Nazvali ju najškaredšou ženou na svete, ale ona nezatrpkla a stala sa motivačnou spíkerkou

0
Nazvali ju najškaredšou ženou na svete, ale ona nezatrpkla a stala sa motivačnou spíkerkou

Ani zriedkavá choroba jej nezabránila zažiariť! Elizabeth Anne Velásquez je 33 ročná americká motivačná rečníčka, aktivistka, autorka a YouTuberka.

Narodila sa s extrémne zriedkavou vrodenou chorobou zvanou Marfanoid-progeroid-lipodystrofický syndróm, ktorá jej okrem iných symptómov bráni v hromadení telesného tuku a priberaní.

Táto jej choroba vyústila až do šikanovania v detstve. Počas svojich tínedžerských rokov čelila kyberšikane, čo ju nakoniec inšpirovalo k motivačnému rozprávaniu.

Narodila sa ako najstaršie z troch detí Rite a Guadalupe Velásquezovým 13. marca 1989 v Austine v Texase. Na svet prišla o štyri týždne skôr a vážila len 1 219 gramov.

Lizzie Velásquezová študovala na Texaskej štátnej univerzite komunikáciu. Je katolíčkou a o svojej viere povedala: „Bola to moja skala kedykoľvek, keď som sa ocitla sama, modlila som sa a rozprávala som sa s Bohom a vedela, že je tu pre mňa.“

Zdroj: Forbes.com, courtesy of Women Rising

Nemôže pribrať

Velásquezová má veľmi zriedkavú, predtým nediagnostikovanú genetickú porucha. Jej stav je podobný najmä progérii. Lekárski výskumníci z University of Texas Southwestern Medical Center špekulovali, že môže ísť o formu neonatálneho progeroidného syndrómu, ktorý našťastie nepostihuje Velásquezovej zdravé kosti, orgány a zuby.

Lizzie Velásquez z lekárskeho hľadiska nedokáže pribrať, čo je charakteristickým znakom jej zriedkavej poruchy. Nikdy nevážila viac ako 29 kg a údajne má takmer 0 % telesného tuku. Okrem toho musí jesť veľa malých jedál a občerstvenia počas dňa, v priemere 5 000 až 8 000 kalórií denne. Okrem toho je slepá na pravé oko, ktoré sa jej začalo zahmlievať, keď mala štyri roky, a na ľavom oku má poruchu zraku.

Prečítajte si: Prijatie človeka s Downovým syndrómom je obohacujúce pre všetkých

Kariéra

Odkedy ju v roku 2006, keď mala 17 rokov, vo videu zverejnenom na YouTube označili za „Najškaredšiu ženu sveta“, Velásquezová vystupovala proti šikanovaniu. V januári 2014 vystúpila na TEDxAustinWomen Talk s názvom „How Do YOU ​​Define Yourself“ a jej videá na YouTube získali viac ako 54 miliónov videní. Je známa svojím optimizmom. Pre National Bullying Prevention Month v roku 2015 usporiadala výzvu na sociálnych sieťach pre mesiac akcie Bystander Revolution.

Jej prvé dielo, ktoré napísala spolu so svojou matkou Ritou, je autobiografia, ktorú vydala v roku 2010 v angličtine a španielčine. Volá sa Lizzie Beautiful: The Lizzie Velásquez Story a obsahuje listy, ktoré jej ako dieťa napísala Velásquezova matka.

Velásquezová tiež napísal dve knihy zamerané na deti, ktoré zdieľajú osobné príbehy a ponúkajú rady. Be Beautiful, Be You (2012) zdieľa svoju cestu „objaviť, čo nás skutočne robí krásnymi, a učí čitateľov rozpoznať ich jedinečné dary a požehnania“.

Kniha je dostupná aj v španielčine ako Sé bella, sé tú misma (2013). Ďalšia kniha, Choosing Happiness (2014), hovorí o niektorých prekážkach, ktorým Velásquezová čelila, a o tom, ako sa „naučila, aké dôležité je rozhodnúť sa byť šťastná, keď je príliš ľahké sa vzdať“.

Dare to be Kind, prvýkrát publikované v roku 2017, je o dôležitosti byť láskavý, zhromaždené z jej vlastnej skúsenosti so šikanovaním osobne a online.

Dokumentárny film s názvom A Brave Heart: The Lizzie Velásquez Story mal premiéru v marci 2015. Velásquezová začala hrať vo svojej vlastnej filmovej sérii s názvom Unzipped od apríla 2017.

Ako začal jej príbeh

Lizzie Velasquez nikdy nezabudne na deň, keď narazila na video na YouTube so 4 miliónmi zhliadnutí a tisíckami škaredých komentárov, ktoré ju označili za „Najškaredšiu ženu na svete“. Mala len 17 rokov.

Keď som to videla, celý môj svet sa v tej chvíli zrútil,“ rozpráva 26-ročná Velasquezová časopisu PEOPLE o zážitku, ktorý inšpiroval jej dokument A Brave Heart. „Pomyslela som si, ako sa z toho preboha môžem niekedy pozbierať?“

Ale Velasquezová zmenila svoj osud a stala sa aktivistkou bojujúcou proti šikane a motivačnou spíkerkou.

„Keby som niekedy videla tú osobu [ktorá to video natočila], skočila by som na ňu, objala by som ju najviac na svete a povedala by som jej: ‚Ďakujem, že si priniesol to najlepšie, čo sa mi v živote stalo.‘, “  povedala. „Toto video všetko zmenilo a dalo mi platformu, ktorú teraz mám, aby som mohla byť hlasom pre každého, kto bol niekedy šikanovaný – a nielen pre seba.“

Po prednáške na TEDx, ktorá sa stala virálnou, Velasquezovú oslovila skupina Women Rising a riaditeľka Sara Bordo, ktorá sa jej spýtala, či by mohla zdokumentovať Velasquezovej každodennú existenciu a snahu lobovať za prvý federálny zákon proti šikanovaniu v krajine. Tiež si získala pozornosť hviezdy YouTube iJustine, ktorá je výkonnou producentkou filmu.

„Stretla som toľko ľudí, ktorí mi prišli povedať svoje osobné príbehy, a mnohí z nich vyjadrili rovnaké pocity ako ja, najmä pri čítaní vecí v online, priestore“ hovorí Velasquezová. „Počúvanie týchto príbehov skutočne potvrdzuje to, čo robíme.“

Hoci jej cieľom je, aby ľudia vedeli, že „aby si mohla robiť čokoľvek, musíš sa najprv naučiť milovať seba“, jej život nie je bez problémov.

„Zažil som šikanovanie už v prvý deň v škôlke a boli chvíle, keď som si prial, aby som mohol uniknúť z tela,“ hovorí Velasquez, ktorý je tiež slepý na jedno oko.

„Ale mám ten najneuveriteľnejší podporný systém na svete,“ hovorí. „Nechali ma zažiť chvíle, keď sa mi chce len plakať. Ale dávam si termín a hovorím, dnes je môj smutný deň, ale zajtra, keď vyjde slnko, je koniec.“

žiadne príspevky na zobrazenie