Na trh prichádza „eko“ mäso zo skúmavky

0
Na trh prichádza „eko“ mäso zo skúmavky

Hlasov, ktoré upozorňujú na dopady potravinárskeho priemyslu na životné prostredie, neustále pribúda. Niektorí kritici tak začali stále vážnejšie hovoriť o možnosti vyrábať vybrané potraviny v laboratóriách. V prípade mäsa sa takáto myšlienka stala realitou.

Práve mäso patrí do zoznamu potravín, ktoré najviac zaťažujú životné prostredie. V spojitosti s nehumánnymi praktikami niektorých veľkochovateľov a spracovateľov tak postupne narastá záujem o ľudskejší a ekologickejší spôsob jeho spracovania. Po rokoch štúdií a výskumov to vyústilo do spustenia niekoľkých projektov, vďaka ktorým sa mäso zo skúmavky stane bežne dostupnou potravinou.

Foto: www.pixabay.com

Laboratórne mäso nie je žiadnou novinkou

Aj keď ohlásená expanzia laboratórneho mäsa sa začala až v roku 2020, prvé mäsité výrobky boli v praxi otestované dávnejšie. Údajne prvým jedlom tohto druhu bol hamburger s mäsom zo zvieracích buniek pripravený na univerzite v Maastrichte ešte v roku 2013. Jeho výroba však stála až 20 000 dolárov, čím sa príprava ďalších hamburgerov rýchlo skončila. Neskôr prišli ďalšie pokusy, ktoré ale takisto nezaznamenali väčší úspech.

Prelom v mäsopriemysle priniesol rok 2020

Situácia ohľadom vývoja laboratórneho mäsa sa výrazne zmenila v druhej polovici roka 2020. Práve tento rok sa v oblasti mäsopriemyslu zapíše do histórie ako prelomový. „Eko“ mäso zo skúmavky sa totiž začalo podávať v prvých reštauráciách, čím sa zrejme definitívne zahájil jeho vstup na trh. Samozrejme, úspech celého projektu závisí od ohlasov, ktoré prídu od hostí týchto reštaurácií. V prípade, že chuť, kvalita a trvácnosť mäsa splní očakávané nároky a jeho výrobná cena bude primeraná, na ceste za celosvetovou expanziou mu už nebude nič brániť.

Ako prebieha výroba mäsa zo skúmavky?

Dlhoročné výskumy odhalili viacero možností, ako toto umelé mäso vyrábať. Väčšina z nich sa opierala o použitie špeciálneho bioreaktora, v ktorom sa dá vytvoriť optimálne prostredie na pestovanie živočíšnych buniek. Tie boli prostredníctvom tzv. biopsie odobraté zo živých nezabitých zvierat a vložené do skúmaviek umiestnených v bioreaktore. V ňom tieto bunky rástli a za pridávania vybraných rastlinných zložiek sa postupne menili na bielkoviny, ktoré sa následne spracovali do hotového mäsitého produktu.

Na „eko“ mäso do Izraela alebo Singapuru

Po finálnej úprave môže ísť hotový mäsitý produkt rovno na tanier. Zatiaľ sa tak deje v jednej izraelskej reštaurácii a prvé testy prebiehajú v Singapure. Výroba „eko“ mäsa sa však pomaly spúšťa aj v ďalších štátoch, takže je iba otázkou času, kedy ho bude možné ochutnať aj inde.   

Izrael – Práve Izrael je akýmsi priekopníkom laboratórneho mäsa. Hneď dve jedlá z umelej kuraciny začala od novembra ako prvá podávať reštaurácia The Chicken. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch druhov kuracích pŕs, ktorých prípravu môžu sledovať na vlastné oči. Navyše, majitelia reštaurácie prišli na úvod s možnosťou ochutnať takéto jedlo úplne zadarmo.

Singapur – V Singapure je situácia iná. Tam sa začnú jedlá s laboratórnym mäsom podávať vo viacerých reštauráciách, pričom mäsité „eko“ špeciality budú o niečo drahšie ako klasická kuracina. Jedlá by ale mali výrazne zlacnieť po tom, čo sa výroba umelého mäsa rozbehne vo väčšom. Následne by malo byť dostupné aj v maloobchodoch, nielen v reštauráciách.

Nielen v hoteloch a v reštauráciách, ale aj v bežných predajniach by sme sa mali s mäsom zo skúmavky začať stretávať aj v Európe. Stať by sa tak malo už v najbližších rokoch. EÚ totiž dávnejšie avizovala zámer postupného prechodu na laboratórne mäso, ktoré by mohlo do 30 rokov tvoriť až pár desiatok percent všetkého mäsa na trhu v členských štátoch. 

Foto na titulke: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: Ekologické nakupovanie: Ako na udržateľnú a etickú módu?

žiadne príspevky na zobrazenie