Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb

0
Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb

24.5.2023 (SITA.sk) – Vysokopostaveného sudcu Ioannisa Sarmasa v stredu menovali dočasným gréckym premiérom. Stalo sa tak po tom, čo po parlamentných voľbách nedokázala vzniknúť nová grécka vláda.

Šesťdesiatšesťročný Sarmas vo štvrtok zloží prísahu a povedie úradnícku vládu, kým sa na budúci mesiac neuskutočnia nové voľby. Očakáva sa, že nové parlamentné voľby sa budú konať 25. júna. Tento termín však zatiaľ nikto formálne nepotvrdil.

V nedeľňajších voľbách zvíťazila konzervatívna strana Nová demokracia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.

Strana síce porazila svojho najväčšieho konkurenta, ľavicovú stranu Syriza, o 20 percentuálnych bodov, ale stále to nebolo dosť na získanie parlamentnej väčšiny. Nasledujúce voľby sa uskutočnia podľa iného systému, ktorý posilní víťaznú stranu.

Mitsotakis a lídri štyroch ďalších politických strán zastúpených v parlamente sa v stredu zišli na spoločnom stretnutí s prezidentkou Katerinou Sakellaropoulou, aby prediskutovali prípravy pre nadchádzajúce voľby.

Viac k témam: Grécka vláda, Parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: SITA.sk – Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu