7 poľských miest, ktoré stoja za návštevu

0
7 poľských miest, ktoré stoja za návštevu

Náš severný sused sa v rebríčkoch najnavštevovanejších európskych štátov pravidelne dostáva na popredné priečky. Milióny návštevníkov láka svojskou kultúrou, peknými tradíciami a množstvom pamiatok. Tie sa starajú o jedinečnú atmosféru v každom zo 7 poľských miest, ktoré stoja za návštevu.

1. Zakopané

Z najvyhľadávanejších poľských miest to má väčšina Slovákov najbližšie do podtatranského mesta Zakopané. To si medzi domácimi nezískalo prívlastok „hlavné zimné mesto Poľska“ náhodou. Vďaka polohe priamo pod poľskými Tatrami je centrom zimných športov a horskej turistiky. Nielen Slováci ho vyhľadávajú aj kvôli goralskej kultúre, ktorá je tu stále živá a na každom kroku prezentovaná.

Foto: www.pixabay.com

2. Krakov

Bohatá história niekdajšieho hlavného mesta sa podpísala na tom, že Krakov je plný cenných pamiatok s obrovskou historickou hodnotou. Medzi najlákavejšie miesta patrí hrad Wawel či centrum mesta s mnohými stredovekými budovami, medzi ktorými nechýba ani slávna tržnica Sukiennice. V ponuke tipov na výlet je aj viacero múzeí, napríklad obrovské letecké múzeum. Náhľad do histórie ponúkne aj bývalá židovská štvrť Kazimierz.

Foto: www.pixabay.com

3. Varšava

Práve Varšava uchmatla Krakovu dlhoročný štatút hlavného mesta. Aj keď podľa mnohých sa krásou nevyrovná svojmu najväčšiemu konkurentovi, jedná sa o kultúrne centrum Poľska, ktoré má čo ponúknuť napriek tomu, že jeho historické jadro muselo byť po 2. svetovej vojne vybudované nanovo. Z architektúry vynikne najmä Palác vedy a kultúry či Kráľovský zámok. Miestom stvoreným na odpočinok je Kráľovský kúpeľný park. Návštevu si zaslúži aj štvrť Wilanów so svojím palácom označovaným ako „poľský Versailles“.

Foto: www.pixabay.com

4. Vroclav

Historická metropola sliezskeho regiónu si vďaka polohe na rieke Odra vyslúžila prívlastok „mesto mostov“. Tých je vo Vroclave viac ako 200. Pred 2. svetovou vojnou ich bolo ešte o pár desiatok viac. Dostať sa po nich dá napríklad na Tumský ostrov s veľkolepou gotickou katedrálou. V centre mesta upúta skvostná radnica, Hala storočia či pri nej stojaca najväčšia multimediálna fontána na starom kontinente.

Foto: www.pixabay.com

5. Poznaň

Príbeh mesta Poznaň sa píše už viac ako 1000 rokov. Centrum Veľkopoľského vojvodstva bolo vďaka polohe medzi Berlínom a Varšavou dlhé storočia dôležitým obchodným uzlom. V súčasnosti ide o ekonomicky silnú metropolitnú oblasť, ktorá je turistami vyhľadávaná najmä kvôli najstaršej poľskej katedrále, námestiu s farebnými domami a umelému jazeru Malta priamo v meste.

Foto: www.pixabay.com

6. Lodž

Tretie najväčšie mesto v Poľsku nám dá okúsiť inú atmosféru ako vyššie uvedené destinácie. Aj keď v centre nechýbajú staršie sakrálne a meštianske pamiatky, viac pozornosti vzbudzuje industriálna história. Po tej v meste ostali rozsiahle tehlové komplexy, akým je Manufaktura, sídlo bývalých odevných závodov premenené na nákupné centrum. Lodž sa môže pochváliť aj európskym prvenstvom. Nachádza sa v ňom najväčší židovský cintorín v Európe.

Foto: unsplash.com

7. Gdansk

Návštevnosť metropoly Pomoranského vojvodstva zvyšuje najmä poloha na brehu Baltského mora. Aj keď sa nejedná o horúcu destináciu lákajúcu slnečnými plážami, turisti sa sem hrnú vo veľkom. Okrem studených morských vĺn ich zaujíma nábrežie pri rieke Visla s najväčším dreveným žeriavom v Európe či Dlhá ulica, ktorá patrí medzi najkrajšie pešie zóny v krajine. Pre Gdansk sú typické aj staré tehlové stavby, medzi ktorými vyniká Mariánska bazilika.

Foto: www.pixabay.com

Návštevou uvedených miest sa veľká poznávacia cesta po Poľsku končiť nemusí. V krajine je mnoho zaujímavých miest, ktorých návšteva je zárukou skvelých zážitkov. Do zoznamu miest patriacich medzi to najkrajšie, čo sa dá v Poľsku vidieť, patrí aj Toruň, Bydhošť či Malbork so svojím rozsiahlym hradným komplexom.

Zdroj foto: www.pixabay.com, unsplash.com

Prečítajte si aj: Toto je 10 najnavštevovanejších miest na svete s najobľúbenejšími hotelmi

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu