Mesto Holíč pri verejnom obstarávaní na bastióny neriešilo konflikt záujmov, Najvyšší správny súd mu potvrdil pokutu

0
Mesto Holíč pri verejnom obstarávaní na bastióny neriešilo konflikt záujmov, Najvyšší správny súd mu potvrdil pokutu

2.2.2023 (Webnoviny.sk) – Najvyšší správny súd SR potvrdil rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o udelení pokuty mestu Holíč vo výške 7-tisíc eur za porušenie pravidiel v zákazke na úpravu a výsadbu bastiónov.

Úrad o tom informoval vo štvrtok s tým, že podľa názoru súdu mohol mať brat primátora Holíča, ktorý bol konateľom a spoločníkom úspešného uchádzača, vedomosti o tomto verejnom obstarávaní už pred jeho vyhlásením.

Pokutu potvrdil aj krajský súd

Bol členom komisie stavebnej činnosti a životného prostredia mesta, ktorej činnosť sa zhoduje s predmetom zákazky verejného obstarávania.

„Tým, že mesto Holíč tieto skutočnosti ako potenciálny konflikt záujmov žiadnym spôsobom nevyhodnotilo, porušilo princíp transparentnosti,“ uviedol úrad.

Úrad uložil mestu pokutu na základe druhostupňového rozhodnutia ešte v novembri 2017, Krajský súd v Bratislave pokutu potvrdil v marci 2020 a mesto následne podalo kasačnú sťažnosť.

„Najvyšší správny súd sa po preskúmaní veci stotožnil s právnym názorom Úradu pre verejné obstarávanie o dôvodnosti udelenej pokuty,“ poznamenal úrad. Najvyšší správny súd vo veci rozhodol vlani v októbri.

Konfliktu záujmov musia predísť

Povinnosť skúmať konflikt záujmov podľa ÚVO vyplýva z princípov transparentnosti a rovnakého zaobchádzania so všetkými uchádzačmi verejného obstarávania.

Konflikt záujmov a princíp transparentnosti verejného obstarávania sú teda spojenými nádobami.

Predseda úradu Peter Kubovič zdôraznil, že verejní obstarávatelia a obstarávatelia sú povinní zabezpečiť, aby vo verejnom obstarávaní neprišlo ku konfliktu záujmov, ktorý by mohol narušiť alebo obmedziť hospodársku súťaž alebo porušiť princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

Viac k témam: Konflikt záujmov, Pokuta, Transparentnosť, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Mesto Holíč pri verejnom obstarávaní na bastióny neriešilo konflikt záujmov, Najvyšší správny súd mu potvrdil pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu