Pravidlo 60-30-10 pri výbere vhodných farebných kombinácií do interiéru

0
Pravidlo 60-30-10 pri výbere vhodných farebných kombinácií do interiéru

Pestrá variabilita odtieňov otvára možnosti výberu farebných kombinácií do interiéru dokorán. Byt, dom alebo pracovňu si môžeme zariadiť v akýchkoľvek farbách, ktoré odrážajú našu osobnosť a vnášajú do priestoru harmonické vibrácie. Pomôže nám pri tom osvedčené dizajnérske pravidlo 60-30-10.

Pravidlo 60-30-10 sa v interiérovom dizajne zaužívalo ako praktická pomôcka, ktorá pomáha pri výbere farieb a ich následnom zakomponovaní do miestnosti. Cieľom je zladiť jednotlivé odtiene tak, aby pôsobili funkčne, vyvážene a harmonicky, nakoľko voľba nesprávnych farieb a ich nevhodné použitie môže mať negatívny dopad na našu náladu, koncentráciu či duševné rozpoloženie. To sa môže následne prejavovať zníženou kvalitou spánku, nesústredenosťou či horšími pracovnými výkonmi.Foto: Pixabay

Pravidlo pre každého

K využitiu tejto pomôcky v praxi nie sú potrebné dizajnérske skúsenosti ani znalosti bytového dizajnu. Metódu 60-30-10 môže vyskúšať každý majiteľ či užívateľ nehnuteľnosti bez ohľadu na to, o aký bytový alebo kancelársky priestor ide. Pri jej uplatnení sa stačí riadiť optimálnym rozložením farieb v približnom percentuálnom pomere. Pomer 60-30-10 sa nevzťahuje len na steny, ale na celú miestnosť vrátane nábytku, podláh, bytových textílií a malých dekoračných doplnkov.

60 – dominantná farba

Prvý z trojice zvolených odtieňov plní funkciu hlavnej farby. V priestore zohráva dominantnú úlohu a udáva „tón“ vytvorenej atmosfére. Napriek tomu, že je dominantnou farbou, objavuje sa skôr v pozadí. Aplikuje sa najmä na steny a podlahy a najväčšie kusy nábytku. Ak je daný priestor zariadený v minimalistickom štýle iba s najpotrebnejším nábytkom bez nadbytočných doplnkov, postačí ju použiť na stenách.

30 – sekundárna farba

Kľúčovú úlohu v priestore má aj tzv. sekundárna farba. Tá síce neplní takú dôležitú funkciu ako hlavná farba, no miestnosť bez nej by mohla pôsobiť príliš fádne a monotónne. Do izby vnáša primerané spestrenie a dopĺňa dominantný odtieň. Jej pomer má byť zhruba polovičný. V prípade aplikovania iba 2 farieb môže byť približne o 5-10 % väčší, aby vytvoril výraznejší kontrast. Sekundárna farba sa využíva na závesoch, stoličkách či menších stolíkoch. Ak ladí s dominantnou farbou napriek tomu, že sa od nej odlišuje, môže sa použiť aj na podlahách.

10 – doplnkový akcent

Tretia farba, ktorá slúži ako imidžový doplnok a oživenie priestoru, nie je nutná. Jedná sa len o doplnkový akcent, ktorý má v miestnosti minimálne zastúpenie. Napriek tomu môže zmeniť charakter celej izby, či už zvýrazniť nejaký detail alebo urobiť priestor viac neutrálnym. Tretia farba sa v interiéroch objavuje v podobe svietidiel, obrazov, vankúšov či doplnkov na stoloch a vo vitrínach. Doplnkový akcent by mal ladiť s hlavnou aj sekundárnou farbou, aby spoločne vytvárali pútavý a harmonický jednoliaty celok.

Osvedčené kombinácie farieb:

– modrá(60)-zelená(30)-sivá(10)

– hnedá(60)-zelená(30)-biela(10)

– žltá(60)-biela(30)-tyrkysová(10)

– oranžová(60)-hnedá(30)-biela(10)

– biela(60)-čierna(30)-metalická(10)

– fialová(60)-biela(30)-strieborná(10)

– olivová(60)-hnedá(30)-krémová(10)

– 2 pastelové farby s doplnkovou bielouFoto: Pixabay

Jednotlivé farebné variácie sa môžu kombinovať rôzne. Niektoré z nich sa zaobídu bez tretej doplnkovej farby, k iným sa môže pridať aj štvrtý odtieň. Pri výbere farieb sa riaďte vlastnou intuíciou a vyberajte si odtiene, ktoré na vás pôsobia pozitívne. Individuálny vkus zohľadnite aj pri voľbe pomeru jednotlivých farieb. Pravidlo 60-30-10 plní len poradnú úlohu a nemusí byť uplatnené v presnom percentuálnom pomere.

Foto na titulke: Pixabay

Prečítajte si aj: Tipy, ako uplatniť upcykláciu pri zariaďovaní bývania

žiadne príspevky na zobrazenie