Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

CESTOVANIE MAGAZÍN ŠPORT ZAUJÍMAVOSTI

Najlepšie lyžiarske strediská na svete

Zdieľať

Vysokohorské strediská v jednotlivých krajinách majú prvú väčšiu snehovú nádielku za sebou. S tým sa naplno rozbehla aj aktuálna lyžiarska sezóna. Tá je už v plnom prúde aj v tých najväčších, najkrajších a najlepšie vybavených lyžiarskych areáloch, aké vo svete nájdeme.  

Whistler Blackcomb (Britská Kolumbia, Kanada)

Kanadské stredisko vzdialené približne 120 kilometrov od mesta Vancouver sa po spojení 2 samostatných stredísk stalo najväčším v Severnej Amerike. Tomu zodpovedá aj vybavenie, ktoré ponúka množstvo služieb a zábavných atrakcií. Návštevníkov nečakajú len zjazdovky situované hneď vedľa ubytovacích zariadení. V rámci pobytu si môžu vyskúšať aj jazdu na snežných skútroch, bungee jumping alebo psie záprahy.

Aspen (Colorado, USA)

Zo severoamerických lyžiarskych stredísk sú vysoko hodnotené aj všetky 4 hlavné lyžiarske areály v Aspene, ktorý je kvôli realitnej ponuke plnej domov známych celebrít považovaný za akýsi „vysokohorský Hollywood“. Najstarším zo stredísk je Aspen Mountains, najväčším zas Snowmas. Pre tých, ktorí milujú riziko a adrenalín, bude vhodnou voľbou najstrmší areál Highlands, kde sa dá lyžovať v nadmorskej výške viac ako 2400 m. n. m. Pre začiatočníkov a rodiny s deťmi je ako stvorený štvrtý areál Buttermilk.

St. Anton am Arlberg (Rakúsko)

Za kvalitnou lyžovačkou obohatenou o nádherné vysokohorské prostredie netreba cestovať tisícky kilometrov. V rebríčkoch zostavovaných cestovateľskými magazínmi sa ako účastník TOP 10 najlepších lyžiarskych stredísk na svete pravidelne objavuje St. Anton am Arlberg. Rakúsky areál v nadmorskej výške 1304 m. n. m. je jednou z kolísok zjazdového lyžovania. Dnes ponúka 130 kilometrov detských aj dospeláckych tratí rozdelených podľa náročnosti.

Val d´Isere (Francúzsko)

Zhruba o 20 km väčšiu lyžiarsku plochu, na ktorej premáva až 40 vlekov, ponúka francúzske stredisko Val d´Isere. Vysokohorská dedinka vychovala viacero úspešných športovcov, ktorí v nej našli ideálne podmienky na zjazdové lyžovanie, snowboarding aj freestyle. Celý areál je zasadený do atraktívneho horského prostredia neďaleko talianskych hraníc, čo k návšteve láka aj cudzincov prichádzajúcich z Apeninského polostrova.

Foto: Wikimedia

Courchevel (Francúzsko)

Francúzske Alpy sú domovom viacerých areálov, ktoré sú v rebríčkoch najlepších lyžiarskych stredísk na popredných miestach. Ďalším z nich je Courchevel, ktorý sa preslávil ako kolíska francúzskych zimných športov. Tvorí ho až 5 samostatných areálov, pričom každý z nich sa nachádza v inej nadmorskej výške. Najdlhšia z viac ako 90 zjazdoviek má dĺžku 9 kilometrov. Stredisku nechýba vlastné letisko vybudované za účelom zvýšenia návštevnosti prominentov, ktorí tu majú k dispozícii luxusné hotely, reštaurácie aj obchodné prevádzky.

Zermatt (Švajčiarsko)

Švajčiarsky alpský raj s viac ako 350 kilometrami tratí ponúka lyžovačku takmer celý rok. Umožňuje to nadmorská výška od 1600 do 3800 m. n. m. a s tým spojené priaznivé snehové podmienky. Celé stredisko je obklopené niekoľkými alpskými vrcholmi s výškou nad 4000 m. n. m. Aj preto sa švajčiarsky Zermatt ako najvyššie položené lyžiarske stredisko v Európe často označuje za miesto s najkrajšou panorámou (nielen) vo Švajčiarsku.

Foto: www.pixabay.com

Aj keď prevádzka mnohých lyžiarskych stredísk je už druhý rok poznačená epidemiologickou situáciou vo svete, vo väčšine z nich sa riadne lyžuje. Návštevníci prichádzajúci za kvalitnou lyžovačkou v nich môžu využiť aj ďalšie služby, či už s istými obmedzeniami alebo v plnom režime. Aj vďaka tomu tieto areály prežijú a s príchodom ďalšej sezóny budú naďalej patriť medzi najlepšie lyžiarske strediska na svete.

Zoznam uvedených lyžiarskych stredísk nie je oficiálnym rebríčkom. Ide o ľubovoľný výber lokalít, ktoré sa pravidelne objavujú vo viacerých zoznamoch najkrajších, najväčších alebo najlepšie vybavených lyžiarskych areálov na svete. 

Prečítajte si aj: Vlhová už po tretí raz ovládla anketu Športovec roka

Zdroj: skimag.com, planetware.com, oxfordski.com, europeanbestdestinations.com

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

Zanechaj nám svoj komentár