Nazrite s nami do pracovní najmocnejších politických lídrov

0
Nazrite s nami do pracovní najmocnejších politických lídrov
Prezident Barack Obama a premiérka Helle Thorning-Schmidt, foto: Xinhua News agency, wikimedia.org

Dôležité rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú svet, sa nemusia vykonávať len na summitoch, v sídlach medzinárodných inštitúcií alebo na vojenských základniach. K väčšine z nich dochádza v uzatvorených pracovniach, odkiaľ poprední svetoví lídri vládnu svojim krajinám.

Nahliadnuť do pracovní svetových politikov sa podarí len v niektorých štátoch. Väčšinou sa jedná o západné krajiny, kde majú médiá aj laická verejnosť o niečo väčšie páky na kontrolu vykonávania vrcholových politických funkcií. V rámci prezentácie a politického marketingu však svoje pracovne občas radi ukážu aj predstavitelia krajín s autoritatívnejším režimom.

Oválna pracovňa – Biely dom (Washington, USA)

Najznámejšia a najviac sledovaná politická kancelária sa nachádza v Bielom dome. Oválna pracovňa je jedným z hlavných pracovných priestorov amerických prezidentov už viac ako 100 rokov. Miestnosť s oválnym pôdorysom vyzerá vždy trochu inak. Zmeny v jej zariadení prebiehajú po príchode každého nového prezidenta, ktorý si ju môže zariadiť podľa vlastného vkusu. Základné vybavenie, ktorému dominuje elegantný krb a prezidentský stôl umiestnený pred 3 oknami, sa však nemení.

Pete Souza, wikimedia.org

Downing Street (Londýn, Veľká Británia)

Britskí premiéri pôsobia v rovnakom sídle už od 1. polovice 18. storočia. Jeho adresou je 10 Downing Street, na ktorej sa nachádza bytový dom s desiatkami miestností. Okrem obytných a spoločenských priestorov k nim patrí aj niekoľko kancelárií využívaných na pracovné účely. Do tých vedie cesta cez povestné čierne dvere dekorované mosadzným číslom 10. Vo vnútri kancelárií je príjemná atmosféra, o ktorú sa stará zladenie neutrálnych farieb, útulný drevený nábytok a elegantné doplnky v podobe bielych krbov a farebných závesov.

Kráľovská pracovňa – Buckinghamský palác (Londýn, Veľká Británia)

Aj keď výkonnú moc vo Veľkej Británii má premiér, oficiálnou hlavou štátu je kráľovná. Jej funkcii takisto prináleží vlastná pracovňa, ktorá sa nachádza v Buckinghamskom paláci. Tá je údajne najväčšou kráľovskou pracovňou na svete a zároveň jednou z 92 kancelárií, ktoré sa v paláci nachádzajú. Pracovné aktivity kráľovskej rodiny sa ale neodohrávajú iba v pracovni. Reprezentatívne akcie a stretnutia s politikmi prebiehajú aj v ďalších miestnostiach, ktoré sú typické historickým nádychom a farebným zladením obohateným obrazmi a inými umeleckými dielami.

Elyzejský palác (Paríž, Francúzsko)

Nie všetci lídri si svoje oficiálne sídla pochvaľujú. Najviac kritiky sa v minulosti vznieslo na pracovné priestory v Elyzejskom paláci. Na jeho hlboké „hrobové“ ticho a neútulné priestory sa sťažovali viaceré hlavy štátu. Tie využívajú 1. poschodie paláca ako oficiálne prezidentské sídlo od 70. rokov 19. storočia. V pracovných priestoroch majú k dispozícii masívny nábytok, pozlátené prvky aj rôzne umelecké diela, ktoré dodávajú prepychovým priestorom farebnosť a nápaditosť.

Donald Trump a Emmanuel Macron v Elyzejskom paláci, Dan Scavino Jr., wikimedia.org

Kremeľ (Moskva, Rusko)

Nazrieť do oficiálnej pracovne súčasného ruského prezidenta, ktorá sa nachádza v Kremli, sa podarilo vďaka dokumentárnej sérii Putin Interviews, ktorú natočil režisér O. Stone. V. Putin v nej divákom predstavil svoje pracovné sídlo pozostávajúce z 3 miestností. Tá hlavná, ktorá bola využívaná ako pracovňa aj Putinovými predchodcami, je vybavená dubovým nábytkom. Z drevaaj elegantné obklady, ktoré dotvárajú konvenčnú atmosféru v priestore. Pracovňa nepôsobí luxusne, skôr prakticky, priestranne a pohodlne.

Do pracovní ďalších popredných politických lídrov je možné nazrieť vďaka reportážam, ktoré sú natáčané počas prebiehajúcich politických alebo štátnických stretnutí. Väčšina z nich totiž verejnosti nie je sprístupnená, prípadne sa jej otvára len raz za čas pri nejakých výnimočných príležitostiach.

Zdroj foto na titulke: Wikimedia, foto: Sonya Hebert

žiadne príspevky na zobrazenie