Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik sa opäť postaví pred súd, obžalovaný je aj „Pán X“

0
Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik sa opäť postaví pred súd, obžalovaný je aj „Pán X“

4.7.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je právoplatne odsúdený na trest osem rokov väzenia, sa má v septembri znovu postaviť pred súd.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu, ten na 6. a 7. septembra na pracovisku v Banskej Bystrici vytýčil hlavné pojednávanie, v ktorom je Kováčik obžalovaný spolu s Petrom K. prezývaným „Pán X“.

Kým bývalý šéf Úradu špeciálnej prokuratúry je obžalovaný z prijímania úplatku, Peter K. je obžalovaný z podplácania.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku podplatil Kováčika sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája tohto roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.

Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Viac k témam: Súdy, Úplatok
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik sa opäť postaví pred súd, obžalovaný je aj „Pán X“ © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie