Mintálová sa stala majsterkou Európy v kajaku žien, Grigar tiež vo finále

0

28.5.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované 28. mája o 12.54 hod.

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová sa stala majsterkou Európy na kontinentálnom šampionáte v Liptovskom Mikuláši.

Dvadsaťtriročná žilinská rodáčka získala zlatú medailu spoločne s Taliankou Stefanie Hornovou, keďže v sobotňajšom finále dosiahli totožný čas 107,24 sekundy.

Obe pretekárky previedli výbornú finálovú jazdu bez trestných sekúnd. Bronz získala Britka Mallory Franklinová, ktorá na víťazné duo stratila 3,05 s. Obhajkyňu prvenstva Rakúšanku Corinnu Kuhnleovú klasifikovali na 7. pozícii

Doposiaľ najväčší úspech

Mintálová v sobotu dosiahla zatiaľ najväčší úspech vo svojej kariére. „Je to moja domáca trať a je výnimočné tu súťažiť. A tiež preto, že som získala prvú medailu na ME. Čakať na ďalšie pretekárky bolo náročné, bola som v strese, ale napokon to dobre dopadlo,“ povedala Mintálová.

Do mikrofónu organizátorov po úspešnom finále, neskôr pre JOJ Šport poznamenala: „Je úžasný pocit stať sa majsterkou Európy a veľmi som si priala, aby sa mi to podarilo. Dosiahnuť totožný čas sa nestáva často, je to výnimočné.“

Olympijská šampiónka

V desaťčlennom finále chýbala olympijská šampiónka z Tokia Nemka Ricarda Funková, ktorá v semifinále skončila až štrnásta.

Mintálová bola v sobotu jedinou slovenskou zástupkyňou v semifinále, v ktorom obsadila šiestu priečku napriek dvojsekundovej penalizácii s mankom 5,15 s za víťaznou Hornovou.

Finále kajakárov sa začalo o 12.41 h a predstaví sa v ňom aj Jakub Grigar.

Úspech medzi mužmi

Medzi kajakármi dosiahol v boji o finále Jakub Grigar štvrtý najlepší čas bez penalizácie. Prvú časť trate mal výbornú, neskôr si už s prehľadom strážil postup. Semifinále ovládol úradujúci olympijský šampión Čech Jiří Prskavec s náskokom 82 stotín sekundy pred Rakúšanom Felixom Oschmautzom, Grigar za českým súperom zaostal o 1,59 s.

Adam Gonšenica obsadil 20. priečku, o 15-členné finále ho obrali dve dvojsekundové penalizácie. Od postupu ho delilo 3,15 sekundy. „S dvoma dotykmi sa do finále nepostupuje. Mrzí ma, že som možno trochu sklamal fanúšikov, ale pocitovo sa mi jazdilo dobre,“ zhodnotil v prenose JOJ Šport.

Chyba v semifinále

Martin Halčin mal síce len jeden „ťuk“, no po vážnej chybe obsadil až predposlednú 29. priečku. „Všetko má svoju mieru a už to, že som sa dostal do reprezentácie, mohol som štartovať doma a dostal som sa do semifinále, to si veľmi vážim. Mrzí ma však chyba v semifinále,“ poznamenal.

Halčina počas nasledujúceho týždňa čaká kontrola operovaného ramena u lekára a isto vynechá prvé kolo Svetového pohára v Prahe (10. – 12. júna).

Finále K1Ž je na programe o 12.06 h, finále K1M o 12.41 h. V sobotu sa ešte od 15.40 h uskutoční kvalifikácia v extrémnom slalome. V nedeľu budú o medaily bojovať kanoistky aj kanoisti a cenné kovy rozdajú po vyraďovacích jazdách aj v extrémnom slalome.

Viac k témam: Majstrovstvá Európy, Majstrovstvá sveta MS vo vodnom slalome
Zdroj: Webnoviny.sk – Mintálová sa stala majsterkou Európy v kajaku žien, Grigar tiež vo finále © SITA Všetky práva vyhradené.