Zomrela britská kráľovná Alžbeta II., dožila sa 96 rokov

0
Zomrela britská kráľovná Alžbeta II., dožila sa 96 rokov

8.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 8. septembra 2022, 20:43

Vo veku 96 rokov vo štvrtok zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Správu o jej úmrtí oznámil Buckinghamský palác. Nástupcom Alžbety II. a novým britským kráľom sa stane jej syn – princ Charles.

Kráľovná skonala vo svojom škótskom sídle Balmoral. V posledných hodinách bola pod dohľadom lekárov po tom, čo ich znepokojilo jej zdravie.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily)

Prišli znepokojujúce signály

Panovníčka sa mala zúčastniť na stredajšom virtuálnom zasadnutí Súkromnej rady, no účasť odvolala a lekári jej nariadili odpočinok.

Buckinghamský palác v tom čase odmietol poskytnúť ďalšie informácie o stave kráľovnej, no objavili sa znepokojujúce signály, že by to mohlo byť vážne.

Nová britská premiérka Liz Trussová náhle prerušila rozpravu v Dolnej snemovni britského parlamentu a v priebehu štvrtka navyše začali do Škótska prichádzať členovia britskej kráľovskej rodiny.

„Kráľovná zomrela pokojne dnes popoludní v Balmorale. Kráľ a kráľovná manželka dnes večer zostanú v Balmorale a zajtra sa vrátia do Londýna,“ uviedol v krátkom vyhlásení Buckinghamský palác.

Novým kráľom je Charles

Nástupcom Alžbety II. a novým britským kráľom bude jej syn Charles, keďže pravidlá britskej monarchie stanovujú, že „nový panovník nastúpi na trón hneď, ako zomrie jeho predchodca“.

To znamená, že najstarší syn kráľovnej Alžbety II. sa stal kráľom hneď po jej štvrtkovej smrti.

Do 24 hodín po smrti Alžbety II. v Paláci svätého Jakuba v Londýne formálne vyhlásia nového panovníka, no do samotnej korunovácie môže uplynúť i niekoľko mesiacov. Charlesov syn, princ William, sa zároveň po skone Alžbety II. stal vo veku 40 rokov novým následníkom trónu.

Rodina vstúpi do obdobia smútku

„Smrť mojej milovanej Matky, Jej Veličenstva Kráľovnej, je pre mňa a všetkých členov mojej rodiny okamihom najväčšieho smútku. Hlboko smútime nad odchodom váženej panovníčky a veľmi milovanej matky. Viem, že jej stratu hlboko pocíti celá krajina, kráľovstvo a Spoločenstvo národov, ako aj nespočetné množstvo ľudí na celom svete,“ uviedol vo vyhlásení nový britský kráľ Charles.

Kráľovská rodina teraz vstúpi do obdobia smútku. Oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde.

Viac k témam: Britská kráľovná, Úmrtie, Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela britská kráľovná Alžbeta II., dožila sa 96 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie