Mozambik: Ľudia utekajú do buše, aby si zachránili život

0
Mozambik: Ľudia utekajú do buše, aby si zachránili život
MSF mental health activities include conversation circles, theatre, football matches, dancing and singing. “We try to understand what their lives were like before they escaped,” says a member of the mental health team.

Neštátna ozbrojená skupina zaútočila 24. marca 2021 na mesto Palma v severnej provincii Cabo Delgado v Mozambiku (východná Afrika).

  • Boje vyhnali z domovov desiatky tisíc ľudí. Niektorí sa snažia dostať do Tanzánie alebo sa schovávajú v buši. Iní zomierajú po ceste od hladu alebo dehydratácii.
  • Vysileným ľuďom pomáhajú Lekári bez hraníc v mestách Mueda, Nangade, Montepuez, Macomia a Pemba. V meste Palma, kde boje prepukli, nie sú ani v minulosti neboli prítomné  tímy organizácie práve z bezpečnostných dôvodov.
  • Len v táboroch a komunitách okolo mesta Montepuez sa momentálne nachádza až  50 tisíc vysilených ľudí

Vysilení ľudia prichádzajú roztrasení do mesta Montepuez a v úplnom šoku z toho, čoho boli svedkami. Pri popisovaní svojej situácie, plačú. Jeden človek mi povedal: „Zabili už mnoho ľudí, zabili Palmu.“ Utiekli do buše, aby si zachránili život. Išli deň, noc, skoro štyri alebo päť dní,“ popisuje situáciu psychologička Lekárov bez hraníc, Amparo Vilasmil, ktorá je súčasťou tímu v meste Montepuez. Ide o druhé najľudnatejšie mesto v provincii a jedna z destinácií, kde ľudia utekali pred nedávnymi útokmi.

Behom posledných pár dní až 400 ľudí prišlo vyhľadať pomoc a bezpečie. Tretinu z nich tvorili deti. Prichádzajúci komunikovali Lekárom bez hraníc, že do mesta Montepuez dorazí ešte veľa ľudí. „Mnohí videli po ceste veľa mŕtvych mužov, žien a detí. Zomreli od hladu či od smädu. Jediným zdrojom tekutín bola znečistená rieka. Ľudia pre útek obvykle zvolili hlavnú cestu. Kvôli bezpečiu však prespávali v lesoch. Vyhýbali sa dedinám. Prežívali na tom minime, čo našli,“ dodáva Vilasmil.

Ľudia utekajú na lodiach, dopravných prostriedkov aj pešo cez buš

Niektorí zo svojich domovov utekali už skôr. Práve kvôli bojom, ktoré oblasť zasiahli v predošlých mesiacoch. Ľudia sa údajne vydali rôznymi smermi. Nasadli na loď a plávali južným smerom, iní naopak utekali vnútrozemím cez buš až k hraniciam Tanzánie. Lekári bez hraníc sa domnievajú, že ich je ešte veľa schovávajúcich sa v okrajových častiach mesta Palma.

Jedným z prvých väčších miest, kam ľudia na úteku dorazia, je mesto Nangade, ktoré sa nachádza približne 130 km od Palmy. Tu môžu niektorí z nich dostať peniaze od svojich príbuzných, zaplatiť si dopravu a pokračovať ďalej do horského mesta Mueda, kontrolovaného vojskom. Iní pokračujú až do mesta Montepuez. Lekári bez hraníc majú obavy predovšetkým o tých, ktorí nemajú rodiny, čo by im pomohli s financovaním dopravných prostriedkov.

Títo ľudia sú totižto stále na ceste a to bez vody a jedla. Veľmi pravdepodobne dorazia v omnoho horšom stave. „Tvrdo pracujeme na tom, aby sme vedeli identifikovať trasy, po ktorých ľudia najčastejšie z Palmy utekajú. Chceme vedieť, kam smerujú. Dokážeme tak lepšie adaptovať náš zásah,“ približuje postup Lekárov bez hraníc v regióne psychologička Vilasmil.

Dehydratácia, bolesti svalov, zranenia a trauma

Tímu organizácie sú svedkami pomalého, ale neustáleho prílivu vysídlených ľudí, ktorí prišli o svoje domovy. Vykazujú mierne príznaky rôznych ochorení, bolesti svalov a drobné zranenia v dôsledku niekoľkodennej chôdze.

Fyzické šrámy však nie sú to jediné, čo tieto osoby trápi. Prítomné sú psychické traumy. Pracovníci Lekárov bez hraníc na mieste potvrdzujú, že všetci utekajúci sú úplne ochromení tým, čoho boli pri útokoch svedkami. Z tohto dôvodu organizácia na každej ceste vedenej do mesta Montepuez rozmiestnila tímy poskytujúce psychologickú starostlivosť.

Kontakt medzi štátnymi a neštátnymi ozbrojenými skupinami v oblasti Cabo Delgado v Mozambiku prebieha od roku 2017. Behom posledných mesiacov sa situácia ešte zhoršila. Podľa Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN vyhnalo násilie z domovov už viac ako 670 000 ľudí. Humanitárna pomoc nezvláda pokrývať potreby miestnych ľudí. Lekári bez hraníc taktiež upozorňujú na to, že nová vlna utečencov môže silne zaťažiť miesta, ktoré už v minulosti vysídlených ľudí prijali.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Cabo Delgado/Praha, 8. apríla 2021

Ilustračná foto: Psychologická starostlivosť poskytovaná vysídleným ľuďom zo strany Lekárov bez hraníc spočíva napríklad v konverzačných krúžkoch. ©Amanda Bergman_Lékaři bez hranic

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

 

žiadne príspevky na zobrazenie