Máš už svoj podnikateľský plán?

0
Máš už svoj podnikateľský plán?

Chodí ti po rozume myšlienka vhodná na podnikanie? Napíš si ju na papier. Alebo si rovno v počítači otvor jeden nový súbor a začni ju rozvíjať. 

Ak preferuješ dokonalý nástroj, ktorý ti s tvorbou maximálne pomôže, existuje na to nejeden profesionálny program, ktorý ťa podporuje nielen pri tvorbe plánu, ale aj počas jeho napĺňania, čiže pri samotnom podnikaní. Je tiež nápomocný, ak chceš svoj plán ďalej predkladať potenciálnym sponzorom.

Už máš teda skoro ideálnu ideu. Načarbala si okolo nej omáčku a miešala si, brainstormovala… Malo to kopec malých podotázok a ďalších nápadov okolo toho… Veríš svojej myšlienke? Tak poď do toho! Teraz to potrebuješ učesať. Dať tomu formu a logiku.

Biznis plán je mapa pre tvoje podnikanie

Biznis plán ti pomôže lepšie uchopiť celú situáciu okolo tvojej idey. Pre veľkolepý projekt bude mapou, v ktorej sa vždy zorientuješ. Pri jeho písaní sa ti otvoria ďalšie a ďalšie možnosti a na vlastné očí uvidíš, aký má tvoja myšlienka potenciál, koľko by si chcela zarobiť a čo musíš ešte lepšie naplánovať a detailnejšie rozobrať.

Dobrý podnikateľský plán ťa nasmeruje a upevní tvoje ciele, ktoré chceš dosiahnuť. Plán je individuálnou záležitosťou a obsahovo sa líši aj druhom podnikania, do ktorého ideš. Je napríklad rozdiel medzi biznis plánom pre podnikanie na farme, alebo s fitnes či akýmkoľvek servisom. Každý plán zahŕňa iné požiadavky. Pomôcť pri písaní ti môžu reálne príklady v rôznych druhoch podnikania. Našli sme stránky, kde je ich množstvo a sú prehľadne zoradené do rôznych kategórií. Zároveň sú dobrou inšpiráciou a pomôžu ti myslieť na všetky možné aspekty podnikania.

Pri písaní plánu si môžeš vytvoriť svoj vlastný od nuly alebo použiť už existujúcu šablónu. Na internete existuje veľa dobrých šablón k dispozícii na stiahnutie. Odporúčame ti pri pohľade na niekoľko z nich vybrať si takú, ktorá sa ti bude najviac hodiť pre tvoje vlastné podnikanie. Portál Začíname podnikať ponúka veľmi jednoduchú šablónu, v ktorej sa krásne zorientuješ a dôkladným zodpovedaním všetkých otázok budeš mať omnoho jasnejšiu predstavu.

biznis plán, káva, počítač, plán
Zdroj: Pexels

Vo všeobecnosti by v tvojom biznis pláne nemal chýbať:

  • Zámer, čiže zhrnutie alebo základný popis podnikateľskej idey
  • Popis tvojho produktu alebo služby
  • Ciele, ktoré chceš podnikaním dosiahnuť
  • Prieskum trhu, kto je tvoj zákazník
  • Dôležitá je reálna finančná prognóza. Aká bude vstupná investícia? Potrebné je vytvoriť si cash-flow plán a sústrediť sa pritom na kľúčový faktor v podnikaní: Z čoho budeš mať zisk?

Podnikateľský plán by mal pokrývať všetky dôležité informácie o tvojej firme vrátane dôvodu, prečo chceš podnikať. Tvoje ciele a nástrel finančnej prognózy. Uvažuj, čo tvoju firmu odlišuje od konkurencie. Kto sú tvoji zákazníci? Na ktorú časť trhu cieliš? A kľúčová otázka: Aké finančné zdroje potrebuješ?

Podnikateľský plán by mal byť po každej stránke realistický, najmä ak ho chceš použiť aj na získanie finančných prostriedkov. Čím detailnejší je plán, tým lepšie si pripravená na reálne podnikanie.

Máš už svoj podnikateľský plán?

Prečítajte si viac informácií o tom, čo je dôležité pre podnikanie a ako začať podnikať (aj bez peňazí)

Foto na titulke: AudioJungle.net

žiadne príspevky na zobrazenie