Najznámejšie subkultúry v minulosti a dnes

0
Najznámejšie subkultúry v minulosti a dnes

Spája ich podobný názor, štýl obliekania či vzťah k určitému hudobnému žánru. Svojím postojom k svetu sa chcú odlíšiť od väčšiny a ukázať jej nekonvenčný spôsob života. Pre niekoho je inklinovanie k vybranej subkultúre iba dočasný experiment, iní v ňom nájdu nový životný štýl.

Pojem subkultúra označuje istú skupinu špecifických kultúrnych prvkov, ktoré ju odlišujú od väčšinovej kultúry. Fanúšikovia jednotlivých subkultúr môžu byť ovplyvnení väčšinou, no ich životný postoj, spôsob obliekania či umelecký vkus je nekonvenčný alebo alternatívny. Práve možnosť vyniknúť a postaviť sa konvenciám oslovuje mnohých ľudí, ktorí hľadajú identitu aj prostredníctvom sympatií k vybraným subkultúram. Tie najväčšie z nich mali a niektoré stále majú celosvetový dosah.

Hippies

Divoké 60. roky 20. storočia priniesli niekoľko zásadných zmien, po ktorých už západný svet nebol ako predtým. Výsledkom turbulentného vývoja bol aj vznik subkultúry hippies. Hnutie vyzdvihujúce úplnú slobodu v názoroch aj správaní nabúralo dovtedajšie americké predstavy o chode spoločnosti. Farebne oblečené „deti kvetov“ preferovali voľnosť pri užívaní drog aj v otázkach sexuality. Obrovskej popularite sa tešili aj vďaka ráznemu postoju proti vojne vo Vietname či iným konfliktom.Foto: Pixabay

Hipsteri

Súčasní hipsteri toho s členmi hnutia hippies nemajú veľa spoločného napriek podobnému názvu. Na rozdiel od „džezových“ hipsterov zo 40. rokov, ktorí vzťahom k slobode a drogám inšpirovali hippies, vidia voľnosť inak. Slobodu sa snažia nachádzať v cestovaní a v práci na voľnej nohe. Obmedzenia odmietajú aj v móde. Obliekajú si hocičo, čo sa im páči a v čom sa cítia dobre. Rovnaké je to aj so životnými postojmi. Každý hipster má právo na vlastný názor na spoločnosť, náboženstvo aj politiku. Práve otvorenosť sa postarala o to, že táto subkultúra zažívala takmer celú minulú dekádu obrovský boom.

Skinheads

Žiadna z väčších svetových subkultúr neprešla takou hodnotovou premenou ako skinheads. Jej prvotní členovia sa zaujímali výhradne o hudbu inšpirovanú jamajskými žánrami, ktorú hrávali v anglických tanečných kluboch po príchode jamajských prisťahovalcov. Jamajčania ju počúvali spolu s anglickými mužmi z robotníckej triedy. Skinheadi z 50. a 60. rokov, ktorí sa odlišovali krátkymi vlasmi a ťažkými topánkami, boli apolitickí. K zmene prišlo v druhej polovici 70. rokov, kedy sa kvôli sociálnym problémom začali zaoberať politikou. Na scéne sa objavilo viacero hnutí inklinujúcich k tradicionalizmu a radikálnejším pravicovým ideám. Niektoré odnože, najmä tie stredoeurópske, dokonca začali koketovať s neonacizmom.Foto: Pixabay

Emo

Okolo jednej z novších celosvetových subkultúr vzniklo mnoho mýtov. Sympatizanti emo sú často označovaní za depresívnych jedincov, ktorých imidž evokuje negatívny pohľad na život. Myšlienky a vízie tejto subkultúry sú úplne iné. Jej hlavná podstata spočíva v snahe obmedziť konzum a byť čo najviac „eko“. Výsledkom toho je vlastnoručná výroba oblečenia a bytových doplnkov. Predstavitelia subkultúry hovoria aj o ľudskejšom prístupe k prírode, o vegánstve či vegetariánstve a o skoncovaní s drogami a alkoholom. Známi sú láskou k punkovej a rockovej hudbe 21. storočia a s tým súvisiacim gotickým až metalovým imidžom.

Steampunk

Subkultúra známa ako steampunk sa šíri svetom takmer 40 rokov. Pôvodne išlo o literárny žáner, neskôr sa z neho stal životný štýl, ktorý si našiel priaznivcov v rôznych kútoch planéty. Jeho fanúšikovia sa radi obliekajú do kostýmov inšpirovaných viktoriánskou módou. Chýbať nesmú klobúky a módne doplnky v štýle fantasy. Najväčšou inšpiráciou pre steampunkerov je práve viktoriánska doba a obdobie spojené s nástupom parných strojov. Dnes sa prispôsobujú vývoju a v snahe zachovať v subkultúre kontext založený na scifi a fantasy príbehoch siahajú po móde inšpirovanej futurizmom.Foto: Pixabay

V jednotlivých svetových regiónoch sa darí alebo v minulosti darilo aj ďalším subkultúram. Na okraji scény aj po rokoch prežívajú punkeri. V hudobnom svete sa už dávnejšie objavili priaznivci elektronickej hudby či fanúšikovia gotiky a iných rockových odnoží. Futbalové zväzy už roky čelia vyčíňaniu hooligans. Príchod počítačových hier umožnil vznik tzv. pro gamers. Vášniví hráči si zas zakladajú vlastné digitálne ligy, kde bojujú o tituly za víťazstvá v PC hrách.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie