Michala Šišková: Naša genetická analýza je pre ľudí nástroj, ako zlepšiť svoje zdravie

0
Michala Šišková: Naša genetická analýza je pre ľudí nástroj, ako zlepšiť svoje zdravie

Aké sú vaše športové predispozície a aké je u vás genetické riziko na ochorenie srdca? Máte predispozície na vybrané druhy onkologických ochorení? To všetko vám povie DNA analýza. Zdá sa vám to nereálne? Nie, nie je to žiadne sci-fi. Na Slovensku pred pár rokmi rozbehla talentovaná genetička Michala Šišková startup DNA ERA, ktorý sa zaoberá DNA analýzou.

V rozhovore nám prezradila:

  • ako vznikol nápad na DNA ERA,
  • či všetko sa dá z DNA analýzy zistiť,
  • aké informácie dostane klient a v čom mu pomôžu,
  • akú spätnú väzbu jej dávajú klienti.

Pred tromi rokmi ste založili spoločnosť DNA ERA, ktoré využíva genetickú analýzu. Ako vznikol tento nápad?

Na Univerzite Komenského nám prednášal docent, ktorý sa práve vrátil z USA. Rozprával, ako absolvoval tieto DNA testy a ako mu to zmenilo život. Keď som prišla domov, bola som z toho nadšená a tiež som si to chcela dať spraviť, ale v tom čase tu nič také nebolo možné. Nakoniec sme sa s manželom okľukou dostali k týmto testom a keď prišli výsledky, tak som si povedala, že toto by mal mať naozaj každý. A vtedy manžel povedal: „Kto iný by to mal priniesť ak nie vy, genetici?“ A tak sme postupne začali dávať dokopy tím ľudí. Dva roky sme to pripravovali, študovali a v roku 2018 sme založili s.r.o.. Ozajstné predaje prišli asi tak v roku 2020 – 2021.

Dva roky ste pôsobili v Slovenskej akadémii vied. Čo bolo náplňou vašej práce?

Ja som tam stážovala už počas vysokej školy, potom som nastúpila na štúdium PhD, ktoré som neskôr prerušila. Venovali sme sa štúdii exozómov, sledovali sme ich úlohu v komunikácii nádorových buniek. Bolo to veľmi fascinujúce.

Aké to bolo opustiť stále miesto v SAV a venovať sa startupu?

Išlo to postupne, v DNA ERA sa to začalo nabaľovať a prišli možnosti zúčastniť sa rôznych akcelerátorov a inkubátorov a rozširoval sa aj náš tím.

A zrazu som si uvedomila, že nemôžem stáť na dvoch miestach, lebo obe si vyžadujú veľa času a energie. Musela som sa rozhodnúť, či zostať vo vede alebo zariskovať a skúsiť startupové prostredie. Povedala som si, že kedy to budem skúšať ak nie teraz, kým som mladá. Tak som skúsila a vyšlo to. Prerušila som štúdium PhD a už som sa tam nevrátila. Keď to tak spätne hodnotím, bolo to dobré rozhodnutie, našla som sa v tom. I keď laboratórne prostredie mi občas chýba (úsmev).

Aké boli začiatky v DNA ERA, čo bolo to najnáročnejšie?

Trvalo to dosť dlho, tím sa formoval postupne a menil sa, lebo kým sme pripravovali softvér, bolo to stále postavené na dobrovoľníckej báze. Ja som bola z genetického prostredia a manžel z matematického, a pri práci sme sa prestriedali viacerí z týchto oblastí. Cesta bola náročná, najmä z legislatívneho hľadiska. Bola som rada, že som absolvovala Nexteria Leadership Academy, pretože som odtiaľ mala veľa kontaktov. Najdôležitejšie je obklopiť sa správnymi ľuďmi.

Doktorka Pavúková: Ani po opustení priestorov nemocnice nemôžem prestať myslieť na pacientov

Aký najväčší rozdiel vnímate medzi prácou zamestnanca a prácou podnikateľa?

Keď podnikáte, neexistuje nič také ako dovolenka. Tým, že sme s manželom obaja vo firme, sú naše rozhovory najmä o firme a o našom dieťati (smiech). Človek skĺzne do toho, že sa to stane úplnou súčasťou jeho života. Tam nemeráte čas, ale žijete tým naplno.

Komu je DNA analýza určená? Aké balíčky ponúkate? Čo sa z nich môže človek dozvedieť?

Našu genetickú analýzu dávame ľuďom ako nástroj, ako si zlepšiť svoje zdravie. Byť o krok vpred predtým, ako nastane problém. Má nás to upozorniť a naviesť na lepšie chodníčky. V súčasnosti máme tri balíčky. Jeden je zameraný na zdravie, sledujeme predispozície na ochorenia z rôznych oblastí, vrátane kardiovaskulárnych, či onkologických ochorení.

Druhý je lifestyle balíček, ten je zameraný na šport a výživu. Športovú časť sme robili napríklad v spolupráci s FTVŠ a na športový potenciál sa pozeráme cez 50 rôznych polymorfizmov, čo je oproti konkurencii oveľa viac. Človek si dokáže porovnať svoje gény so slovenskými vrcholovými športovcami. Našich zákazníkov ďalej motivuje, keď vidia, že majú veľkú zhodu napríklad s Matejom Tóthom. Potom tam máme nutričnú časť, ktorá napovie, akú mám predispozíciu na minerály, vitamíny a na intolerancie. Ako telo metabolizuje tuky alebo kofeín.

Tretí balíček je komplexný test, je to spojenie týchto dvoch balíčkov. A môžem prezradiť, že budeme pridávať aj beauty sekciu, ktorá bude zameraná na starnutie, stav pokožky, vypadávanie vlasov a podobne. A taktiež plánujeme pridať aj mentálne zdravie.

Mirka Harišová: Choroba mi dovolila nazrieť do svojho vnútra a spoznať svoje strachy

Na aké typy rakoviny vieme zistiť predispozície?

Sledujeme rizikové miesta v DNA, ktoré boli dobre preskúmané a vieme, že súvisia s daným onkologickým ochorením, napríklad rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva, melanóm. Nehovorí to o tom, že tú rakovinu v tele mám, ale je to len predispozícia a zvýšené riziko.

Napríklad pri melanóme úplne stačí, že pôjdete minimálne raz ročne na preventívnu prehliadku k dermatológovi, že sa budete natierať opaľovacím krémom s ochranným faktorom minimálne 30 a budete nosiť kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom. Aj laktózová intolerancia je zaujímavá, že často zákazníci cítia nejaký problém, ale nevedia, ktorým smerom ísť. Idú za lekárom, spravia si dodatočné testy a mnohým sa to potom potvrdí, že majú intoleranciu.

Ako prebieha analýza DNA, ako dlho trvá?

Je to veľmi jednoduché. Človek nemusí nikam chodiť. Domov mu príde kit – skúmavka s inštrukciami, odoberie si vzorku slín, zaregistruje si svoju vzorku na webe, keďže celý proces je anonymný. A má predplatenú kuriérsku službu, ktorá príde vzorku vyzdvihnúť, a v tomto bode cesta zákazníka končí. Následne stačí čakať zhruba 5 týždňov na výsledky.

Ako výstup zákazník dostáva nielen konkrétne predispozície, ale aj podrobne infomácie, čo dané ochorenie znamená, ako často sa vyskytuje v populácii, a najmä aké sú primárne kroky prevencie. Zákazník nemusí ďalej googliť výrazy, ktorým by nerozumel. DNA analýza je vhodná aj pre deti. Primárna sekvencia DNA, ktorú sledujeme, sa počas života vo všeobecnosti nemení. Platí tu, že čím skôr ten test mám, tým lepšie pre mňa. Máme veľmi veľa rodičov, ktorí ho kupujú deťom.

Akí klienti k vám najčastejšie prichádzajú?

Najčastejšie máme klientov od 30 do 55 rokov, a pomer žien a mužov je približne rovnaký. A tiež máme veľa rodičov, ktorí testy kupujú pre svoje deti, ale aj dôchodcov, keď sa u nich začínajú prejavovať prvé ochorenia. Je to smerodajné pre lekárov, akým smerom sa vydať.

Mali ste nejaký prípad, ktorý stojí za zmienku, že tento test pomohol?

Mali sme zákazníčku, ktorá si dala tento test robiť mesiac pred operáciou. A zistili sme jej, že jej nositeľkou mutácie Leiden. Táto mutácia má za následok zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. Operácia je rizikový faktor. Išla za všeobecnou lekárkou, tá ju poslala na hematológiu, tam jej ešte robili dodatočné testy. Dali jej lieky na riedenie krvi, a naozaj sa aj v testoch ukázalo, že má s tým problém. Počas operácie celý personál vedel, že tam existuje toto riziko. Zrazenina sa jej aj nakoniec vytvorila, ale boli už na to pripravení. Keď ju doktorka prebúdzala z narkózy, tak jej povedala, že chvalabohu, že mala túto informáciu, že by sa už asi spolu nerozprávali.

To sú také silné momenty, keď si človek povie, že je veľmi potrebné vedieť tieto veci dopredu.

Čo je pre vás na vašej práci to najzaujímavejšie, čo máte na svojej práci najradšej?

Práve tie silné momenty, že to celé má zmysel, keď viete takto niekomu pomôcť. A tiež ma veľmi baví to, že človek si niečo vymyslí a vie to pretaviť do reality. V bežnej práci by to bolo asi veľmi náročné. V januári sme si povedali, že poďme do portfólia zaradiť mentálne zdravie, prešli sme si to, že áno, je to reálne, tak ideme do toho. Viete pretavovať svoje nápady do reality.

V roku 2019 ste dostali ocenenie Forbes 30 pod 30, prekvapilo vás to? Aký ste mali pocit?

Áno, veľmi ma to prekvapilo, nečakala som to, bolo to veľmi milé a potešilo ma to. Veľmi si vážim každé jedno takéto ocenenie a osobne ma to motivuje ísť ďalej.

Aké to bolo počas tehotenstva, alebo keď sa narodila vaša dcérka, ako ste zvládali takýto startup?

Bolo to extrémne náročné, ale som vďačná, že mám manžela, ktorý ma v tom podporuje a keď bola Lucinka malá, prebral väčšinu agendy. Nedá sa ťahať aj jedno aj druhé, tak som si povedala, že kým je Lucka ešte malá, chcem sa jej naplno venovať. Niektoré veci sme riešili spolu, ale nemala som dennú agendu a nechodila som do officu. Bolo to zaujímavé, lebo keď mala pár mesiacov, riešili sme prvú investíciu, takže bola aj na všetkých meetingoch. Vždy sa to dá skombinovať. To dieťa je v pohode aj keď je v práci.

Akej svojej vlastnosti za svoj úspech najviac vďačíte?

Ťažko povedať. Som tvrdohlavá, tak keď niečo začnem, tak to aj dokončím (smiech). V tomto smere som bola taká, že som to chcela potiahnuť do úspešného konca. Tvrdohlavo som išla za tým, aby sme tie testy mali aj na Slovensku. Takže asi tá tvrdohlavosť – ísť proti múru a nedať sa odbiť.

Skúste dať tri rady ženám, ktoré sú na ceste k dosiahnutiu svojho sna.

Každá žena intuitívne cíti, čo je pre ňu to správne. Keď tým svojim snom verí, nech ide za nimi, nech sa obklopuje ľuďmi, ktorí ju podporujú, ktorí ju vedia nasmerovať. Aj nám to pomohlo, lebo silný networking vie spraviť veľa. A keď ja sám tomu projektu verím, uverí tomu aj moje okolie.

žiadne príspevky na zobrazenie