Mestá s najkrajšími vianočnými trhmi v Európe

0
Mestá s najkrajšími vianočnými trhmi v Európe

Tohtoročná predvianočná sezóna bola zahájená a to najpodstatnejšie z nej sa opäť udeje na vianočných trhoch. Stánky s občerstvením, suvenírmi a vianočnou hudbou už otvorili vo všetkých väčších mestách. Do miest s najlepšími trhmi na starom kontinente aj tento rok prúdia tisícky domácich aj zahraničných návštevníkov.

Viedeň

Vianočná atmosféra ako z rozprávky zavládne každý rok len niekoľko desiatok kilometrov od našich hraníc. Viedenské vianočné trhy nepatria len medzi najkrajšie, ale aj najväčšie. Stánky s tradičnými dobrotami sú už od novembra na niekoľkých viedenských námestiach. Radničné námestie, štvrť Spittelberg či Námestie Márie Terézie zdobia vianočné stromčeky, menšie remeselné dielne aj stánky s horúcim punčom.Foto: www.pixabay.com – Julius_Silver

Salzburg

Viedenské trhy majú konkurenciu v Salzburgu. Rodisko W. A. Mozarta dbá na zachovanie tradícií, v rámci ktorých sa každý deň pred katedrálou spievajú koledy. Na námestí je takmer stovka stánkov, v ktorých sa podáva varené víno, jablkový závin aj tradičné rakúske sladkosti. Na trhoch sa predávajú rôzne ručne vyrobené dekorácie, pletené módne doplnky či adventné vence zo živého ihličia.

Gdansk

Poliaci vedia, ako prilákať zahraničných turistov. Na námestí Targ Węglowy neponúkajú iba krovky, pirohy a iné domáce delikatesy. V stánkoch umiestnených medzi bohato ozdobenými stromčekmi a externými dekoráciami sa podávajú aj typické zahraničné jedlá ako bougatsa či alsaské palacinky. Návštevníci si ich môžu vychutnať pri obydlí vianočného losa Lucka alebo pri pohľade na každodenný sprievod elfov.

7 poľských miest, ktoré stoja za návštevu

Záhreb

Vianočné trhy v Záhrebe boli viackrát vyhlásené za najlepšie v Európe. Chorvátske hlavné mesto dokonca získalo v rokoch 2016-2018 tri prvenstvá za sebou ako dovtedy jediné mesto na starom kontinente. Tento titul získalo vďaka rozmanitej gastronomickej ponuke, farebnej svetelnej výzdobe aj množstvu atrakcií. Stánky sú rozmiestnené na viacerých miestach, kde sa popri predaji jedál, suvenírov a umeleckých diel spieva, korčuľuje a hrá divadlo.Foto: www.pixabay.com – GoranH

Kolín nad Rýnom

V Nemecku je viacero miest, ktorých vianočné trhy sa radia medzi najlepšie v celej Európe. Vysokej návštevnosti sa tešia aj tie kolínske. Kolín nad Rýnom navštevujú v predvianočnom období státisíce turistov, ktorých kroky vedú na námestie pred slávnym Kolínskym dómom. Priestranstvo pred katedrálou každoročne zaplnia vysvietené stánky s červenými strieškami, v ktorých sa predávajú suveníry, remeselné výrobky aj domáce kulinárske špeciality.

Štrasburg

Francúzsky Štrasburg nemá prívlastok „hlavné mesto Vianoc“ náhodou. Tradícia budovania adventnej dedinky, v ktorej sú stánky s remeselným tovarom, alsaskými pochúťkami a živými dekoráciami, siaha až do 16. storočia. Prvý vianočný trh sa tu uskutočnil už v roku 1570. Viac ako 450-ročná tradícia pokračuje aj tento rok na 11 miestach v širšom centre hlavného mesta regiónu Grand Est. Centrom diania je Námestie Louise Weissovej, kde sú gastronomické aj remeselné stánky zamerané na tradičné alsaské zvyky.

Manchester

Kým štrasburské vianočné trhy patria medzi najstaršie, manchesterské píšu svoj zimný príbeh len od konca minulého storočia. Napriek tomu patria medzi najväčšie v Európe. Návštevnosť počítaná v niekoľkých miliónoch sa vďaka viac ako 300 stánkom rozmiestneným v rôznych častiach mesta každoročne zvyšuje. V Manchestri si prichádzajú na svoje mnohí zahraniční turisti, ktorí môžu ochutnať jedlá z rôznych kútov planéty.Foto: www.pixabay.com – garten-gg

Komerčne ladené vianočné trhy v Londýne, v Edinburghu a v iných britských veľkomestách nie sú pre každého. Milovníci zimnej romantiky sprevádzanej stredovekou atmosférou ocenia skôr trhy v skanzene na štokholmskom ostrove Djurgården či v estónskom Tallinne, ktorý bol v roku 2019 označený za mesto s najlepšími vianočnými trhmi v Európe. Na čelné pozície v rebríčkoch sa dostáva aj Brusel, Mníchov, Budapešť, Krakov a francúzsky Colmar.

Foto na titulke: www.pixabay.com – Julius_Silver

žiadne príspevky na zobrazenie