Máte problémy s financiami po koronakríze? Skúste tieto finančné tipy

0
Máte problémy s financiami po koronakríze? Skúste tieto finančné tipy
Foto: pixabay.com

Koronakríza dostala tisíce ľudí do problémov. Nové a nové obete tejto pandémie sa ešte len objavujú. Ak ste na strane tých, čo si požičiavajú, môžete mať problém s platením úverov, ak ste na strane veriteľov, môžete sa stretávať s neschopnosťou vašich dlžníkov platiť načas splátky.

Ako sa vysporiadať s horšou finančnou situáciou?

Ak máte dlhy

Sumu, ktorú dlhujete, nemôžete zmeniť, ale môžete zmeniť, koľko zaplatíte za úrok. Čím nižšia je sadzba, tým rýchlejšie budete môcť zaplatiť všetko. Zistite, či môžete previesť svoj dlh na kreditnú kartu s nulovým úrokom alebo požiadať o osobný úver s nízkym úrokom, hovorí Erin Lowry, autorka časopisu Broke Millennial Takes on Investing. Alebo sa dá dlžná suma „natiahnuť“ na viacero rokov. Alebo skúste toto: mnoho veriteľov je v súčasnosti v celkom dobrej finančnej situácii, skúste im zavolať a požiadajte o lepšiu úrokovú sadzbu.

Ďalší tip: Zmrazte svoje kreditné karty. Toto znie ako vtip, ale finančný tréner Whitney Hansen skutočne navrhuje, aby ste svoje kreditné karty vložili do keramickej nádoby, naplnili ju vodou a vložili do mrazničky. Takto si však svoje karty môžete zničiť, takže my navrhujeme, aby ste si ich odložili na miesto, kde nebudete chodiť, alebo ich na čas dáte niekomu dôveryhodnému. Stále k nim budete mať prístup aj v prípade núdze, ale budete mať zablokovaný prístup k zbytočným výdavkom, keby vás pokúšalo kúpiť si niečo, čo nie je úplne potrebné.

karta, účet, peniaze, paypal
Foto: pixabay.com

Ak ste si požičali hotovosť od priateľa a neviete, ako ju splatíte

Prestaňte dúfať, že ju splatíte celú na jeden raz. Ak si budete na vašom účte šetriť peniaze, až kým nebudete mať posledný cent, ktorý dlžíte, vystavíte sa riziku míňania peňazí. Stále budete v pokušení použiť časť hotovosti, ktorú ste vyčlenili pre svojho kamaráta, so zámerom vrátiť mu ju neskôr, a nakoniec mu ju nikdy nevrátite. Lepší nápad: Vytvorte si realistický plán splátok, navrhuje Erin Lowry. Ak je to dobrý priateľ, zistite, či dlh môžete splatiť tak, že budete pomáhať pri nejakých prácach alebo projektoch.

Ak ste niekomu požičali peniaze a stále čakáte na splatenie

Keďže je už príliš neskoro na to, aby ste ľutovali, že ste požičali peniaze priateľom a rodine, skúste toto: Ľudia ľahšie míňajú peniaze ako by mali systematicky sporiť, takže najbližšie, keď sa budete mať stretnúť s kamarátom, vyzdvihnite si u neho fľašu vína, alebo vám kúpi vstupenky na film alebo zaplatí za večeru. Taktiež ho môžete zavolať na susedskú výpomoc, aby vám pomohol s nejakou manuálnou prácou. Opakujte to, až kým nedosiahnete sumu, ktorú vám dlhuje.

Ak máte pocit, že máte enormné výdavky

Trápi vás, že veľa míňate a chcete mať väčšiu kontrolu nad výdavkami? Vyberte si jeden peňažný cieľ, ktorý vám pomôže cítiť sa finančne stabilne, napríklad sa pokúste o zvýšenie vašich úspor. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť mentality prežitia, je dať nejaké peniaze nabok, aj keď je to len pár eur. Šetrenie si na vec, na ktorej vám záleží, je dobrým spôsobom, ako si uvedomiť, že máte nad peniazmi nejakú finančnú moc.

Nakupujete príliš veľa? Aké sú znaky závislosti od nakupovania a ako z toho von?

peniaze
Foto: pixabay.com

Ak ste v mínuse na všetkých svojich účtoch a nedokážete sa dostať do plusu

Vzhľadom na súčasnú situáciu väčšina veriteľov a poskytovateľov služieb ponúka pomoc, ale budete musieť zavolať každému z nich, aby ste si pohovorili o svojich možnostiach. Začnite s účtom, na ktorom ste najviac zadlžený. Aj keď to už máte nastavené v telefóne alebo na bankovom účte, vypracujte si nové termíny platieb, aby ste do budúcnosti mohli všetko, čo dlhujete, vyplatiť. Nie všetky platby musíte splatiť hneď v prvý mesiac. Potom skúste zistiť, či existujú nejaké finančné stimuly na nastavenie automatizovaných platieb. Mesačná zľava? Jednorazový kredit?

Ako si zarobiť peniaze

Skúste využiť aplikáciu, ktorá vám bude automaticky šetriť peniaze. Apka Qapital vám dá 52-týždennú finančnú výzvu. Jeden týždeň si odložíte 1 eur, druhý týždeň 2 eurá, až si nakoniec našetríte takmer 1400 eur.

Máte nejakú hotovosť? Nenechajte ju ležať v zásuvke alebo trezore, investujte! Aplikácia ako napríklad SoFi vám umožní nakúpiť bitcoiny. Za 50 euro môžete vlastniť kúsok Tesly.

Využite finančného asistenta priamo v mobile. Trim je služba, ktorá dokáže znížiť vaše finančné výdavky.

Zdroj: cosmopolitan.com, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie