„Nálepkovanie“ alebo „škatuľkovanie.“ Ako ho zmeniť na niečo pozitívne a osožné

0
„Nálepkovanie“ alebo „škatuľkovanie.“ Ako ho zmeniť na niečo pozitívne a osožné

Súdiť iných je v ľudskej prirodzenosti. Súdime a všetko, čo sa nám nehodí alebo s čím nesúhlasíme, či sa nestotožňujeme je automaticky zlé a neprijateľné. Cítime potrebu hodiť to do krabice a označiť nálepkou. Najčastejšie negatívnou nálepkou. Otázka znie prečo to vlastne robíme.

Prečo ľudí škatuľkujeme a označujeme rôznymi nálepkami?

  • Nálepky nám pomáhajú byť v konverzácii jasnejší a lepšie pochopení. Rovnako uľahčujú konverzáciu. Vďaka nim jednoduchšie pochopíme o kom sa rozprávame a na koho narážame.
  • Ak chceme rozdeliť spoločnosť na „my“ a „oni“ znova sú nám nálepky nápomocné. Pričom väčšinou sme „my“ tí dobrí a „oni“ tí zlí. Čo však nemusí byť vždy nevyhnutne pravda. Robíme to skôr pre náš dobrý pocit.
  • „Tučko,“ „klamár,“ „neschopák.“ Niekedy označíme iných takýmito nálepkami, aby sme si pohladili ego, cítili sa lepší ako iní, alebo to robíme so zámerom niekomu poškodiť.

Tak či onak je nálepkovanie ľudí negatívnou záležitosťou, ktorá do našich vzťahov vnáša napätie a neporozumenie.  Každý z nás má svoj vlastný dôvod na to prečo ľudí označuje nálepkami. O nálepkovaní počujeme často avšak, o čom sa hovorí málo, sú jeho dôsledky. Veľakrát sú nepovšimnuté či prehliadnuté, pretože na prvý pohľad nie sú vážne. Avšak ak sa prehliadajú dlhší čas, ich pôsobenie sa prehlbuje a má čoraz väčší dopad ako na jednotlivca tak aj na spoločnosť.

Prečítajte si: Prejavy nenávisti či odsudzovania zanechávajú stopy na dušiach a živoroch

pexels.com

Ako nás tento fenomén ovplyvňuje a na čo všetko v našom živote vplýva?

„My“ a „oni“

Negatívom nálepkovania je, už vyššie spomenuté, rozdeľovanie spoločnosti na „my“ a „oni.“  Rozdeľujeme spoločnosť na dva tábory, ktoré následne nespolupracujú a s veľkou pravdepodobnosťou sa aj netolerujú. Nič z tohto nie je dobré pre blaho spoločnosti. Jednotná spoločnosť je úspešná spoločnosť. Akonáhle ju rozdelíme, oslabíme ju a ničíme.

Odsudzovanie

Na základe nálepiek si vytvárame predsudky, ktoré vedú k netolerancii a strate rešpektu. Ak poznáme niekoho ako „hlupáka,“ nikdy ho nepožiadame o radu. Myslíme si, že nič nevie, ničomu nerozumie a s ničím nám nevie pomôcť. Odsúvame ho na vedľajšiu koľaj. Podceňujeme ho. Už stále bude pre nás tým „hlupákom,“ ktorý nič nedokáže. No keby sme ho poznali bližšie boli by sme milo prekvapený, aký je zručný, dôvtipný a úspešný.

Negatívne zaobchádzanie ako dôsledok nálepkovania

Jedna veľká a samostatná diskusia by sa mohla viesť o negatívnom zaobchádzaní na základe nálepkovania. Ako spoločnosť o tom hovoríme veľmi málo aj napriek tomu ako často sa s  tým stretávame. Na základe nálepky, ktorú vám ľudia pridelia môžete byť odmietnutý na pohovore, podceňovaný či dokonca šikanovaný. „Tučko.“ Túto nálepku dostanú niektoré deti a myslím, že netreba príliš zdôrazňovať, čo nasleduje.

pexles.com

Častokrát šikanovanie zo strany spolužiakov. Alebo ak má niekto nálepku „flákač,“ takto je s ním následne aj zaobchádzané. Dostane najviac práce, najnáročnejšiu prácu, jednoducho povedané dáme mu toho veľa. Nebude sa flákať, kým my ostatní drieme! No tento kolega nie je flákač, len sa mu ťažko sústredí, pretože má momentálne nejaké osobné problémy. To však my nevieme. A asi ani nechceme vedieť. A naozaj najhorším dôsledkom nálepkovanie je ak sa s ňou človek stotožní. Začne veriť tomu, že nálepka je opodstatnená a nevie sa spod jej tieňa vymaniť.

Ži a nechaj žiť

Ako bolo spomenuté  v bode vyššie – vytráca sa tolerancia a rešpekt. „Konzervatívec“ medzi „liberálmi“? V žiadnom prípade. Jeho názor je absolútne hlúpy a nepodstatný.             „Nezamestnaný“ a žobre peniaze? Nech ide pracovať! Jednoducho povedané vytráca sa súcit, rešpekt a tolerancia k tomu, že každý z nás môže mať svoj vlastný názor, spôsob života či slobodnú vôľu. Potrebujeme sa učiť rešpektovať a vzájomne sa tolerovať.

pexels.com

Čo s tým teda môžeme robiť?

Úplne odstránenie nálepiek zo spoločnosti je takmer nemožné. A ak by sme to chceli predsa len skúsiť, musela by sa spojiť celá spoločnosť, teda MY všetci. Ako jednotlivci alebo skupiny by sme to nedokázali. No ako celok máme väčšiu šancu uspieť.

Čo však môžeme urobiť je skúsiť pozmeniť význam nálepkovania. Namiesto tých negatívnych môžeme  používať pozitívne. To znamená, že namiesto „slniečkara, “hlupáka,“ či „zvedavca,“ označíme niekoho ako „dobráka,“ „zabávača,“ alebo „skvelého pomocníka.“  Teda použijeme nálepky na to, aby sme niekoho pochválili, potešili a povzbudili. A prestaneme ich používať ako hanlivé výrazy. Na každom z nás sa dá nájsť niečo dobré a výnimočné, čo sa dá pomenovať. Napríklad nálepkou. Tak nemrhajme časom a poďme ľudí naokolo potešiť novou nálepkou, ktorá im pre zmenu pomôže mať zo seba dobrý pocit a zlepší im deň.

žiadne príspevky na zobrazenie