Tatiana Žideková: „Úspech bude naším motorom a neúspech bude naším učiteľom“

0

Tatiana Žideková sa od svojich 3 rokov venuje športu. Skúsila jazdu na koni, stala sa profesionálnou hráčkou volejbalu, hrávala tenis, plávala, lyžovala, až ju to zaviedlo k fitnessu. Od 13 rokov si začala zarábať v rodinnej firme a už v 18. rokoch sa osamostatnila. Dnes má vďaka systematickej práci vyše 95-tisíc followerov.

Ste známou cvičiteľkou fitnessu, kedy ste sa začali tomuto športu venovať?

Ja by som to tak nenazvala, pretože som už od útleho detstva bola vedená k športu ako takému. Otec bol nielen trénerom lyžovania ale zanieteným športovcom vo všeobecnosti. Starší dvaja bratia chodili na pravidelné tréningy a preteky v lyžovaní, tretí brat bol v detstve motokrosový pretekár a neskôr hokejista. Prvé základy som dostala asi od nich, keď som mnou robili rôzne krkolomné kúsky. Pamätám sa z fotiek, ako ma úplne maličkú dvíhal brat na rukách nad hlavu tak, že je som mu na tých rukách stála, nebála sa a udržiavala rovnováhu.

Ako 3 ročnú ma rodičia prihlásili na balet, čo bola skôr nejaká gymnastická príprava, kde ma vzhľadom na podnikateľské aktivity rodičov pravidelne vodila babka. Od vtedy som vyskúšala množstvo športov, pretože rodičia ma podporovali vo všetkom, čo sa mi pritrafilo do cesty a túžila som vyskúšať. Od jazdy na koni (kde ma viac bavilo sa o koníky starať), cez volejbal (ktorý som robila aj profesionálne), tenis, plávanie, lyžovanie s prechodom na snowboarding a v lete wakeboarding. Jednoducho všetko, na čo som v daný moment mala chuť to nielen skúsiť, ale aj vytrvať, kým som to nezvládla na určitej úrovni znalosti.

Koľko času denne (týždenne) strávite cvičením?

Neviem to povedať presne. Často odpovedám na túto otázku, že trénujem každý deň a viackrát do dňa. Je však pravdou, že keďže nie som profesionálny športovec, sú dni, v ktoré musím vynechať tréning. Nie však kvôli tomu, že by sa mi nechcelo ísť cvičiť, ale z dôvodu, že som pracovne niekde mimo.  Zatiaľ sa mi nestáva, že by som bola doma a vynechala by som tréning z iného dôvodu.

https://www.instagram.com/p/Bng3Wlcg6IE/?taken-by=tatianazidekova

Ako by ste popísali váš bežný deň?

Môj bežný deň, pokiaľ sa dá, mám nastavený na určitý pravidelný režim. Ako každý človek, ktorý sa živí vlastnou prácou vo vlastnej „firmičke“ spolupracujúcej s ďalšími „firmičkami“, ale aj s väčšími obchodnými partnermi, mám určité pracovné povinnosti. Preto si musím svoje hodiny, dni, týždne a mesiace plánovať. Napriek tomu, že moja práca má určitú mieru samostatného organizovania času, mám nastavené vlastné pravidlá.

Tréningy zosúlaďujem podľa svojich časovo vopred dohodnutých pracovných povinností a možností svojej trénerky. Preferujem tréningy „ráno + večer“,  z toho aspoň jeden pod dohľadom trénera, ktoré ma posúvajú ďalej. Ranné tréningy hneď ráno, teda okolo 6-7 hodiny, ale niekedy ich mávam až o 11-hodine. V bežné dni dodržiavam spánkový režim, čo znamená že večer „neponocujem“ a ráno „nevyspávam“. Raňajky pripravujem buď večer a to v prípade, keď mám tréning ráno alebo ak nemusím vstávať kvôli tréningu, tak vtedy vstanem a robím ich ráno.

Môj priateľ je profesionálny športovec, preto robím zdravé raňajky aj jemu tak, aby sme ich obidvaja stíhali pred odchodom na tréning. S ohľadom na časovo nevyhnuté povinnosti si prispôsobujem moju ďalšiu časť dňa. Pred alebo po tréningu a po pracovných stretnutiach s partnermi si zaraďujem tie povinnosti, ktoré navonok za mojou robotou nevidno, ako je komunikácia s klientmi a rôzne office povinnosti. S tým mi pomáha moja mamina ako môj poradca, kouč ale i administrátor, pretože vzhľadom na ostatné povinnosti to už časovo nie som schopná zvládnuť. Medzi ranným a večerným tréningom plním všetky zmluvné povinnosti. Okrem toho zabezpečujem všetky bežné potreby človeka, ktorý chce prežívať hodnotný a šťastný život.

Venujete sa zdravému životnému štýlu. Ako vyzerá váš jedálniček? Čo je vaše obľúbené jedlo alebo nápoj?

Zdravý životný štýl – vie niekto popísať, čo to presne je? Je množstvo myšlienok a trendov popísaných na tejto tému. Ja si myslím, že každý sme individuálny jedinec, a preto si ho vytvárame každý v svojej hlave. A to na základe toho, čomu veríme, čo vyskúšame a čo nám vzhľadom k našej jedinečnosti a prioritným záujmom vyhovuje. Keďže zdravie je súlad fyzického a psychického zdravia, ja to mám po svojich skúsenostiach spojené s tým, že chcem byť zdravá a šťastná zároveň.

Nie som ten typ človeka, ktorý všetko číta, počíta a trápi sa tým, či robí pre svoje telo iba to najzdravšie. Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že milujem jedlo a nedokážem sa vzdať aj tých trendovo „nezdravých“ jedál. Kompenzujem to však tým, že viac cvičím. Napriek tomu, že mám pravidlo, že domov nakupujem pre moje telo zdravé potraviny,  doprajem si pocit šťastia z toho, že niekedy s chuťou zjem aj „to nezdravšie“. S vedomím, že k tomu rada pridám s ďalšou chuťou aj cvičenie pre radosť z pohybu, a nie z povinnosti.

Ak by som mala povedať  jedno svoje obľúbené a zdravé jedlo (zásluhou ktorého po rokoch dokázala schudnúť aj moja mamina), je to nakrájaná zelenina pečená v rúre na papieri na pečenie, posypaná rozmarínom a na tanieri posypaná bryndzou alebo kozím syrom. Obľúbeným nápojom na celodenný pitný režim je čistá voda z vodovodu. K tomu denná dávka vitamínov v podobe slovenského nápoja, ktorý spĺňa podľa mňa prísne kritéria na kvalitu tohto typu vôd – DIVAS.  Je to slovenská voda, ktorej fandím natoľko, že som sa stála jej tvárou z dôvodu, že som maximálne spokojná nielen s jej kvalitou v porovnaní s inými vodami, ale aj filozofiou, hodnotami a víziou firmy.

https://www.instagram.com/p/BnV5fKrA711/?taken-by=tatianazidekova

V akých základných veciach sa váš jedálniček odlišuje od jedálnička bežných ľudí? Na čo si musíte dávať pozor?

Nie som profesionálna fitneska, nechodím na súťaže,  takže nie som zaťažovaná tým slovom „musím“. Boli v mojom živote obdobia, kedy som chcela dostať zo seba maximum a snažila som sa stravovať ako fitnesky. To mi ale nevydržalo dlho, po čase mi tie jedlá začali „liezť hore krkom“ a stále viac som mala chuť na niečo „normálne“. V tom období som sa naučila vnímať, čo je pre mňa vhodné, teda ešte zdravé a zároveň pre mňa chutné. A tak som si vytvorila svoj systém aj v nakupovaní.

V obchode netrávim veľa času, pretože idem nakupovať pre mňa štandardné potraviny pre chuť i zdravie. Viem, kde sú v obchode uložené, a preto nevnímam ďalšie lákadlá.  Viem, do ktorých regálov v obchodoch sa nemám ani len pozerať (to sú regále so sladkosťami) a ktorým sa môžem dostatočne venovať a prehrabkávať  (ovocie, zelenina, zdravé kútiky s bio produktami).

Okrem toho, že ste známa svojimi športovými aktivitami, ste aj úspešnou influencerkou na instagrame máte vyše 95-tisíc sledovateľov. Čomu pripisujete tento úspech?

Túto otázku mi kladie veľmi veľa ľudí. Ale ja na to nemám jednoznačnú odpoveď. Z toho, čo mi píšu ľudia, ktorí ma sledujú, si myslím, že je to preto, že je na mne vidno, že mám rada svoj život. Od malička sa viem tešiť z toho, čo práve robím a to nielen vtedy, keď sa mi to darí. Viem sa smiať aj vtedy, keď niečo pokazím a nedarí sa mi to. Táto „detská“ vlastnosť mi ostala dodnes, a možno preto pôsobím na svojich sledovateľov ako bežný, ale pozitívny človek.

Okrem športu sa venujem aj móde a stylingu, v ktorých sledujem trendy. Možno aj pre túto oblasť, ktorá má baví a prezentujem sa ňou, som začala byť určitou skupinou sledovaná ako inšpiratívna. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje skupinu mojich sledovateľov sú aj moje postupné premeny spôsobené pravidelnosťou, vytrvalosťou a cieľavedomosťou v tom, čo robím.

https://www.instagram.com/p/BmNkfkfg5qM/?taken-by=tatianazidekova

Podľa vašich príspevkov sa dá usúdiť, že inklinujete k turistike a k prírode, aké miesta radi navštevujete?

Som živel a preto nedokážem len tak sedieť na zadku a nedokážem byť sama. Milujem šport v každej podobe, pozitívnych ľudí a prírodu ako takú. To všetko má pre moju „náturu“ veľmi blahodarné účinky. Preto inklinujem k hocičomu, čo je s prírodou spojené. Turistika je pre mňa ako stvorená. Nemám pritom vytipované konkrétne miesta, ktoré by som uprednostňovala. Veľmi rada chodím spoznávať nové miesta, ale zároveň mi nerobí problém chodiť opakovane na miesta, kde som už bola. Pretože žiaden deň sa nikdy nezopakuje, viem si užiť každý deň ako výnimočný.

Prioritou pre mňa je, aby som mala pri sebe pozitívne naladené osoby, s ktorými si dokážem užiť bežné prechádzky po okolitých miestnych lúkach, ale aj výstupy na hory a končiare cez deň, ale i v noci. Aby som videla tú krásu, ktorú vie vyčariť vychádzajúce slnko. V neposlednom rade ma nadchýnajú aj vodné toky. Moja živelná povaha mi dodáva silu prijímať rôzne výzvy, ktoré mi život v tejto oblasti ponúka, a ja ich rada prijímam.

Ste známa aj svojím kladným vzťahom k móde. Kde sa rada inšpirujete? Kam chodievate  nakupovať? 

Možno mám módu v génoch, lebo jedna moja babka bola vychýrená krajčírka a šila medzi prvými podľa najnovších módnych trendov, a tá druhá má dodnes svoj vlastný štýl obliekania. Od malička som dostala voľnu ruku nakupovať si sama, ale za určitých finančných pravidiel, ktoré mi nastolila mamina. A preto som kombinovala nákupy od štandardných lacných značiek a doplnila to nejakou značkovou vecou, ktorú mi zväčša financovali ako darček k sviatkom moji starší bratia a rodičia. Pracovala som niekoľko rokov pre jednu značku v obchodnej sieti ako manažérka v predajni s dámskymi odevmi, kde som mala možnosť ladiť rôzne outfity.

V súčasnosti je moja najväčšia inšpirácia samotný Instagram. Nekopírujem konkrétnych ľudí ani konkrétne značky, ale vnímam konkrétne kúsky a z nich vyskladané outfity, ktoré sa mne osobne páčia. Vytváram si z toho vlastné predstavy a podľa toho kombinujem, nakupujem a dolaďujem. Aj dnes kombinujem svoje outfity z kúskov bežných značiek z obchodných reťazcov, ale okrem toho mam obľúbené aj malé slovenské butiky, ktoré dovážajú nové trendy predovšetkým z Talianska. Športová móda je špeciálnou časťou mojich záľub z dôvodu, že minimálne polovicu svojho bežného času venujem pri športových aktivitách. Tam uprednostňujem funkčnosť kombinovanú s trendovou farebnosťou a vzormi.

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Môj najväčší úspech. Myslím si, že jeho pravá podstata tkvie v tom, že ma rodičia vychovali k tomu, aby som bola šťastná, že sa viem uživiť sama. Od 13 rokov som dostala možnosť zarábať si prácou v rodinnej firme a kúpiť si to, na čo rodičia nemali alebo v dôsledku šetrnosti mi na to nedali. Už v 18 rokoch som sa dokázala odsťahovať a zarábať si na život sama. Nikdy som nemala problém pracovať a uživiť sa hocijakou prácou. Pre nedostatok pracovných miest v oblasti, ktorú som vyštudovala, som začínala ako čašníčka, pretože touto profesiou som si privyrábala v rodinnej firme.  Potom som sa dostala do obchodu s oblečením, kde som sa dostala v rámci výberu talentov z vlastných zamestnancov na manažérku.

Aj keď ma táto robota bavila a živila, uvedomila som si, že môj instagramový profil sa stáva celkom silný, že by som sa mu mohla začať venovať naplno. Bolo to pre mňa ťažké rozhodnutie, lebo zrazu som mala dať výpoveď z pracovného miesta, o ktorom som niekedy len snívala, a ísť do niečoho neznámeho s rizikom, že neviem, ci sa tým dokážem uživiť. Stačila však jedna káva a rozhovor s maminou. Rozhodnutie skúsiť to s mojim entuziazmom a jej manažérskou podporou a koučovacím dohľadom bolo potom rýchle.

https://www.instagram.com/p/BmER0T5A0du/?taken-by=tatianazidekova

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Chcela by som využívať potenciál, ktorý mi moja povaha, moje nové skúsenosti a moji noví pracovní partneri ponúkajú. Vytváram s nimi nové myšlienky, ktoré pretvárame na ďalšie malé projekty, ktoré realizujeme a z ktorých získavam ďalšie pracovné a životné skúsenosti. Moja mamina vždy hovorila, že odkedy začala podnikať, budovala si vždy 3 nohy podnikania, aby aspoň na dvoch z nich stabilne stála a jednu novú budovala.

Chcela by som si aj ja vybudovať ďalšiu podnikateľskú nohu, ktorá nebude závislá na IG z dôvodu, aby v prípade negatívnych zmien nebola ohrozená moja sebestačnosť. Nič však „nehrotím“, učím sa, spolupracujem a hľadám ten „správny nápad“. Keďže skúsení podnikatelia hovoria, že o tom, ktorý bol ten správny, sa človek dozvie až spätne, učím sa vyhradiť svojim myšlienkam a nápadom určitý čas. Čo je ale môj najväčší sen? Mať popri tom, čo robím, aj krásnu, šťastnú a milujúcu rodinu – pretože to je pre mňa v živote najväčšia hodnota.

Ako zvyknete oddychovať?

Ja mám s takým „ničnerobiacim“ oddychom veľký problém. Som nervózna, keď nič nerobím a len som niekde pohodená. Dokážem však relaxovať pri dobrom filme, najradšej s priateľom. Keďže nemáme v spálni televízor, ale projektor a plátno, tak sú pre mňa relaxom chvíľky, keď len tak ľahneme a z postele pozeráme dobrý film. Okrem toho je pre mňa najväčším oddychom pravidelný a dostatočný spánok.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Ak by som mala dať 3 rady, ktoré uplatňujem v živote:

  1. Robiť to čo ma baví a hľadať v tom potenciál, aby ma to dokázalo uživiť
  2. Nemať strach z neúspechu, pretože len vtedy zistíme čo v skutočnosti dokážeme, keď niečo začneme s vedomím, že úspech bude naším motorom a neúspech bude naším učiteľom
  3. Stretávať a spájať sa s pozitívnymi ľuďmi, ktorí sú nám v určitej oblasti doplnkom, a s ktorými dokážeme naplniť synergiu vyjadrenú tým, že 1+1 je viac ako 2

Kde sa s vami vieme stretnúť? ​

Som influencerkou, takže na Instagrame – Tatiana Žideková, ale aj na niektorých podujatiach organizovaných spoločnosťami, pre ktoré som ambasádorka – Justwoman, Diva’s drink, Reebok, Huawei, fandíme ženám – Avon a v priestoroch, kde najčastejšie cvičím Extremepark Žilina.

žiadne príspevky na zobrazenie