Mentorka a euroúradníčka Lucia Kleštincová: Teraz je zlatá éra žien

0
Mentorka a euroúradníčka Lucia Kleštincová: Teraz je zlatá éra žien

Môže mama fungovať na viacerých frontoch a dokonca aj v politike? Lucia Kleštincová pracovala v európskych inštitúciách v Bruseli, venuje sa občianskym aktivitám, koučingu a mentoringu. Podporuje ženy v tom, aby sa nebáli a urobili akčné kroky. Do podcastu Akčných žien ju vyspovedala Martina Novotná.

Ako by Lucia charakterizovala sama seba?

Lucia Kleštincová hovorí: „Ľudia ma rozpoznávali ako bruselskú euroúradníčku, ako niekoho, kto chodil na Slovensko kvôli policy dialógu so slovenskými úradmi, kde sme sa snažili zlepšovať verejné politiky. Paralelne som sa pustila do sebarozvoja a transformácie svojej kariéry, aby ma to viac vystihovalo, v čom som dobrá a čo milujem robiť. Bol to proces nachádzania samej seba.“

Lucia popri práci začala rozvíjať ženské networky, mentorovať mladých profesionálov, ženy profesionálky na rôznych úrovniach, a zabŕdla tiež do politiky. Venovala sa a rozbiehala svoju komunikáciu, podcasty a knihy.

Keď nemáme rolemodely, tak si ich vytvárame navzájom

„Experimentovala som so sebavyjadrením a toho, čo by som chcela, aby sa stalo možným pre ženy. Keď nemáme rolemodely, tak si ich vytvárame navzájom. To sa dnes stalo mojou najdôležitejšou misiou – podporovať ženy v tom, aby sa mohli stali, kým chcú byť. Uprostred toho hluku, v ktorom vyrastáme celý život, ktorý nám hovorí, že ako žena narodená tam a tam, vyzerajúca tak alebo inak, že sa ako žena sa nemôžeme stať tým či oným… Lebo definícia úspechu je vytváraná chlapmi istej charakteristickej osobnosti alebo určitých čŕt a my sa cez to musíme prebíjať,“ hovorí Lucia.

Ďalej dodáva: „Je dôležité, aby boli ženy počuté a videné a podporené, aby im bola dodávaná odvaha experimentovať. Nie je podstatné, či sa nám podarí uspieť, ale najpodstatnejšie je, že v sebe nachádzame odvahu skúšať to a naťahovať limity pseudonormálnosti, do ktorej sme sa narodili.“

Ako to vnímaš ako mama, politička, podnikateľka, ako žena, ktorá si chce budovať svoju kariéru popri deťoch. Ako zabezpečiť, aby sa ženy nebáli byť mamami a profesionálkami?

Lucia hovorí: „Najťažie rozhodnutia v živote, ktoré som spravila v posledom období, by neboli možné bez nej. Dovtedy, keď videli moje CV, tak si mysleli, že mám 60 rokov. Žila som paralelné životy, kde som mala super job, kariéru a všetky projekty, ale to sa s dieťaťom nedá. A v Belgicku je materská tri mesiace. Keď má dieťa mesiac – dva a netušíš, čo to všetko obnáša, tak ti povedia, počúvaj svoj inštinkt. Ale prečo by som mala dôverovať nejakému hlasu, keď sa tridsať rokov pripravujeme na profesiu a nula času na rodičovstvo?“

Ľudia hovoria, vráť sa do práce, inštitucionalizuj dieťa, ono sa to nejako udeje…

„Ja som si povedala, že to tak nechcem. Bola som v tom spektre, že v Belgicku trojmesačná materská, na Slovensku dvoj až trojročná, a ja som sa v tom snažila nájsť to svoje. Chcela som nájsť model, ktorý funguje pre mňa, aký chcem mať pocit z rodičovstva. A aký pocit má moje dieťa z tejto skúsenosti. A zároveň ako do toho vniesť samu seba, lebo som nechcela vypadnúť z toho procesu,“ opisuje Lucia.

Vzala si neplatené voľno a išla skúsiť experimentovať iným spôsobom – začala s workshopovými, facilitačnými a koučingovými aktivitami. A do toho si ju našla politická strana Volt. A to prinieslo to do všetkého nový rozmer. Uvedomila si, že takto bude príkladom pre druhým a možno sa vo vnímaní ľudí niečo zmení.

„Keď ti povedia, že preboha živého, ty toto ako mladá matka nemôžeš robiť. To mi dalo palivo. Tak poďme to skúšať, lebo nijak inak sa to nezmení. Politika je teritórium, ktoré si uzurpujú muži. A ak sú tam nejaké ženy, tak nám ukazujú, že sú to staršie ženy, alebo majú bohatých manželov, ktorí im to zaplatia. Takto sa všetky tieto výzvy nevyriešia. A musí sa táto predstava rozbíjať,“ tvrdí Lucia.

Venuješ sa ženám, rozvíjaš ich, koučuješ. Čo podľa teba najviac pomáha mamám? Spomínam si, že aj v Prahe si prednášala na Leadership academy, kde si mala so sebou malú dcérku…

Lucia si na to spomína v dobrom a hovorí, že dáma, ktorá to organizovala, tak ju volala prednášať, keď mala len dvojmesačné bábo. Tak jej povedala, že nemôže, ale organizátorka jej napísala, že práve preto, že ho má, by bolo vhodné, aby prišla. Aby videli tie mladé baby, že sa to dá.

„To, čo tie matky potrebujú, je, že príde niekto a povie im: Vidím, že si dobrá v tomto, chcem ťa, chcem, aby si bola videná, chcem ti vytvoriť tú platformu, povedz mi, čo potrebuješ. Všetko je možné, keď ten zamestnávateľ má ochotu a vidí v tvojej prítomnosti hodnotu. Cítime sa vinné, že sme záťažou, ale mali by sme si dať navzájom to povolenie, že aj dieťa je súčasťou komunity, ako to zvyklo byť, len my sme teraz naučené, že deti do biznisu alebo na YouTube kanál nepatria,“ hovorí Lucia.

To je krásny príklad ženskej podpory…

Lucia opisuje, ako jej na podujatí začalo plakať dieťa a ako sa zle pritom cítila, ale tie dievčatá vstali a začali sa s malou hrať. A ona si uvedomila, že takto sa dajú spájať tie rôzne identity, že nemusí robiť kompromisy.

„Potrebujeme, aby ženy boli na všetkých úrovniach spoločnosti, aby mohli foundraisovať, aby nám dávali priestor v médiách, aby nám vytvárali eventy, kde vieme byť na stage,“ dodáva Lucia.

V rozhovore sa ešte dozviete:

  • o politike a paneurópskej strane Volt
  • o finančnej stránke politiky
  • o absencii žien v politike
  • prečo si myslí, že v súčastnosti je zlatá éra pre ženy

Celý rozhovor si vypočujete tu.

Odoberajte náš YOUTUBE kanál.

Sledujte nás na INSTAGRAME.

Nájdete nás aj na FACEBOOKU.

Nájdete nás aj na LINKEDlNE.

Pridajte sa k nám k do klubu.

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie