Najmenšie štáty Európy a čo v nich navštíviť?

0
Najmenšie štáty Európy a čo v nich navštíviť?

Žije v nich iba niekoľko tisíc obyvateľov a ich rozloha nezaberá viac ako pár desiatok alebo stoviek km². Napriek tomu sú najmenšie európske štáty vyhľadávanými cieľmi. Status „miništátu“ im nebráni, aby návštevníkom ukázali mnoho atraktívnych lokalít meniacich obyčajný výlet na nezabudnuteľný zážitok.

Vatikán

Pápežskému mestskému štátu v srdci Ríma sa neušlo iba európske prvenstvo. S rozlohou 0,44 km² je aj najmenším štátom sveta. Jeho populáciu tvorí samotný pápež, členovia Švajčiarskej gardy, niekoľko biskupov a personál starajúci sa o chod štátu a život v jeho budovách. Práve tie patria medzi najnavštevovanejšie miesta na celom starom kontinente.

Najkrajšie miesta vo Vatikáne:

– Námestie sv. Petra

– Bazilika sv. Petra

– Apoštolský palác

– Vatikánske záhradyNámestie sv. Petra, Foto: Pixabay

Monako

Mestským štátom, ktorý patrí medzi najmenšie na svete, je aj Monako. Miništátik na pobreží Stredozemného mora zaberá rozlohu cez 2 km². Na rozdiel od Vatikánu v ňom žijú tisíce ľudí. Počet obyvateľov dosahuje vyše 30 000, čo radí Monako medzi krajiny s najväčšou hustotou zaľudnenia. Centrom diania v kniežatstve je Monte Carlo plné kasín a luxusných jácht.

Najkrajšie miesta v Monaku:

– Opera House v Monte Carlo

– historická štvrť Monaco Ville

– obchodná ulica Avenue de la Costa

– palác monackého kniežaťa Palais du Prince

– exotická záhrada Jardin Exotique v časti Fontvieille

– morské akvárium Musée océanographique de MonacoFoto: Pixabay

San Maríno

Rozloha San Marína dosahuje už dvojcifernú hodnotu. Na ploche 61 km² žije vyše 30 000 obyvateľov, ktorým sa ušla pocta obývať jednu z najbohatších a ekonomicky najstabilnejších krajín Európy. Vznik štátu, ktorý sa delí na viacero administratívnych častí na čele s hlavným mestom San Maríno, sa datuje do 4. storočia nášho letopočtu.

Najkrajšie miesta v San Maríne:

– radnica Palazzo Pubblico v hlavnom meste

– historický kostol Basilica del Santo Marino

– múzeum známok na námestí Piazza della Liberta

– vrch Monte Titano s 3 historickými sanmarínskymi pevnosťamiFoto: Pixabay

Lichtenštajnsko

Vyše 30-tisícový stredoeurópsky miništát si ukrojil približne 160 km² územia pod Alpami a v údolí rieky Rýn. Obe oblasti lákajú do Lichtenštajnska tisíce turistov z rôznych kútov Európy. Krajina je rozdelená na 11 administratívnych celkov, medzi ktorými má najsilnejšie postavenie hlavné mesto Vaduz. 

Najkrajšie miesta v Lichtenštajnsku:

hrad Gutenberg s hradnými záhradami nad dedinkou Balzers

– pohorie Rätikon s najvyšším vrchom Grauspitz (2599 m. n. m.)

– hraničný drevený most Alte Rheinbrücke vedúci do Švajčiarska

– podhorská dedina Triesenberg a cesta na vrchol hory FürstensteigGutenberg, Foto: Pixabay

Malta

Ďalšia z najmenších európskych krajín sa rozprestiera na stredomorskom súostroví s celkovou rozlohou 316 km². Celý štát obýva viac ako 400 000 ľudí. Väčšina z nich žije na najväčšom ostrove s rovnomenným názvom Malta, ktorý zaberá až 246 km². Obývané oblasti členského štátu EÚ dopĺňajú ostrovy GozoComino.

Najkrajšie miesta na Malte:

– pobrežné útesy Dingli

– zátoka Ghajn Tuffieha

– historické mesto Mdina

– rybárske mestečko Marsaxlokk

– praveký chrámový komplex Hagar QimMarsaxlokk, Foto: Pixabay

Andorra

Malé kniežatstvo medzi Španielskom a Francúzskom je domovom vyše 70 000 obyvateľov. Poloha jedného z najmenších štátov sľubuje dovolenku, ktorá ulahodí milovníkom podhorskej prírody. Územie s rozlohou necelých 470 km² je súčasťou Pyrenejí, ktoré skrášľujú panorámu celého štátu spravovaného súčasne Španielskom aj Francúzskom. Vďaka jeho bohatej histórii siahajúcej do 13. storočia sa tu zachovali vzácne pamiatky.

Najkrajšie miesta v Andorre:

– Sanktuárium Meritxell

– obchodná ulica Avenida Meritxell

– kamenný kostol Sant Climent de Pal

– Námestie princa Benllocha v hlavnom meste Andorra la VellaFoto: Pixabay

Medzi najmenšie európske štáty patrí aj Luxembursko. V porovnaní s uvedenými krajinami má niekoľkonásobne väčšiu rozlohu a jeho počet obyvateľov prekračuje 500 000, čo ho podľa neoficiálnych kritérií vylučuje zo zoznamu tzv. miništátov. Miniatúrnou veľkosťou disponuje aj Gibraltár, no územie s rozlohou vyše 6 km² nie je samostatným štátom.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie