Najúspešnejšie podnikateľky v 1. ČSR

0
Najúspešnejšie podnikateľky v 1. ČSR
Alfred Förster (1872–1950) Praha (Prague), wikipedia.org

So vznikom 1. ČSR sa u nás začali otvárať možnosti na podnikanie. Napriek nerovnosti podmienok pri budovaní kariéry, ktorá v medzivojnovom období stále pretrvávala, mali šancu vybudovať vlastný prosperujúci biznis aj ženy. Niektoré z nich sa okamžite chytili príležitosti a vypracovali sa na najúspešnejšie podnikateľky prvej spoločnej republiky.

Anna Schieblová

Baťovo obuvnícke impérium sa spája najmä s bratmi Tomášom a Antonínom. Menej známy je fakt, že spoločnú firmu s nimi v 90. rokoch 19. storočia zakladala ich sestra Anna. Najprv sa starala o účtovníctvo, neskôr mala na starosti aj iné aktivity spojené s chodom spoločnosti. Od roku 1898, kedy sa vydala za Jindřicha Schiebla, ale vo firme viac nefigurovala. Napriek tomu je považovaná za osobnosť, ktorá výraznou mierou prispela k úspechu Baťovho impéria. Navyše, jej manžel spravoval pivovar v Kojetíne, takže Anna občas uplatnila cit pre biznis aj v rámci pomoci manželovi.

wikipedia.org, Bata Shoe Organization – Thomas Bata Foundation

Marie Tilleová

Olomoucká rodáčka Marie Tilleová nebola klasickou podnikateľkou, ktorá by sa naplno venovala riadeniu biznisu. Spolu s rodinou síce mala isté obchodné aktivity, no preslávila sa skôr ako filantropka, ktorá podporovala začínajúce podnikateľky. Aj vďaka jej zberateľskej vášni mali majiteľky popredných módnych salónov v Česku o niečo viac zákaziek. Vybrané módne kúsky z Tilleovej garderóby sú dodnes súčasťou zberateľských kolekcií vystavených v Umeleckopriemyslovom múzeu v Prahe.

Arnoštka Roubíčková

Rodáčka z Kralovic neďaleko Plzne bola majiteľkou jedného z módnych salónov, v ktorom si nechávala šiť atraktívne módne kúsky vyššie uvedená Marie Tilleová. Tá ale zďaleka nebola jej jedinou prominentnou zákazníčkou. Do salónu Roubíček (známy aj ako Maison Ernestine Roubicek) chodili politici, diplomati, podnikatelia a iní členovia pražskej smotánky už pred 1. svetovou vojnou. Po presťahovaní salóna do pražského Paláca Koruna sa jej začalo dariť ešte viac. Po vzniku 1. ČSR mala dokonca aj početnú zahraničnú klientelu. 2. svetová vojna však ukončila úspešný podnikateľský príbeh. Navyše, Arnoštka kvôli židovskému pôvodu skončila v koncentračnom tábore.

Albína Maršnerová

Nebyť Albíny Maršnerovej a jej manžela, na českom a slovenskom trhu dnes nemuseli byť viaceré z obľúbených sladkostí. Práve táto podnikavá dvojica totiž stojí za výrobou vybraných cukroviniek. Všetko začalo založením malého domáceho podniku, ktorý vyrábal turecký med a iné orientálne sladkosti. Väčší úspech sa však dostavil až po spustení výroby čokoládových cukroviniek, ktoré sa po niekoľkých rokoch začali distribuovať pod značkou Orion. To sa už vedeniu firmy s viac ako 1000 zamestnancami venovala vdova Albína, ktorá premenila malú čokoládovú továreň na jedného z najväčších výrobcov sladkostí v strednej Európe.

Hana Podolská

Prvá žena módneho priemyslu, ako nazývali Hanu Podolskú známi, sa narodila v Nemecku. Život a kariéru si však budovala v Prahe, kde v roku 1908 založila krajčírstvo Salón piatich kráľov. Po 6 rokoch sa jej podarilo presťahovať do priestorov v centre Prahy, s čím začala veľká cesta za úspechom na módnej scéne. Netrvalo dlho a okrem krajčírskeho salóna viedla vlastný módny ateliér. Postupne začala organizovať módne výstavy, ktorých sa zúčastňovala pražská smotánka. Počas 20. a 30. rokov bola jej firma považovaná za najvplyvnejšiu módnu spoločnosť v ČSR. Vplyvné postavenie si však udržala len do príchodu socializmu. V roku 1948 bol jej salón znárodnený a začlenený do odevného podniku spravovaného štátom.

V zoznamoch najúspešnejších podnikateliek v 1. ČSR figurujú aj ďalšie ženy, ktoré boli pri úspechu jednotlivých firiem. Nie všetky však boli zakladateľkami alebo majiteľkami daných spoločností. V mnohých prípadoch išlo o riaditeľky alebo manažérky v otcovej či manželovej firme. Nič to ale nemení na tom, že na úspechu vybraných značiek mali obrovský podiel.

Zdroj foto na titulke: wikipedia.org, Alfred Förster (1872–1950) Praha (Prague), wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie