McCarthy bol odvolaný z funkcie, predseda Snemovne reprezentantov po prvý raz neustál hlasovanie o nedôvere

0
McCarthy bol odvolaný z funkcie, predseda Snemovne reprezentantov po prvý raz neustál hlasovanie o nedôvere

4.10.2023 (SITA.sk) – Republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevina McCarthyho odvolali z funkcie. Po prvý raz sa stalo, že predseda Snemovne neustál hlasovanie o nedôvere.

Dohodol sa na krátkodobom financovaní

Radikálni republikáni hlasovali proti McCarthymu po tom, čo sa dohodol s demokratmi na krátkodobom financovaní vládnych úradov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Za odvolanie lídra republikánskej väčšiny hlasovalo 216 zákonodarcov a 210 bolo proti. V dolnej komore Kongresu má Republikánska strana tesnú väčšinu 221 hlasov, zatiaľ čo demokrati majú 212 hlasov.

Uzavrel tajnú dohodu

Hlasovanie inicioval floridský republikánsky kongresman Matt Gaetz. Ten obvinil McCarthyho, že uzavrel tajnú dohodu s Bielym domom o pokračovaní financovania Ukrajiny, proti čomu sú radikálni republikáni, počas víkendových rokovaní o odvrátení platobnej neschopnosti vlády. McCarthy to popiera.

Zatiaľ nie je jasné, kto by mohol viesť republikánov v Snemovni reprezentantov. McCarthy uviedol, že už neplánuje znova kandidovať na post predsedu. Dočasným predsedom je v súčasnosti Patrick McHenry zo Severnej Karolíny. Hlasovanie o zvolení nového predsedu je naplánované na 11. októbra.

Kongres má pritom len niečo cez 40 dní na to, aby dosiahol dohodu a vyhol sa potenciálnej vládnej platobnej neschopnosti.

Viac k témam: Kongres USA, Odvolanie z funkcie, pomoc Ukrajine, Snemovňa reprezentantov USA, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – McCarthy bol odvolaný z funkcie, predseda Snemovne reprezentantov po prvý raz neustál hlasovanie o nedôvere © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu