Na Islande sa začala už tretia sopečná erupcia, zatvoriť museli aj známe geotermálne kúpele (video+foto)

0
Na Islande sa začala už tretia sopečná erupcia, zatvoriť museli aj známe geotermálne kúpele (video+foto)

8.2.2024 (SITA.sk) – Na juhozápade Islandu sa vo štvrtok začala už tretia sopečná erupcia od decembra. Islandský meteorologický úrad informoval, že erupcia odštartovala okolo 6:00 pozdĺž trojkilometrovej pukliny severovýchodne od hory Sundhnúkur, uviedol islandský meteorologický úrad.

Obyvateľov evakuovali už dávno

Erupcia je vzdialená zhruba štyri kilometre severovýchodne od mestečka Grindavík, ktorého 3 800 obyvateľov evakuovali ešte pred erupciou z 18. decembra.

More footage of the latest volcanic eruption near Grindavik, Iceland ??
| 8 February 2024 |#Iceland #Volcano #eruption #Grindavik #Reykjanespeninsula pic.twitter.com/t4GMb7KJUg— Disaster Tracker (@DisasterTrackHQ) February 8, 2024

Meteorologický úrad vysvetlil, že láva prúdi na západ a Grindavík ani elektráreň v oblasti nie je v bezprostrednom ohrození. Predstavitelia z civilnej obrany uviedli, že nikto by nemal v meste v čase erupcie byť, informoval štátny vysielateľ RÚV.

Keď sa začala erupcia, boli zatvorené aj známe geotermálne kúpele Modrá lagúna. Hostí bezpečne evakuovali, uviedol RÚV.

Namerali aj stovky malých zemetrasení

Meteorologický úrad už tento týždeň varoval pred možnou erupciou po tom, čo za ostatné tri týždne monitoroval nárast magmy pod povrchom. Od piatku v oblasti namerali stovky malých zemetrasení, ktoré vyvrcholili intenzívnou seizmickou aktivitou zhruba pol hodiny pred erupciou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Erupcia na Islande, láva začala vyvierať na povrch (fotografie)

Viac k témam: sopečná erupcia
Zdroj: SITA.sk – Na Islande sa začala už tretia sopečná erupcia, zatvoriť museli aj známe geotermálne kúpele (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu