Najšikovnejšie špiónky, ktoré ovplyvnili vývoj najväčších vojen

0
Najšikovnejšie špiónky, ktoré ovplyvnili vývoj najväčších vojen

Sledovanie, získavanie informácií, príprava sabotážnych akcií, to všetko je bežná súčasť vojnových konfliktov. Minulosť opakovane potvrdila, že kto viedol lepšiu špionáž, ten sa postavil na stranu víťazov. Nemalou mierou k tomu prispeli ženy, ktoré sa takejto úlohy dokázali zhostiť lepšie ako mnohí muži.

Tajné služby si na špionáž najímali a stále najímajú ženy z viacerých dôvodov. Okrem toho, že nevzbudzujú také podozrenie, ich najväčšou zbraňou je šarm a príťažlivosť, vďaka ktorej si špiónky dokážu získať dôveru vysoko postavených mužov a následne z nich vytiahnuť prísne tajné informácie. Často to viedlo až k obratom v priebehu vojen, ktorých výsledky boli prácou najšikovnejších žien pracujúcich v utajení ovplyvnené viac, než si dokážeme predstaviť.

Elizabeth Van Lew (USA)

Prvé väčšie špionážne akcie v novodobých vojnových konfliktoch v ženskom podaní prebehli počas Americkej občianskej vojny. V tej zohrala dôležitú úlohu práve Elizabeth Van Lew, ktorá síce žila na juhu vo Virgínii, no tajne pomáhala zajatým vojakom Únie. Tým nosila do skladu, kde boli uväznení, jedlo. Niektorým pomáhala aj pri úteku, pričom na cestu im zvykla „pribaliť“ cenné informácie o plánovaných krokoch Konfederácie. Jej najúčinnejšou metódou bolo prestrojenie za žobráčku, ktorá sa všade priplietla a všetko počula.

Maria Isabella „Belle“ Boyd (USA)

Nepriamou sokyňou E. Van Lew bola ďalšia rodáčka z Virgínie. MariaBelle“ Boyd však stála na strane domáceho Juhu. Do špionáže sa zapojila po tom, čo ju vyšetrovatelia Severu zbavili viny za zastrelenie ich vojaka. Ako mladá žena nebola podozrivá, takže pri flirtovaní s dôstojníkmi Severu získavala cenné informácie bez väčších problémov. Mnohých vojakov dokázala prilákať aj na územia Konfederácie, čím prispela k ich zajatiu. Napokon ju odhalili a uväznili, čo sa jej stalo osudným, pretože vo väzení si našla manžela.

Louise de Bettignies (Francúzsko)

Chýry o úspechu špionáže v podaní žien sa rozšírili aj do Európy. Armády vybraných štátov tak začali hľadať schopné agentky, ktoré by im pomáhali pri rôznych operáciách. Nechýbala medzi nimi ani „kráľovná špiónov“ Louise de Bettignies. Tá pracovala pre britskú MI6, pre ktorú počas 1. svetovej vojny získavala informácie o plánoch nemeckého vojska, vďaka čomu pomohla zachrániť životy stoviek britských vojakov. V roku 1915 ju však zajali a odsúdili na nútené práce, čo sa podpísalo na jej zdraví a v roku 1918 umrela.

Krystyna Skarbek (Poľsko)

S vypuknutím 2. svetovej vojny sa počet žien vykonávajúcich špionáž značne zvýšil. Špiónky verbovala hlavne britská MI6, pre ktorú pracovala aj poľská rodáčka Krystyna Skarbek. Tá sa vydávala za lyžiarku, vďaka čomu sa jej podarilo prejsť z Maďarska cez Vysoké Tatry až do Poľska, kde vytvorila tajnú sieť kuriérov pašujúcich správy o aktivitách nacistov v Poľsku do Veľkej Británie. V roku 1941 ju chytilo gestapo, no po krátkom čase ju prepustilo. Údajne kvôli tomu, že si prehryzla jazyk a pri vypľúvaní krvi dozorcov oklamala, že má tuberkulózu.

Noor Inayat Khan (Rusko-Veľká Británia)

Ruská rodáčka sa ako mladá presťahovala so svojimi indickými rodičmi z Moskvy do Veľkej Británie. Tam začínala ako rádiová operátorka v pomocnej ženskej leteckej službe známej ako WAAF. Vďaka výborným výsledkom sa dostala do zvláštnej sekcie SOE spadajúcej pod MI6, odkiaľ ju presunuli do Francúzska za účelom odosielania správ od francúzskych odbojárov do Veľkej  Británie. Ako mnohé iné špiónky, aj Noor Inayat Khan bola zajatá gestapom. Keďže odmietala hovoriť a spolupracovať, v roku 1944 ju v koncentračnom tábore Dachau popravili.

Ďalšie známe špiónky, ktoré ovplyvnili vývoj vojen:

Elsbeth Schragmüller (Nemecko) – Počas 1. svetovej vojny robila špionáž pre Nemcov.

Virginia Hall (USA) – V 2. svetovej vojne bola agentkou britskej SOE a americkej OSS.

Violette Szabo (Francúzsko) – V 2. svetovej vojne bola britsko-francúzskou agentkou.

Cecile Pearl Witherington (Francúzsko) – V 2. svetovej vojne pracovala pre britskú SOE.

Mathilde Carré (Francúzsko) – V 2. svetovej vojne bola dvojitá agentka, najprv v službách Francúzska a po zajatí gestapom začala pracovať pre Nemcov.

Ženská špionáž je celkom bežnou záležitosťou aj v súčasnosti. Presné štatistiky o počte žien pracujúcich v tajných službách zverejnené nie sú, no spravodajské zložky vybraných štátov potvrdzujú narastajúci záujem o tento typ profesie.

Prečítajte si aj: 10 vynálezkýň, ktorých objavy zmenili svet

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie