Natália Selveková: Aj popri náročnej práci či životnom štýle sa dá dobre vyzerať

0

Natália Selveková začala snívať svoj sen už ako dvadsaťročná. Túžila vybudovať kliniku, kde sa budú ľudia cítiť príjemne. A to sa jej aj splnilo. Dnes vlastní sieť ENVY kliník v mestách po celom Slovensku. Ako začala budovať svoju víziu a ako to zvládla popri malej dcérke? Prezradila nám v rozhovore.

Ako vznikla myšlienka na založenie estetickej kliniky?

Prvotným impulzom v mojej hlave bola návšteva súkromnej kliniky v Kanade, keď som mala asi 20 rokov. Hovorím o veľmi dávnej dobe, takže je pochopiteľný môj vtedajší šok z takmer hotelového prostredia, z efektivity práce, z vybavenia kliniky, zo systému, ktorý fungoval a dával lekárom priestor na to, aby liečili.

Na Slovensku sme v tej dobe inú možnosť ako štátne zariadenia nemali a ani nepoznali. Žiadny vyšší štandard neexistoval a keďže chyba bola v systéme, skrsla vo mne myšlienka jedného dňa vytvoriť presne také zdravotnícke zariadenie, ktoré bude pre pacientov ochotných a schopných si za nadštandard priplatiť alternatívou.

Aké boli vaše začiatky? Akým najväčším výzvam ste museli čeliť?

Pôvodne som chcela súkromnú polikliniku, nie špecializovanú kliniku na estetickú medicínu, ale systém ma zastavil, pretože iné odvetvia medicíny sú bez zmluvy s poisťovňu nerentabilné, resp. v tej doby boli. Pustili sme sa teda smerom estetiky a z malého salónu v Košiciach, ktorý vznikol pred jedenástimi rokmi, máme dnes pobočky ambulancií estetickej a preventívnej medicíny v piatich slovenských mestách.

V tom čase ste už mali malé dieťa. Ako ste zvládali zosúladiť podnikanie a materstvo?

Prvý reálny krok ku klinike ENVY ako ju poznáme dnes som urobila, keď som mala 26 rokov, dcéra Nikolka mala asi rok a pol. Som realistka a vedela som, že niečo podobné treba budovať postupne. Začala som so Studiom ENVY, kde sme ponúkali na úvode ibe dermatokozmetické ošetrenia, ale cieľ bol jasný.

Praktické skúsenosti som si neskôr doplnila aj na akademickej pôde o štúdium riadenia zdravotníckych zariadení v Prahe. Pochopila som priepasť medzi štátnym a súkromným sektorom a zamerala sa naň. Postupne sme teda redukovali beauty služby a vytvárali priestor na budovanie zdravotníckeho zariadenia. Po pár rokoch pribudla plastická chirurgia, interné oddelenie, trichológia, preventívna medicína, atď. Všetky služby na seba nadväzujú, dopĺňajú sa.

Po akom čase sa vám podarilo otvoriť ďalšie pobočky?

Prvú prevádzku v Prešove sme otvorili asi pred 5 rokmi. Potom prišiel Poprad, neskôr Bratislava a Žilina. Košice boli v tom čase už stabilizované a našim klientkám z iných miest sme chceli ponúknuť pravidelné a nenáročnejšie ošetrenia v lokálnych pobočkách.

Ktoré prekážky boli na tejto desaťročnej ceste najťažšie?

Keď sa buduje niečo nové, je to stále náročné. Chceme kontinuálne napredovať, ísť dopredu a všetky nápady stoja peniaze. Potom naša energia a investície musia ísť do nového nápadu, na ktorý treba dohliadať. A popri tom držať a hýčkať to, čo už funguje.

Tranzitné momenty sú ťažké, ale už som si zvykla, veď takmer každý rok budujeme niečo nové. Náročná bola pobočka na Antolskej v Bratislave a teraz expandujeme v Košiciach.

Vyvinuli sme aj vlastný koncept kozmetických prípravkov a ošetrení Envy therapy®. Tento trojúrovňový systém môžu adaptovať dermacentrá a estetické centrá, ktoré chcú ponúknuť klientom viac ako len relaxačné ošetrenia. Envy therapy® je však najmä základom našej frančízy a predstavuje kombináciu špičkových produktov na domáce ošetrovanie pleti, kozmetických ošetrení a mezoterapií. Momentálne je práve temto “rozbeh” frančíz a spoluprác činnosťou, ktorá ma najviac zamestnáva.

Prečítajte si aj rozhovor s fitneskou Tatianou Židekovou

Čo si dámy u vás nechávajú najčastejsie upravovať?

Veľkej popularite sa teší z plastickej chirurgie stále úprava prsníkov a liposukcia. V dermatológii je trend neinvazívnych zákrokov v zmysle – túžim vyzerať lepšie bez toho, aby bol na mne nejaký zákrok evidentný. Ponúkame celú škálu možností ako zlepšiť kvalitu pleti, jej celkový vzhľad.

Podľa veku, typu pleti, problémovej partie sa následne rozhodujeme o vhodnej procedúre či už laserové ošetrenie, aplikáciu výplňového materiálu vo forme kyseliny hyalurónovej napríklad na podvihnutie kontúr, aplikáciu botulotoxínu alebo veľmi účinne ošetrenie niťovým liftingom.

Vyskúšali ste si aj vy na sebe nejaké procedúry?

Pravidelne chodím na kozmetické ošetrenia a mezoterapie – vlasovú, i tú na tvár a aj krk a dekolt. Taktiež raz ročne podstupujem Ultrazvukovú terapiu.

V akom veku je podľa vás už čas na návštevu kliniky? Aká veková kategória žien vás najčastejšie vyhľadáva?

Najčastejšie ženy okolo tridsiatky, ale je to veľmi individuálne. Niekto má problematickú pleť a svoj problém rieši a iný je zase spokojný, chodí, dajme tomu, len na kozmetické ošetrenia. V každom prípade kvalitná a zodpovedná starostlivosť o pleť sa rozhodne vyplatí v každom veku.

Ak by ste mali vybrať nejaký neinvazívny zákrok, ale s veľkým efektom, čo by ste odporučili?

Mezoterapiu. Je to takmer bezbolestné ošetrenie, ale extrémne účinné ošetrenie. Vhodné v každom veku, nakoľko existuje veľké množstvo variant podľa problému pleti a jej veku.

Pri výbere správneho variantu – teda konkrétneho druhu mezoterapie, ktorú budeme do pleti vpichovať, rozhoduje zloženie. Mezoterapiou vieme pleť hydratovať, spevniť, zjemňuje vrásky, farebne ju zjednocuje, či zredukuje stopy po akné.

Čo máte na svojej práci najradšej a čo považujete za najťažšie?

Neustále nové vnemy, nové výzvy a možnosť realizovať nápady a vylepšenia. Stále vylepšujem. To majú moji kolegovia u mňa radi a aj nenávidia. Snažím sa inovovať aj fungujúce veci (smiech).

Mám taký ten pohľad zvonku, nekecám kolegom lekárom a kozmetičkám do odbornosti, starám sa však o ekonomiku, efektivitu a marketing. O navrhovaných zmenách sa však vždy poradím s kolegami, komunikácia je základ. Ťažké je, keď sa buduje niečo nové, celý ten proces… ako som už spomínala.

Ako by ste definovali akčnú a úspešnú ženu?

V mojom okolí je veľa úspešných žien, ktoré sú inšpiratívne, veľa dosiahli. Mňa najviac “bavia” keď sú ženy energické, rozhodné, ale veľmi príjemné zároveň. Tie , ktoré si uvedomujú svoj úspech, ale nezbláznili sa z neho v tom zlom slova zmysle.

A stále zostali krásnymi ženami. Na to by sme nemali zabúdať. Aj popri náročnej práci či životnom štýle sa dá dobre vyzerať. Dôležitá je v živote rovnováha, lebo nedá sa len „pracovať“.

Nie je tajomstvo, že máte blízko k móde. Akých slovenských návrhárov máte najradšej?

Všetkých, ktorých kúsky mám vo svojom šatníku. Obdivujem ich prácu a zanietenosť. V segmente módy nie je ľahké preraziť, ale mnohí z nich to robia veľmi dobre a ja im držím palce.

Skúste dať tri rady ženám, ktoré by sa tiež chceli vydať na cestu za svojim snom.

Nepodľahnite panike ani prekážkami. Jedno i druhé je prirodzenou súčasťou procesu, lebo ak máte nápad, ktorému veríte, taký ten, ktorý vám nedáva spávať, vložte do jeho realizácie všetko, čo viete, verte si!

Buďte k sebe dobré. Pochváľte sa, oddýchnite si, odmeňte sa, zdravé sebavedomie je sexy.

A samozrejme starajte sa o seba (po všetkých stránkach) a rozdeľujte svoj čas rozumne, lebo aj ja som pri všetkej skromnosti na ENVY veľmi hrdá, ale na svoju dcéru a na jej výchovu omnoho viac :)

žiadne príspevky na zobrazenie