Ethel Mars – žena, ktorá stojí za vznikom najpredávanejších čokoládových tyčiniek

0
Ethel Mars – žena, ktorá stojí za vznikom najpredávanejších čokoládových tyčiniek

Vidíme ich všade. Sú v reklamách, pri pokladniach v hypermarketoch či na benzínových pumpách, kde čakajú iba na to, kedy pošteklia naše chuťové bunky.  Vo veľkej miere za to môže žena menom Ethel Mars, ktorá sa postarala o príchod čokoládových tyčiniek na trh.

Malé čokoládové tyčinky Mars, Snickers, Bounty či Milky Way sa už niekoľko rokov tešia celosvetovej popularite. Dopyt po týchto cukrovinkách začal rekordne stúpať okamžite po ich uvedení na trh. Za úspechom sladkostí od spoločnosti Mars však nie je len ich chuť. Veľkou mierou sa o to pričinili ambície a obchodný duch podnikateľky Ethel V. Mars a jej manžela.

Príbeh úspešnej značky začal snom malého chlapca

Aj keď Ethel V. Mars má na úspechu preslávenej značky minimálne polovičný podiel, odvážny sen o vybudovaní spoločnosti, ktorá ovládne americký trh s cukrovinkami, vzišiel z mysle jej manžela. Stalo sa tak dávno pred ich svadbou. Franklin Clarence Mars kvôli obrne nemohol chodiť na ihrisko s ostatnými chlapcami, a tak sa doma s mamou venoval vyrábaniu vlastných sladkostí. Tento koníček sa postupne zmenil na vášeň, ktorá v ňom vyvolávala túžbu podnikať v oblasti predaja cukroviniek, k čomu sa odhodlal už v mladom veku.

Tŕnistá cesta za úspechom, do tretice všetko dobré

S predajom cukroviniek to začalo vyzerať vážne, keď mal Franklin 19 rokov. Vtedy zahájil predaj oblátok namáčaných v melase a v čokoláde, no po romániku s istou učiteľkou sa jeho sen zbrzdil. Čakala ho svadba, výchova syna a nesúhlas manželky s takýmto podnikaním, čo  viedlo k rozvodu. Netrvalo dlho a Franklin spoznal svoju druhú manželku, Ethel Veronicu Healy, ktorá ho očarila ohromnou vášňou pre biznis. Hneď po svadbe založili v meste Tacoma továreň na čokoládu, ktorá však zaostala za konkurenciou. Následne sa presťahovali do Minneapolisu, kde skúsil šťastie po tretíkrát.

Zlom priniesol Ethelin nápad s čokoládovou tyčinkou

Návrat do Minneapolisu sa rýchlo ukázal ako správny krok. Tým ale nebol samotný presun na nové miesto, skôr realizácia pokrokového nápadu, s ktorým prišla práve Ethel. Tá už dlhší čas premýšľala, ako vyrobiť produkt, ktorý by zaplnil dieru na trhu. Počas materskej dovolenky si všimla, že čokoládové sladkosti sa deťom drobia v ruke a sú od nich zašpinené. Vyriešiť tento problém mala podlhovastá tyčinka v obale, aká sa dovtedy na trhu neobjavovala. Franklin sa jej nápadom nadchol a ihneď spustil výrobu nového druhu sladkostí, ktoré raketovým tempom zvýšili predaj.

Nárast predaja priniesol nové chute a nové recepty

Čím viac sa nové čokoládové tyčinky predávali, tým mala Ethel viac nápadov, ako ich výrobu posúvať na vyšší level. Po nejakom čase sa súčasťou výrobného procesu stali experimentálne chute, aké sa dovtedy nikto z konkurencie neodvážil použiť. Zamestnanci spoločnosti Mars Incorporated prichádzali s receptúrami, ktorých súčasťou boli kávové či dokonca korenisté prísady. Akýkoľvek úspech týchto sladkostí však nebol nič v porovnaní s tým, čo sa stalo po uvedení tyčinky Milky Way, ktorá za niekoľko týždňov zaplnila regály v celej USA.

Z malej firmy na sladkosti veľké svetové impérium

Od éry Milky Way sa spoločnosti Mars Incorporated darilo pri každej novinke, ktorú uviedla na trh. Snickers, Mars alebo Bounty sa v rebríčkoch najpredávanejších čokoládových tyčiniek okamžite vyšplhali na popredné priečky, ktoré obsadzujú aj po rokoch od začiatku ich výroby. Pre samotnú spoločnosť to znamenalo obrovské zvýšenie príjmov a s tým spojenú expanziu do celého sveta. Tá vyústila až do vybudovania celosvetového potravinárskeho impéria, ktoré v súčasnosti vyrába aj ryžu, nápoje či krmivo pre psy a mačky.

Príbeh Ethel a Franklina sa skončil už pred niekoľkými desaťročiami, no ich práca a sny žijú vďaka potomkom ďalej. Navyše, Marsovci sú v súčasnosti jednou z najbohatších rodín sveta. Oficiálna výška ich aktív sa v posledných rokoch pohybuje na úrovni od 70 do 95 mld. USD.

Prečítajte si aj: Whitney Wolfe Herd sa stala miliardárkou vďaka neobvyklej zoznamke

Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_(chocolate_bar), Original uploader was Sannse at en.wikipediaOriginally from en.wikipedia; description page is/was here.

žiadne príspevky na zobrazenie