Na územie Poľska dopadla raketa. Nemáme definitívny dôkaz, kto ju vypálil, povedal Duda (online)

16.11.2022 (Webnoviny.sk) – Poľské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že raketa, ktorá dopadla na územie Poľska v utorok o 15:40 a zabila dvoch ľudí v dedine Przewodów, bola ruskej výroby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zobraziť fotogalériu k článku:
Poľsko zasiahla ruská raketa (fotografie)

Hovorca poľského rezortu zahraničia Lukasz Jasina uviedol, že Varšava si predvolala ruského veľvyslanca v Poľsku, aby poskytol „okamžité podrobné vysvetlenie“ incidentu. Informuje o tom portál bbc.com.

Vyhlásenie poľského ministerstva zahraničia nehovorí, kto raketu odpálil. BBC dodáva, že zbrane ruskej výroby majú obe strany rusko-ukrajinského konfliktu. Dedina Przewodów leží pri poľských hraniciach s Ukrajinou severne od ukrajinského mesta Ľvov.

These are the only three images (so far) of projectile debris in #Przewodów. Despite best guesses, there is simply not enough information to make any decisive conclusions as to what made impact here… pic.twitter.com/POyXqt4DNn— The Intel Crab (@IntelCrab) November 15, 2022

Traja americkí predstavitelia uviedli, že predbežné hodnotenia naznačujú, že raketu, ktorá dopadla na poľské územie, odpálili ukrajinské ozbrojené sily proti prichádzajúcej ruskej rakete.

Tvrdenie o ukrajinskej zodpovednosti za dopad rakety na Poľsko je podľa Kyjeva konšpiračnou teóriou.

Aktivácia článku 4 NATO

Poľsko v súvislosti s dopadom rakety na jeho územie bude s vysokou pravdepodobnosťou na stredajšom stretnutí NATO v Bruseli aktivovať článok 4 Organizácie Severoatlantickej zmluvy. Povedal to poľský prezident Andrzej Duda. Článok 4 znamená konzultácie v rámci NATO. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Konáme veľmi pokojne. To, čo sa stalo, bolo jednorazovým incidentom. Neexistujú náznaky, že sa to zopakuje,“ povedal Duda. „V tomto okamihu nemáme definitívny dôkaz, kto vypálil túto raketu …s najväčšou pravdepodobnosťou to bola raketa ruskej výroby,“ konštatoval poľský prezident.

Reakcia ruského ministerstva

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení poprelo, že ruské rakety dopadli na poľské územie a správy, ktoré to tvrdia, označilo za „úmyselné provokácie“. „Tvrdenia poľských médií a predstaviteľov o údajnom dopade ruských rakiet v oblasti obce Przewodów sú úmyselnou provokáciou s cieľom eskalovať situáciu. Na ciele v blízkosti ukrajinsko-poľských štátnych hraníc neboli nijaké údery ruských rakiet. Trosky v dedine Przewodów, ktorú ukázali poľské médiá, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami,“ vyhlásil ruský rezort obrany. Informuje o tom web The Guardian.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval obyvateľov, aby zachovali pokoj. „Vyzývam všetkých Poliakov, aby tvárou v tvár tejto tragédii zachovali pokoj … Musíme prejaviť triezvosť a obozretnosť,“ povedal premiér po núdzovom zasadaní vlády vo Varšave.

Dodal, že Poľsko po tomto incidente zvýši stráženie svojho vzdušného priestoru. „Rozhodli sme o zvýšení bojovej pohotovosti vybraných jednotiek poľských ozbrojených síl s osobitným dôrazom na monitorovanie vzdušného priestoru,“ dodal Morawiecki. Informuje o tom portál bbc.com.

