome svoj názor.
– Nebáť sa opraviť staršieho kolegu.
– S pokorou prijať konštruktívnu spätnú väzbu.
– Pracovať na sebe, učiť sa a spájať.
– Byť láskavý, t.j. správne nastavovať očakávania sebe, aj okoliu
– A užívať si život.

žiadne príspevky na zobrazenie