⚡️ The first video from the scene of the explosion in the Polish village of #Przewodów, Lublin Voivodeship, is published. pic.twitter.com/czcKYIxGVm— ZMiST (@ZMiST_Ua) November 15, 2022

Online (minúta po minúte)

 dopad rakety na územie Poľska a reakcie

10:59 Spojenci v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) vyšetrujú, ako na poľské územie blízko hranice s Ukrajinou dopadla raketa ruskej výroby a zabila dvoch ľudí. Veľvyslanci 30 členov aliancie sa v stredu v tejto veci stretávajú v Bruseli na mimoriadnych rokovaniach.

10:33 V súčasnosti sú v pohotovosti všetky národné aj aliančné obranné systémy, ktoré má Slovensko k dispozícii. Ako povedal minister obrany Jaroslav Naď, od začiatku roka sme bezprecedentne posilnili ochranu vzdušného priestoru.

„Ale budeme požadovať ďalšie systémy, ktoré budú ešte viac zaisťovať bezpečnosť pre občanov SR. Teraz máme systémy Patriot rozmiestnené na Sliači a v Malackách, ďalšie na východnom Slovensku a ja nevylučujem, že aj ďalšie strategické systémy budú smerovať na východné Slovensko,“ uviedol Naď.

Ako povedal, verí, že na Slovensku sa nestane podobný incident ako v Poľsku, no úplne vylúčiť sa to nedá. „Aj preto som opakovane aj v médiách upozorňovať na blízkosť letiska Užhorod a to, že Rusko by mohlo mať záujem útočiť na toto letisko. Ja som veľmi intenzívne vyzýval, aby sa od takýchto aktivít upustilo už v marci, keď sa tak malo udiať. Dúfam, že sa to nestane ani v budúcnosti, ale ľudia by mali byť obozretní,“ povedal minister obrany.

10:15 Slovensko má zabezpečený vzdušný priestor ako nikdy predtým v histórii. Vzhľadom na utorkový dopad rakiet na územie Poľska však bude žiadať ďalšie obranné systémy. Povedal to v stredu premiér Eduard Heger na tlačovom brífingu k reakcii na incident v Poľsku, ktorý si podľa doterajších informácií vyžiadal dve obete. V stredu zasadá o 10:00 Severoatlantická rada. „Je prirodzené, že bude na stole požiadavka na posilnenie vzdušného priestoru krajín, ktoré sú prihraničné,“ skonštatoval.

Heger zdôraznil, že okolnosti utorkového incidentu sú predmetom vyšetrovania, dnes sa však už dá s istotou konštatovať, že Rusko sa z neho nemôže vyviniť, keďže je v tomto konflikte agresorom.

„Bez toho, že Rusko v utorok spustilo najmasívnejší raketový útok na Ukrajinu, by tento incident nebol. Či už to bola, alebo nebola jeho raketa, Rusko podniká masívne útoky a Ukrajina sa musí brániť,“ povedal Heger. Riziko, že podobný incident sa stane aj u nás, podľa premiéra bude, kým je Rusko vo vojne s Ukrajinou, pretože sme susedná krajina. Zároveň však dodal, že Slovensko urobí všetko pre to, aby sa tak nestalo.

9:54 Reakcia premiéra Eduarda Hegera a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Káčera a ministra obrany Jaroslava Naďa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:38 Tvrdenie o ukrajinskej zodpovednosti za dopad rakety na Poľsko je podľa Kyjeva konšpiračnou teóriou.

9:24 Poľsko v súvislosti s dopadom rakety na jeho územie bude s vysokou pravdepodobnosťou na stredajšom stretnutí NATO v Bruseli aktivovať článok 4 Organizácie Severoatlantickej zmluvy. Povedal to poľský prezident Andrzej Duda.

8:45 Traja americkí predstavitelia uviedli, že predbežné hodnotenia naznačujú, že raketu, ktorá dopadla na poľské územie, odpálili ukrajinské ozbrojené sily proti prichádzajúcej ruskej rakete.

8:22 Lídri krajín G7, Európskej únie, Španielska a Holandska, ktorí sa počas summitu G20 na indonézskom ostrove Bali na podnet prezidenta USA Joea Bidena stretli na núdzovom zasadaní, odsúdili utorkové raketové útoky Ruska proti ukrajinským mestám a infraštruktúre. Zároveň diskutovali o explózii na východe Poľska pri hraniciach s Ukrajinou.

„Ponúkame úplnú podporu a pomoc prebiehajúcemu poľskému vyšetrovaniu,“ uviedli vo vyhlásení a dodali, že zostanú v úzkom kontakte, aby rozhodli o patričných ďalších krokoch. Informuje o tom portál news.sky.com. „Opäť potvrdzujeme našu pevnú podporu Ukrajine a ukrajinskému ľudu, ktorý čelí pokračujúcej ruskej agresii, a našu pokračujúcu pripravenosť dosiahnuť, aby sa Rusko zodpovedalo, za svoje nehanebné útoky na ukrajinskú spoločnosť,“ dodali lídri.

7:58 Americký prezident Joe Biden, ktorý je na summite organizácie G20 na indonézskom ostrove Bali, zvolal núdzové rokovanie lídrov organizácie G7. Dôvodom je to, že Poľsko uviedlo, že na jeho územie dopadla raketa ruskej výroby a zabila dvoch ľudí. Členmi G7 sú USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Veľká Británia a Japonsko.

7:44 Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom v súvislosti so správami o dopade rakety na územie Poľska pri jeho hraniciach s Ukrajinou. Raketa zabila dvoch ľudí. „Znova som zdôraznil solidaritu Spojeného kráľovstva s Poľskom,“ uviedol Sunak na mikroblogovacej sieti Twitter. Dodal, že jeho krajina bude koordinovať svoje kroky so spojencami v rámci NATO. Informuje o tom portál bbc.com.

7:36 Po správach o tom, že na územie Poľska dopadli ruské rakety a zabili dvoch ľudí, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že o explózii hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. „Vyjadril som sústrasť v súvislosti s úmrtiami. NATO situáciu monitoruje a spojenci úzko konzultujú. Dôležité je, aby sa zistili všetky fakty,“ uviedol Stoltenberg. Informuje o tom portál bbc.com.

7:28 Estónske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že najnovšie správy z Poľska sú nanajvýš znepokojujúce. „Konzultujeme s Poľskom a ďalšími spojencami. Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO. Prejavujeme úplnú solidaritu s našim blízkym spojencom Poľskom,“ uviedlo ministerstvo zahraničia na mikroblogovacej sieti Twitter. Informuje o tom web The Guardian. „Zločinný ruský režim odpálil rakety, ktoré cielia nielen na ukrajinských civilistov, ale dopadli aj na územie NATO v Poľsku,“ uviedol na Twitteri lotyšský minister obrany Artis Pabriks. „Lotyšsko úplne stojí pri poľských priateľoch a odsudzuje tento zločin,“ dodal.

7:14 Maďarský premiér Viktor Orbán v reakcii na zastavenie prepravy ropy cez ropovod Družba a dopad rakiet na územie Poľska zvolal Radu obrany krajiny. Na mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Informuje o tom web The Guardian.

7:09 Americká Národná bezpečnostná rada ešte v utorok uviedla, že nemôže potvrdiť správy, podľa ktorých na poľské územie dopadli ruské rakety, a zhromažďuje ďalšie informácie. „Videli sme tieto správy prichádzajúce z Poľska a s poľskou vládou spolupracujeme na zhromažďovaní ďalších informácií. V tejto chvíli nemôžeme potvrdiť tieto správy alebo ktorékoľvek podrobnosti. Zistíme, čo sa stalo, a rozhodneme, aké budú patričné ďalšie kroky,“ uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonová. Informuje o tom web The Guardian.

7:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) v súvislosti s dopadom rakety ruskej výroby na územie Poľska.

Viac k témam: Maďarský premiér, poľský premiér, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Na územie Poľska dopadla raketa. Nemáme definitívny dôkaz, kto ju vypálil, povedal Duda (online) © SITA Všetky práva vyhradené.